Pierwsze na świecie opakowanie z papieru do tłuszczów roślinnych

06/02/2024
Pierwsze na świecie opakowanie z papieru do tłuszczów roślinnych
Upfield, światowy lider w dziedzinie żywności pochodzenia roślinnego, wprowadza na rynek pierwsze na świecie opakowanie tłuszczów roślinnych do smarowania, smażenia i pieczenia, które nie zawiera plastiku i nadaje się do recyklingu.
 
Po czterech latach innowacyjnych badań, we współpracy z Footprint, MCC i Pagès Group, wprowadzenie nowego opakowania oznacza początek przejścia Upfield na rozwiązania papierowe w całym portfolio, realizując ambicję firmy, aby zmniejszyć zawartość plastiku o 80% do 2030 roku.
 
Nowe rozwiązanie Upfield, początkowo wprowadzone w Austrii wraz z Flora Plant pod koniec 2023 r., będzie skalowane, dążąc do zastąpienia do dwóch miliardów plastikowych pojemników do 2030 r., co pozwoli uniknąć ponad 25 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie.
 
Pionierskie pojemniki papierowe zostały opracowane przez wiodący zespół badawczo-rozwojowy Upfield z wykorzystaniem technologii materiałoznawstwa Footprint. Są one wykonane ze sprasowanych na mokro włókien celulozowych i są wodoodporne, olejoodporne oraz nadają się do recyklingu w lokalnych strumieniach odpadów papierowych. Pojemniki otrzymały certyfikat Conventional Plastic Free, a do ich wytwarzania wykorzystuje papier z certyfikatem PEFC. Upfield spodziewa się, że opakowanie uzyska certyfikat kompostowalności do 2025 roku.
 
David Haines, dyrektor generalny Grupy Upfield, skomentował:

- Jako globalny lider w dziedzinie żywności pochodzenia roślinnego, poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność za wywieranie pozytywnego wpływu na świat. Na całym świecie 40% wszystkich produkowanych tworzyw sztucznych to opakowania, które są używane raz, a następnie wyrzucane, co jasno pokazuje, że kwestia odpadów z tworzyw sztucznych jest jedną z najbardziej krytycznych dla naszego środowiska. Kiedy założyliśmy firmę Upfield, innowacyjne wyjście z plastikowych pojemników było naszym celem i jestem bardzo dumny ze wszystkich pracowników Upfield, którzy nadal pracują nad osiągnięciem tego celu. Konsumenci wymagają dziś produktów, które przynoszą korzyści zarówno ludziom, jak i planecie. Nasze masła roślinne i pasty do smarowania właśnie to robią. Jesteśmy podekscytowani możliwością wprowadzenia tego rozwiązania w naszych najbardziej kultowych markach na niektórych z naszych najważniejszych rynków.

W przeciwieństwie do wielu papierowych rozwiązań opakowaniowych, papierowe pojemniki Upfield nie mają plastikowej wyściółki, dzięki czemu mogą być poddawane recyklingowi wraz z innymi odpadami papierowymi i kartonowymi z gospodarstw domowych, co zostało zweryfikowane przez wiodącą europejską firmę recyklingową.
 
Karina Cerdeira, dyrektor ds. opakowań w Upfield, powiedziała:

- Jesteśmy dumni z tego, że wraz z Footprint stworzyliśmy innowacyjny pojemnik na bazie papieru, który jest trwały, odporny na oleje i atrakcyjny, co wielu uważało za niemożliwe w przypadku papieru. Jednak po latach poświęceń wspólnych zespołów badawczo-rozwojowych Upfield i Footprint oraz dziesiątkach prototypów sprawiliśmy, że niemożliwe stało się możliwe. Ten nowy papierowy pojemnik stanowi prawdziwy kamień milowy w dziedzinie zrównoważonych opakowań, które znacznie minimalizują zależność od plastiku. Będziemy nadal przesuwać granice poprzez dalsze innowacje w celu dostosowania do kompostowania, opracowywania nowych rozmiarów i formatów oraz udoskonalania w celu uzyskania optymalnego rozwiązania. Mamy nadzieję, że to, co osiągnęliśmy, zainspiruje inne firmy do dalszych pozytywnych zmian.

Yoke Chung, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii i innowacji w Footprint, dodał:

- Zaangażowanie Footprint w bardziej zrównoważoną planetę jest widoczne dzięki naszej współpracy z Upfield. Wprowadzenie przełomowego rozwiązania we współpracy z Upfield ustanawia pionierski standard branżowy. Oznacza to wprowadzenie pierwszego odpornego na oleje papierowego pojemnika na pasty do smarowania na bazie roślin. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Upfield przy tym przełomowym przedsięwzięciu, ponieważ współgra ono z naszym wspólnym celem, jakim jest pomoc klientom w realizacji ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ten wspólny wysiłek podkreśla transformacyjny wpływ innowacji na wspieranie pozytywnych zmian środowiskowych w celu kształtowania jaśniejszej przyszłości dla wszystkich.