Opakowanie „Smaki Świata" z nagrodą WorldStar Global Packaging Award 2022

02/02/2022
Opakowanie „Smaki Świata" z nagrodą WorldStar Global Packaging Award 2022

Firma Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego zdobyła nagrodę w konkursie WorldStar Global Packaging Award 2022 za skonstruowane z tektury opakowanie na przyprawy „Smaki Świata”.

Opakowanie zostało nagrodzone w kategorii: food. W tej kategorii są zgłaszane opakowania na żywność, które już wcześniej były nagodzone w krajowych konkursach, a spośród  nich nagradzane są najlepsze z całego globu.

„Smaki Świata” – to skrzynia skarbów każdego kucharza, która zabiera w podróż do świata smaków. ​​​​​​​Od przypraw naszych przodków poprzez łagodne zioła prowansalskie i barwne smaki orientu, aż do ostrych przypraw Nowego Świata.

Pomysłodawcą projektu „Smaki Świata” był Tomasz Stachowski, kontrsuktor opakowań w Werner Kenkel. Jak sam powiedział „potrzeba jest matką wynalazków”. Tak też było w przypadku tego projektu.

- Podczas gotowania bardzo irytował mnie „bałagan” w przyprawach i ciągłe poszukiwania. Pomyślałem wtedy, że idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie tematycznego organizera. Z racji na mój wykonywany zawód od razu pomyślałem o rozwiązaniu z tektury – wyjaśnia Tomasz Stachowski. 

Ogromną zaletą prezentowanego opakowania jest jego funkcjonalność. Skompletowanie i uporządkowanie przypraw pod względem regionów świata ułatwi gotowanie każdemu użytkownikowi kuchni. Dodatkowo poręczne sakiewki posiadają elastyczne i praktyczne przegrody, do których są wkładane saszetki z przyprawami. Wyciąganie pojedynczych sakiewek ze skrzyni usprawniają uchwyty znajdujące się w górnej części opakowań. Uchwyty te posiadają otwory do zawieszania. Dzięki czemu saszetki mogą być eksponowane i sprzedawane pojedynczo w sklepach jako edycje limitowane lub zawieszane jako praktyczne wyposażenie i ozdoba naszej kuchni.

opakowanie smaki świata

​​​Opakowanie swoim wyglądem nawiązuje do skrzyń botaników sprzed wieków, którzy podczas swych podróży po nowych kontynentach kolekcjonowali odkrywane rośliny. Ich lecznicze i użytkowe zastosowanie w kuchni, było niezwykle pożądane i cenione na ówczesnym, starym kontynencie. Na opakowaniu widzimy mapę podróżnika oraz szkice roślin odkrytych podczas eksploracji. Grafika z teksturą egzotycznego drewna rodem z dżungli amazońskiej nadaje opakowaniu charakter skrzyni. Wewnątrz niej znajdują się sakiewki z liści bananowca. Skrywają one kolekcje przypraw z eksploracji danego obszaru planety. Dla lepszej orientacji posiadają one obrysy kontynentów i spis kolekcji przypraw z danego regionu świata. Motyw liści bananowca jest idealnym opakowaniem dla przypraw, ponieważ w kuchni azjatyckiej naturalnym naczyniem i opakowaniem dla spożywania i przechowywania potraw są właśnie liście bananowca. Dla spotęgowania doznań sensorycznych opakowania te posiadają wytłaczane nerwy jak w naturalnym liściu.

Pomysłodawcą zwycięskiej konstrukcji był Tomasz Stachowski, ale udział w realizacji całego projektu mieli również inni współpracownicy z Grupy Werner Kenkel.

Droga do zwycięstwa rozpoczęła się już w 202r. kiedy to projekt „Smaki Świata” otrzymał pierwsze miejsce podczas finałowej gali ogólnopolskiego konkursu Art of Packaging. Nagroda w tym konkursie jest przepustką i warunkiem koniecznym do zgłoszenia projektu w konkursie WorldStar.

Należy też podkreślić, że to już trzecie zwycięstwo konstrukcji opakowania wymyślonego, zaprojektowanego i zrealizowanego przez konstruktorów firmy z Krzycka Wielkiego w ciągu ostatniej dekady.

Źródło: Werner Kenkel