Opakowania bardziej luksusowe i zrównoważone

13/11/2023
Opakowania bardziej luksusowe i zrównoważone
Projektowanie opakowań luksusowych zawsze było skomplikowane. Jednak kiedy w grę wchodzi dodatkowo zrównoważony rozwój, pojawia się jeszcze większa presja, aby zrobić je dobrze i zachwycić klientów.
 
Dostępne opcje stale ewoluują, dyskurs publiczny często się zmienia, w wyniku czego marki regularnie zmieniają swoje podejście do opakowań produktów, gdy pojawiają się nowe informacje i zasoby.
 
Ponieważ opakowanie jest stałym elementem naszego codziennego życia, tematem przewodnim tegorocznych targów London Packaging Week było to, że opakowanie powinno być piękne, funkcjonalne i zrównoważone; a najlepiej posiadać wszystkie te trzy cechy łącznie. Jednym z przykładów takiego podejścia, by zaspokoić oczekiwania ciągle zmieniającego się rynku, była prezentacja brytyjskiego dostawcy opakowań firmy Lyte Packaging.
 
- Wiele osób chciało tego, co robimy - zrównoważonego przesłania - powiedział londonpackagingweek.com Andy Hodgkinson, dyrektor ds. opakowań w Lyte Packaging. - Jest wiele innych firm, które robią rzeczy bardzo podobne do nas. Wszyscy dostarczamy pudełka, ale myślę, że nasze podejście jest trochę inne.
 
Kluczową częścią tworzenia rzeczy nieco inaczej jest prawdopodobnie akceptacja faktu, że nie ma uniwersalnego rozwiązania dla sektora dóbr luksusowych, ale także uznanie, że istnieje wiele możliwości, aby pomóc markom w ich doskonaleniu.
 
- Nie trzeba powlekać rzeczy plastikiem, aby były luksusowe - kontynuuje Hodgkinson. - Mamy więc pudełka wykonane z papieru z trawy, które mają naprawdę przyjemną w dotyku teksturę, po prostu emanują jakością premium i całkowicie nadają się do recyklingu.
 
- Okienka naszych opakowań są wykonane z octanu celulozy, więc wyglądają i są w dotyku jak plastik, ale nadają się do kompostowania. Zamiast matowego laminowania stosujemy matowe lakierowanie, więc robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie dodawać do siebie wielu różnych materiałów, które nadawałyby się do recyklingu, a co najważniejsze, nadal wyglądają fantastycznie.

opakowanie z okienkiem

 

Marki luksusowe wybierają opakowania ekologiczne

Biorąc pod uwagę kwestie środowiskowe i przyszłe regulacje, nic dziwnego, że świadomość marek luksusowych w zakresie zrównoważonego rozwoju rośnie.

Podczas gdy marki zawsze wykorzystywały opakowania jako skuteczny sposób na zaprezentowanie swojej jakości konsumentom, działania takich firm jak Lyte Packaing są przykładem na to, że zawsze będą istniały sposoby i środki, aby zachwycać w bardziej zrównoważony sposób.

Luksus i zrównoważony rozwój idą w parze

Hodgkinson zasugerował również, że nie należy zapominać o wysiłkach sektora opakowań luksusowych na rzecz zrównoważonej transformacji w ostatnich latach.
 
Zapytany o to, czy zrównoważony rozwój i luksus mogą kiedykolwiek zostać pomyślnie połączone, dodał: - Nie sądzę, że reputacja (niezrównoważonego rozwoju) jest niesprawiedliwa, ponieważ przez lata zawsze tak było. Ludzie chcą, aby opakowania błyszczały lub miały wszystkie te różne funkcje, więc jako branża mówimy "tak" i dajemy klientowi to, czego chce. Sytuacja zdecydowanie się zmieniła.

