Papiernia Vipap Videm na sprzedaż

19/02/2015
Papiernia Vipap Videm

Czeskie Ministerstwo Finansów przygotowuje się do zbycia większościowych udziałów u słoweńskiego producenta papieru, firmy Vipap Videm. Ministerstwo ogłosiło niedawno przetarg dotyczący powołania doradców prawnych i finansowych w sprawach sprzedaży, a teraz pracuje nad przygotowaniem warunków transakcji.

Fabryka Vipap Videm zlokalizowana jest w słoweńskim Krsko. Firma posiada trzy maszyny papiernicze o łącznej zdolności produkcyjnej powyżej 200 tys. ton rocznie papierów gazetowych, graficznych i opakowaniowych. W 2013 roku firma wyprodukowała 195 tys. ton papieru, z których 140 tys. ton stanowił standardowy i ulepszony papier gazetowy.

Aktualnie Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej posiada 96,5% udziałów w Vipap Videm.

Początki VIPAP Videm Krsko D.D. sięgają 1939 roku, kiedy Frank Bonač zbudował celulozownię w miejscowości Videm niedaleko Krško, zatrudniając 180 mieszkańców z regionu Spodnje Posavje. Dziś VIPAP jest największą papiernią w Słowenii i wiodącym producentem papieru gazetowego w Europie Południowo-Wschodniej.

W latach 1997 i 2009 firma zainwestowała 141 mln euro w modernizację procesów technologicznych, czyniąc je mniej uciążliwe dla środowiska. Jednocześnie zwiększając całkowite moce produkcyjne celulozy i papieru do 440 tys. ton rocznie.