PMP wspiera dynamiczny rozwój Arctic Paper Kostrzyn S.A.

03/07/2020
PMP wspiera dynamiczny rozwój Arctic Paper Kostrzyn S.A.

Arctic Paper Kostrzyn S.A. od kilku lat konsekwentnie pracuje nad modernizacją swojego parku maszynowego. Priorytetem są niezmiennie: zwiększenie mocy produkcyjnej, poprawa parametrów jakościowych wyrobów finalnych oraz wdrażanie rozwiązań energooszczędnych przyjaznych środowisku. Od lat Arctic Paper Kostrzyn S.A. współpracuje z PMP realizując ambitne projekty technologiczne. Ponadto obie firmy wspierają ideę „dobre, bo polskie”.

W 2019 roku PMP z sukcesem zrealizowała przebudowę partii pras MP1 z zabudową prasy szerokiego docisku Intelli-Nip®. Zaproponowane przez PMP rozwiązanie poprawiło suchość wstęgi papieru po prasach z 43% przed przebudową, do 48% po przebudowie. Technologia prasy szerokiego docisku wpłynęła również znacząco na właściwości produkowanego papieru, a także w dużym stopniu wpłynęła na wzrost wydajności MP1.

MP1, o szerokości 5300 mm na nawijaku, po przebudowie produkuje papier piśmienny, offsetowy, o gramaturze w zakresie od 60 do 100 g/m2. Prędkość robocza po przebudowie wynosi 1000 m/min. Zakres dostawy PMP obejmował prasę wyposażoną w moduł shoe Intelli-Nip® (maksymalny docisk projektowy 600 kN/m, średnica modułu 1100 mm); jest to pierwsza referencja PMP na moduł z mniejszą średnicą. Ponadto PMP dostarczyło elementy sterowania, części rezerwowe oraz nadzór nad montażem i rozruchem.

W rezultacie owocnej dotychczasowej współpracy, w kwietniu 2020 roku, PMP podpisała kolejny kontrakt z zespołem Arctic Paper Kostrzyn na przebudowę partii pras, tym razem na kolejną maszynę. Celem modernizacji jest poprawa kondycji ustojakowania i wyeliminowania drgań.

MP2, o szerokości 5300 mm na nawijaku i rocznej wydajności 160 000 ton, produkuje jednowarstwowy papier graficzny, bezdrzewny o gramaturze w zakresie 60-170 g/m2. Zakres dostawy obejmie całą nową konstrukcję wraz z dźwigniami walców prasowych, wannami, pomostami, napędem mechanicznym i usługą nadzoru nad montażem i uruchomieniem. Konstrukcja w całości będzie wykonana ze stali nierdzewnej. Inwestycja została zaplanowana na lato 2021 roku.