Po co komu Rzecznik Patentowy?

Artykuł zewnętrzny
26/11/2019
rzecznik patentowy
Rząd planuje rozszerzyć uprawnienia adwokatów i radców prawnych przed Urzędem Patentowym RP. Jeżeli projekt zostanie przyjęty, to w procedurze dotyczącej wzorów przemysłowych oraz oznaczeń geograficznych, będą oni mogli Cię zastępować, tak jak robią to rzecznicy patentowi. Skoro jednak uprawnienia tych trzech zawodów zaczynają się zrównywać, to możesz zadawać sobie pytanie czy i kiedy warto korzystać jednak z pomocy rzecznika patentowego. W tym artykule postaram się Ci to wszystko wytłumaczyć.
 

Kim jest rzecznik patentowy?

Rzecznik patentowy to osoba, która wykonuje zawód zaufania publicznego, polegający na świadczeniu pomocy prawnej lub technicznej w związku z działalnością gospodarczą. Przedmiotem tej pomocy jest szeroko pojęta własność przemysłowa.

Rzecznikami patentowymi są zwykle osoby o otwartym umyśle i szerokiej wiedzy, co jest niezbędne do wykonywania tego zawodu. Pomimo wąskiej specjalizacji, takie osoby muszą znać każdy aspekt swojej dziedziny, zarówno ze strony prawnej jak i technicznej. Istotą tego zawodu jest łączenie umiejętności prawnika i inżyniera.

Zobacz również:

 

Kiedy udać się po pomoc do rzecznika patentowego?

Jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą, rzecznik patentowy to niewątpliwie jedna z pierwszych osób, z którymi powinieneś się skonsultować.

Zastanawiasz się dlaczego?

Jeżeli planujesz prowadzić działalność gospodarczą opartą na innowacji, to jest to właśnie ta osoba, która pomoże Ci chronić twoje pomysły tak, aby nikt inny na nich nie zarobił. Jest to również osoba, z którą powinieneś skonsultować się, jeżeli planujesz prowadzić działalność gospodarczą na obszarze większym niż jedno miasto. Jego umiejętności pozwolą Ci zabezpieczyć twoją markę tak, aby konkurencja nie mogła posługiwać się podobnym oznaczeniem.

Jak zostać rzecznikiem patentowym?

Droga do tego zawodu nie jest prosta. Być może dlatego obecnie w Polsce mamy jedynie około 1000 rzeczników patentowych. Może to być spowodowane również tym, że o tym zawodzie w ogóle mało ludzie wiedzą.

Aby zdobyć tytuł rzecznika patentowego trzeba spełnić kilka warunków. 

Po pierwsze należy skończyć studia przydatne w tej pracy - jest to najczęściej kierunek techniczny lub prawniczy. Następnie konieczne jest ukończenie trzyletniej aplikacji, podczas której przyszli rzecznicy patentowi  zdobywają wiedzę zarówno prawniczą jak i techniczną.

Aplikanci odbywają również praktyki we wszystkich departamentach Urzędu Patentowego RP, aby od środka poznać system administracyjny regulujący ochronę własności przemysłowej. Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym sprawdzającym umiejętności zarówno w zakresie prawa własności przemysłowej, jak i techniki.

Więcej o tym, jak zostać rzecznikiem patentowym, dowiesz się z poniższego nagrania:

Dlaczego warto korzystać z usług rzecznika patentowego?

Rzecznik patentowy to osoba działająca w wąskiej specjalizacji, jednak posiadająca doskonałą wiedzę w każdym jej aspekcie. Prawo jest tak obszerną dziedziną, że nie sposób znać się na wszystkim. Dopiero skupiając się na konkretnym jego fragmencie, możemy  stać się ekspertami. Tak pozyskana wiedza i doświadczenie pozwala z kolei uzyskać przewagę nad prawnikami zajmującymi się wszystkim. Dobrze pasują tutaj słowa Bruce'a Lee, który powiedział kiedyś: Nie boję się osoby, która trenowała 10 000 ciosów. Boję się tego, kto 10 000 razy trenował jeden cios.

Jakość usług prawnych świadczonych przez rzecznika patentowego jest na najwyższym poziomie. Wynika to przede wszystkim z tego, że od początku swojej drogi specjalizuje się on we własności przemysłowej. Dla porównania, radca prawny podczas swojej aplikacji ma jedynie kilkanaście godzin zajęć poświęconych temu zagadnieniu.

