Właściciele marek i przetwórcy stoją w obliczu wciąż zaostrzanych przepisów dotyczących opakowań i wzrostu świadomości konsumentów. Właściwe wybory mają istotne znaczenie dla wpływu opakowań na środowisko. Rozwiązanie Metsä Board z tekturą na fali mikro jest tego doskonałym przykładem.
Centrum Doskonałości Metsä Board zapewnia dogodne warunki dla warsztatów współtworzenia, w których zespół Metsä Board ds. Projektowania Opakowań pracuje nad ulepszeniem obecnie stosowanych opakowań i tworzeniem nowych rozwiązań odpowiadających potrzebom Klientów. Podczas jednego z takich warsztatów współtworzenia, Metsä Board opracowała lekkie opakowanie upominkowe, którego wytrzymałość jest zbliżona do obecnych rozwiązań w zakresie sztywnych opakowań kartonowych.
To nowe rozwiązanie opakowaniowe wykorzystuje tekturę na fali mikro, która jest znacznie lżejsza od rozwiązań wcześniej używanych podczas produkcji tektur falistych. Opakowanie składa się z oddzielnej podstawy i pokrywy wykonanej z tektury na fali mikro. Jego warstwa wierzchnia może być wykonana z tektury niepowlekanej, białego kraftlinera lub powlekanego białego kraftlinera. To ostatnie rozwiązanie zapewnia wyjątkowo wysoką jakość druku. To rozwiązanie opakowaniowe jest wydajne i nadaje się do masowej produkcji na obecnie używanych liniach produkcyjnych.
Ilkka Harju, Metsä Board Packaging Services Director powiedział, że nowe opakowanie prezentowe jest szczególnie odpowiednie dla kosmetyków, czekolady oraz napojów i innych produktów z kategorii premium.
- Obecnie używane sztywne opakowania prezentowe, są zazwyczaj produkowane w Azji, ale dzięki nowemu rozwiązaniu wykorzystującemu tekturę na fali mikro, możemy zaoferować rynkowi europejskiemu lokalnie produkowane opakowania o wysokiej jakości – powiedział Harju. - Dzięki niskiej wadze nowych rozwiązań opakowaniowych, nasi Klienci mogą zmniejszyć ślad węglowy swoich produktów. Ponieważ to opakowanie nie zawiera szkodliwych klejów ani laminatów z tworzyw sztucznych, jego recykling jest łatwiejszy.
Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych i redukcja gramatury – określenie używane przez Metsä Board odnośnie minimalizowania zużycia materiałów – stanowią punkt wyjścia dla pracy zespołu ds. projektowania opakowań. Metsä Board zajmuje się nie tylko projektowaniem opakowań, ale dysponuje zespołem specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, którzy pomagają naszym Klientom analizować materiały i projekty opakowań, prognozować emisje powodowane przez opakowania i znajdować rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie wpływu na środowisko.
Zespół ds. zrównoważonego rozwoju porównał to nowe rozwiązanie z opakowaniami wykonanymi z tekturami na bazie mikrofali, produkowanymi z włókien pochodzących z recyklingu, które są tradycyjnie stosowane w opakowaniach prezentowych, i wykazał, że jest ono do 50% lżejsze. Kiedy obliczono całkowity ślad węglowy (od powstania do utylizacji), okazało się, że jest on o 59% niższy w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
W Centrum Doskonałości Metsä Board wykorzystuje się zaawansowane technologicznie narzędzia symulacyjne do badania ekologicznych alternatyw, a celem nadrzędnym pozostaje zmniejszanie wagi opakowań. Iiro Numminen, Structural Packaging Designer, uważa, że własny udział w warsztatach współtworzenia ma wielkie znaczenie dla efektywności współpracy.
- Dzięki warsztatom, zyskujemy wiedzę o ewolucyjnych zmianach w świecie opakowań. Przy masowej produkcji nawet niewielka zmiana projektu opakowania może mieć ogromne znaczenie – powiedział Numminen.
Fot.: Metsä Board