Opakowanie upominkowe z tekturą na fali mikro od Metsä Board

19/06/2023
Opakowanie upominkowe z tekturą na fali mikro od Metsä Board

Właściciele marek i przetwórcy stoją w obliczu wciąż zaostrzanych przepisów dotyczących opakowań i wzrostu świadomości konsumentów. Właściwe wybory mają istotne znaczenie dla wpływu opakowań na środowisko. Rozwiązanie Metsä Board z tekturą na fali mikro jest tego doskonałym przykładem.

Centrum Doskonałości Metsä Board zapewnia dogodne warunki dla warsztatów współtworzenia, w których zespół Metsä Board ds. Projektowania Opakowań pracuje nad ulepszeniem obecnie stosowanych opakowań i tworzeniem nowych rozwiązań odpowiadających potrzebom Klientów. Podczas jednego z takich warsztatów współtworzenia, Metsä Board opracowała lekkie opakowanie upominkowe, którego wytrzymałość jest zbliżona do obecnych rozwiązań w zakresie sztywnych opakowań kartonowych.

Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje tekturę na fali mikro

To nowe rozwiązanie opakowaniowe wykorzystuje tekturę na fali mikro, która jest znacznie lżejsza od rozwiązań wcześniej używanych podczas produkcji tektur falistych. Opakowanie składa się z oddzielnej podstawy i pokrywy wykonanej z tektury na fali mikro. Jego warstwa wierzchnia może być wykonana z tektury niepowlekanej, białego kraftlinera lub powlekanego białego kraftlinera. To ostatnie rozwiązanie zapewnia wyjątkowo wysoką jakość druku. To rozwiązanie opakowaniowe jest wydajne i nadaje się do masowej produkcji na obecnie używanych liniach produkcyjnych.

Ilkka Harju, Metsä Board Packaging Services Director powiedział, że nowe opakowanie prezentowe jest szczególnie odpowiednie dla kosmetyków, czekolady oraz napojów i innych produktów z kategorii premium.

- Obecnie używane sztywne opakowania prezentowe, są zazwyczaj produkowane w Azji, ale dzięki nowemu rozwiązaniu wykorzystującemu tekturę na fali mikro, możemy zaoferować rynkowi europejskiemu lokalnie produkowane opakowania o wysokiej jakości – powiedział Harju. - Dzięki niskiej wadze nowych rozwiązań opakowaniowych, nasi Klienci mogą zmniejszyć ślad węglowy swoich produktów. Ponieważ to opakowanie nie zawiera szkodliwych klejów ani laminatów z tworzyw sztucznych, jego recykling jest łatwiejszy.

Mniej materiałów, mniejszy ślad węglowy

Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych i redukcja gramatury – określenie używane przez Metsä Board odnośnie minimalizowania zużycia materiałów – stanowią punkt wyjścia dla pracy zespołu ds. projektowania opakowań. Metsä Board zajmuje się nie tylko projektowaniem opakowań, ale dysponuje zespołem specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, którzy pomagają naszym Klientom analizować materiały i projekty opakowań, prognozować emisje powodowane przez opakowania i znajdować rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie wpływu na środowisko.

Zespół ds. zrównoważonego rozwoju porównał to nowe rozwiązanie z opakowaniami wykonanymi z tekturami na bazie mikrofali, produkowanymi z włókien pochodzących z recyklingu, które są tradycyjnie stosowane w opakowaniach prezentowych, i wykazał, że jest ono do 50% lżejsze. Kiedy obliczono całkowity ślad węglowy (od powstania do utylizacji), okazało się, że jest on o 59% niższy w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

W Centrum Doskonałości Metsä Board wykorzystuje się zaawansowane technologicznie narzędzia symulacyjne do badania ekologicznych alternatyw, a celem nadrzędnym pozostaje zmniejszanie wagi opakowań. Iiro Numminen, Structural Packaging Designer, uważa, że własny udział w  warsztatach współtworzenia ma wielkie znaczenie dla efektywności współpracy.

- Dzięki warsztatom, zyskujemy wiedzę o ewolucyjnych zmianach w świecie opakowań. Przy masowej produkcji nawet niewielka zmiana projektu opakowania może mieć ogromne znaczenie – powiedział Numminen.

Fot.: Metsä Board