Papier do pieczenia – jak z niego korzystać?

Artykuł zewnętrzny
05/01/2022
papier do pieczenia

Tworzenie pysznych i pięknych wypieków nie jest prostą sztuką. Do perfekcji wiedzę na temat ciast opanowały nasze mamy i babcie, spod których rąk wychodzą małe dzieła sztuki. Powstało wiele udogodnień, które mają nam pomagać w osiągnięciu choćby ułamka kunsztu naszych rodzicielek. Oczywiście wymyślne blachy i piekarniki nigdy nie zagwarantują na przykład ciasta bez zakalca, natomiast z pewnością ułatwią proces pieczenia. Wśród takich rzeczy znajduje się papier do pieczenia. Jest to nic innego niż cienki pergamin powleczony tłuszczem, który nie dopuszcza do przywierania cista do blachy. Jak najlepiej korzystać z papieru do pieczenia? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Jak wyłożyć blachę papierem do pieczenia?

Aby jak najbardziej ułatwić sobie późniejsze wyciąganie ciasta z blachy, wykładając ją papierem, należy pamiętać o tym, by trochę pergaminu wystawało ponad krawędzie formy. Aby ciasto łatwo wyszło z blachy po wypieczeniu wystarczy pociągnąć za tak powstałe “uszy”. Nie zna frustracji ten, kto nigdy nie podjął się wykładania papierem do pieczenia okrągłej tortownicy. Papier pergaminowy zagina się, tworząc nierówności, które nieestetycznie wyglądają. Na szczęście jest prosty sposób, który całkowicie zniweluje ten problem. Wystarczy złożyć arkusz papieru na cztery części i tak powstały kwadrat przyłożyć do blachy zaznaczając miejsce, gdzie kończy się krawędź koła, czyli dna tortownicy. Po wycięciu rozkładamy ćwiartkę, tworząc idealne koło wielkości dna naszej blachy. Teraz wystarczy dołożyć fragment w kształcie długiego prostokąta, który wypełni bok. Można też po prostu dobrze natłuścić tę część formy, papierem wykładając jedynie dno. 

Papier do pieczenia, którą stroną na blachę?

Jak poprawnie ułożyć papier do pieczenia? Odpowiedź na to nurtujące wszystkich domowych piekarzy pytanie nie jest jednoznaczne, ani oczywiste. Wszystko zależy od rodzaju papieru, który posiadamy.

  • Papier do pieczenia jednostronnie powlekany – w przypadku tego papieru ułożenie odpowiednią stroną ma ogromne znaczenie. Aby cisto dobrze odchodziło od blachy i pergaminu, papier układamy tak, by powleczona strona przywierała do ciasta.
  • Papier śniadaniowy do pieczenia – gdy nie mamy w domu specjalnego papieru do wypieków, jesteśmy w stanie poradzić sobie, wykorzystując biały papier śniadaniowy. Aby papier dobrze odchodził od blachy i ciasta, musimy pamiętać o tym, by zabezpieczyć wszystko dodatkową warstwą tłuszczu.  
  • Papier do pieczenia powlekany obustronnie – w tym przypadku nie ma żadnej filozofii, nie musimy się zastanawiać którą stroną papier ma przylegać do blachy, a która do ciasta

Ozdoby z czekolady na papierze do pieczenia

Piękne ozdoby z czekolady mogą stanowić idealne dopełnienie kreacji cukierniczych takich jak ciasta, torty, babeczki czy zimne desery. Czekoladowe dekoracje trudno jest kupić w popularnych marketach, a jeśli są szczególnie delikatne i kruche, to mogą nie przetrwać drogi ze sklepu do domu, dlatego warto wiedzieć jak zrobić je samemu z wykorzystaniem papieru do pieczenia. 

  1. Roztopić wybraną czekoladę w kąpieli wodnej
  2. Lekko ostudzić czekoladową masę 
  3. Ciepłą, lecz nie gorącą czekoladę ostrożnie przelać do rękawa cukierniczego (można użyć także woreczka strunowego, któremu odcinamy rożek)
  4. Dla ułatwienia procesu tworzenia dekoracji wcześniej wydrukowane lub narysowane wzory można umieścić pod arkuszem papieru do pieczenia 
  5. Powoli wyciskamy czekoladę na papier tworząc pożądane kształty
  6. Papier z dekoracjami wkładamy na godzinę do lodówki 
  7. Dekorujemy!

Artykuł powstał we współpracy ze sklep.margopack.pl