Opakowania na mrożonki na bazie papieru

20/06/2022
Opakowania na mrożonki na bazie papieru

W odpowiedzi na rosnący popyt na żywność mrożoną, Walki rozszerza swoja ofertę materiałów opakowaniowych nadających się do recyklingu.

Szacuje się, że globalny rynek żywności mrożonej w 2026 r. osiągnie wartość 322 miliardów euro. Popyt rośnie na całym świecie we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie wśród młodych konsumentów.

- Mrożenie żywności to idealny sposób na przedłużenie jej przydatności do spożycia bez utraty witamin. To również znakomity przykład przeciwdziałania marnowaniu żywności. Jest to o tyle ważne, że blisko 9% globalnej emisji dwutlenku węgla pochodzi z marnowania żywności, szczególnie owoców i warzyw - mówi Dudley Jones, dyrektor sprzedaży konsumenckiej, Walki.

Walki oferuje szeroką gamę materiałów opakowaniowych, w tym rozwiązania drukowane, które odpowiadają na potrzeby rynku żywności mrożonej, tak aby w pełni nadawały się do recyklingu w cyklu życia papieru.

- Żywność mrożona stwarza duże wymagania wobec opakowania. Musi być ono zarówno wytrzymałe, jak i odporne na przekłucia, aby sprawdzić się w różnych sytuacjach, takich jak nacisk w trakcie zgrzewania i rozdarcia mechaniczne w czasie transportu. Opakowanie musi także być odporne na zmienne temperatury, gdyż żywność mrożona bywa rozmrażana w opakowaniu - wyjaśnia Jones.

Walki®EVO Seal i Walki®Opti Seal to nadające się do recyklingu opakowania na bazie papieru, które mogą być użyte jako woreczki na żywność mrożoną. Walki®EVO Seal ma powłokę dyspersyjną, która chroni przed wilgocią i tłuszczem, a Walki®Opti Seal cechuje się zoptymalizowaną powłoką z granulatu PE.

- Powłoka dyspersyjna sprawia, że Walki®EVO Seal nadaje się do recyklingu w cyklu papieru bez konieczności procesu separacji, a dzięki zminimalizowanej powłoce PE Walki®Opti Seal materiał ten nadaje się do recyklingu z papierem z akceptowalnym uzyskiem włókien - mówi Andreas Rothschink, dyrektor działu rozwoju produktu w Walki.

Oba materiały mogą być używane z wszelkimi rodzajami mrożonej żywności m.in. warzywami, owocami morza, produktami piekarniczymi.

Lamibel®MDO-PE to materiał na woreczki na bazie foli wykonany z folii MDO zadrukowanej metodą „reverse printing” i laminowany folią LDPE bez użycia rozpuszczalnika z niską temperaturą zgrzewania. Dzięki technologii MDO możliwe jest zminimalizowanie grubości folii z maksymalizacją wydajności poprzez zamianę innych materiałów, takich jak folie PP lub PET.

- To połączenie dwóch foli PE sprawia, że opakowanie w pełni nadaje się do recyklingu z tworzywami sztucznymi. Rozciągliwa folia poprawia wrażenia optyczne, a także zapewnia większą sztywność i lepsze właściwości mechaniczne niż standardowy materiał PE. Folia może też być przeźroczysta, dzięki czemu klient może zobaczyć produkt - mówi Rothschink.

Lamibel®MDO-PE to idealny materiał na wszelkiego rodzaju opakowania (doypack, flowpack, worki itd.) do zastosowania z wszelkimi rodzajami mrożonej żywności, takimi jak warzywa, owoce morza z ostrymi krawędziami czy produkty piekarnicze.

Walki®Pack Tray jest tacką na bazie kartonu przeznaczoną do mrożonych dań gotowych, która zastępuje tacki aluminiowe, plastikowe lub powlekane tworzywem sztucznym.

TACKA Z TEKTURY NA MROŻONKI

- Tackę można łatwo napełnić, transportować i przechowywać. To wygodny wybór dla konsumentów, ponieważ tacki z włókien można bezpiecznie używać w mikrofalówkach i piekarnikach w temperaturze 220°C do 60 minut” mówi Jones.

Laminat na  tacki Walki®Pack Tray nie zawiera PET i można go poddawać recyklingowi z papierem.