- Każdy ma inne wyobrażenie o zrównoważonym rozwoju - kontynuuje Hodgkinson. - Niektórzy ludzie chcą tylko papieru; inni chcą plastiku z recyklingu, a jeszcze inni kompostowalnego. Każda historia jest inna. W naszej pracy najważniejsze jest zrozumienie, co jest ważne dla danego klienta, co jest ważne dla jego marki i powiedzenie mu, że istnieje dla niego rozwiązanie. Istnieje tendencja do myślenia przede wszystkim o tym, jak świetnie wyglądają rzeczy, ale różnimy się tym, że najpierw zaczynamy od zrównoważonego rozwoju, a następnie w jego ramach staramy się uzyskać dodatkowe funkcje i funkcjonalność.

Więcej opakowań e-commerce

Jakie były do tej pory najbardziej znaczące transformacje? Hodgkinson szybko wskazał na wzrost liczby pudełek subskrypcyjnych, a także na standardową dostawę wysyłkową oraz na to, jak opakowanie, w którym wysyłany jest produkt, jest coraz bardziej zmieniane.
 
Zrównoważone opakowania przyciągają teraz uwagę. Znacznie większy nacisk kładzie się na dopracowanie każdego szczegółu, w wyniku czego ekologiczne rozwiązania lądujące na naszych wycieraczkach są zauważane. Hodgkinson otwarcie przyznaje, że może to być trudna zagadka do rozwiązania, ale zespół Lyte czerpie z niej przyjemność.
 
- Jeśli chodzi o opakowania wysyłkowe, to uległy one ogromnej zmianie. Stały się bardziej luksusowe, ponieważ istnieje tak wiele marek skierowanych bezpośrednio do konsumenta; ich jedynym punktem styku jest moment, w którym konsument otrzymuje opakowanie. Musi ono pełnić funkcję opakowania transportowego, a także mieć luksusowy charakter, co z pewnością było jedną z największych zmian, jakie zauważyliśmy w ciągu ostatnich kilku lat - powiedział Hodgkinson. - Im więcej rzeczy do przemyślenia, tym lepiej dla nas. Gdyby to było proste, wszyscy by to robili. Rozwiązywanie tych problemów jest dla nas jako zespołu bardzo satysfakcjonujące. Coś jak nadruk wewnątrz, anonimowe brązowe pudełko na zewnątrz. Wygląda jak zwykłe brązowe pudełko, a kiedy je otworzysz, uderza cię ładny kolor i nadruk. Pod tym względem nastąpił ogromny zwrot, ponieważ ludzie kupują obecnie w tak różny sposób.
 

Zmiany w opakowaniach

Branża opakowań przeszła w ostatnich latach ogromną transformację, ponieważ zapotrzebowanie konsumentów na zrównoważony rozwój wzrosło. Nie ma już żadnych możliwości urkycia dla tych, którzy przyspieszają stosowanie jednorazowych tworzyw sztucznych lub generują nadmierne odpady opakowaniowe.
 
Świadomi ekologicznie konsumenci mają teraz pełną władzę i coraz częściej poszukują marek, które priorytetowo traktują praktyki przyjazne dla środowiska, a zrównoważone opakowania są obecnie warunkiem wstępnym i kluczowym czynnikiem sukcesu biznesowego.
 
Hodgkinson podkreślił, że wszytskie marki nie mają innego wyjścia, jak tylko w pełni zaakceptować swoją zwiększoną odpowiedzialność za zapewnienie, że ich opakowania można łatwo poddać recyklingowi.
 
- Każdy, kto z nami rozmawiał, był zainteresowany przesłaniem dotyczącym zrównoważonego rozwoju - dodał. - Prawie każdy chciał ograniczyć ilość plastiku. Kilka osób chciało wyeliminować tacki próżniowe, a my mamy alternatywę w postaci składanego papieru. To kluczowe kwestie, o których ludzie rozmawiali z nami podczas tegorocznych targów. Czuję, że świat jest zdecydowanie gotowy, podczas gdy pięć lub dziesięć lat temu mogliśmy przyjść z tymi wszystkimi rzeczami, a ludzie nie byliby pod wrażeniem. Czasy się zmieniły i teraz jest dokładnie to, czego ludzie chcą. Ludzie są świadomi posiadania opakowań, które nadają się do recyklingu i są zrównoważone.
 
lyte packaging
 
Źródło: Easyfairs