Jeżeli skorzystamy z usług specjalisty, który zna od podszewki daną branżę, to jest o wiele mniejsze ryzyko popełnienia  przez niego błędu. Prawnik, który po raz pierwszy styka się z danym zagadnieniem, często dopiero uczy się na sprawie swojego klienta. 

Również porada udzielona przez rzecznika patentowego, dotycząca tego w jaki sposób chronić dane rozwiązanie, będzie dokładniejsza i bardziej kompleksowa. Uwzględniając wszystkie warunki panujące na rynku, specjalista lepiej, niż osoba znająca pobieżnie temat, dobierze odpowiednie rozwiązania.

pomoc prawna

W jaki więc sposób rzecznik patentowy pomaga?

Przede wszystkim rzecznik patentowy pomoże Ci przejść spokojnie całą drogę związaną z zastrzeżeniem firmowej nazwy i logo.

Na samym początku przeprowadzi on badanie znaku towarowego, aby sprawdzić jak duże szanse są na rejestrację marki w formie, którą wybierzesz. Jeżeli badanie wykaże, że szanse są niskie, to podpowie on jakie zmian powinieneś dokonać, aby obejść kolizje. 

Rzecznik patentowy jest w stanie również doradzić co lepiej chronić – nazwę czy logo firmy. Przygotuje dla Ciebie także prawidłowy wykaz towarów i usług. Pamiętaj bowiem, że rejestracja znaku towarowego nie daje Ci monopolu absolutnego na nazwę. Ten monopol ograniczony jest do Twojej branży.

Postępowanie przed Urzędem Patentowym RP

Kolejnym krokiem, po wstępnej analizie prawnej marki, jest zgłoszenie. Tutaj rzecznik patentowy może zająć się dla Ciebie wszelkimi formalnościami. Będzie dla Ciebie pilnował wszelkich terminów związanych z ochroną. W razie potrzeby poprowadzi również korespondencję z ekspertami, gdyby w toku zgłoszenia zgłaszali oni swoje uwagi. 

Jest to niezwykle ważne, ponieważ jako osoba mająca styczność z tymi zagadnieniami na co dzień, dopilnuje wszelkich formalności. Będzie również wiedział jakich argumentów używać, aby wybronić przedstawione stanowisko w przypadku zarzutów ze strony Urzędu Patentowego RP.

Kiedy już uda Ci się uzyskać prawną ochronę marki, może on również dalej o nią dbać w Twoim imieniu. Przede wszystkim rzecznik patentowy może monitorować jakie znaki towarowe są zgłaszane do ochrony. Jeżeli konkurent będzie się ubiegał o ochronę nazwy podobnej do twojego znaku, zostaniesz o tym poinformowany. Dzięki temu będziesz miał czas na złożenie sprzeciwu.

Nie zapominaj również o tym, że każde prawo ochronne przyznawane przez Urząd Patentowy jest ograniczone czasowo. Ważnym zadaniem jest zatem pilnowanie terminów na jego przedłużenie. Jaka jest szansa, że po 10 latach będziesz o tym pamiętał? Jeżeli korzystałeś z pomocy rzecznika patentowego, to ten przypilnuje dla Ciebie wyznaczonych terminów.

Podsumowanie

Na zakończenie podsumujmy sobie jeszcze raz wszystkie informacje. Rzecznik patentowy  to osoba o pogłębionej wiedzy w jednej specjalistycznej dziedzinie, z którą ma styczność na co dzień. Aby uzyskać tytuł zawodowy taka osoba musi przejść trzyletnią aplikację oraz zdać egzamin końcowy. Później w trakcie praktyki zawodowej rzecznik patentowy w całości skupia się na własności przemysłowej.

Dzięki tym cechom rzecznik patentowy jest zdecydowanie bardziej skuteczny w zadaniach mu powierzonych, co powoduje, że twoja marka zyskuje znacznie lepszą ochronę, niż gdyby zajmowała się tym osoba, która zna temat tylko “z grubsza”.

Czy więc jest on potrzebny? Myślę, że na to pytanie powinieneś odpowiedzieć sobie drogi czytelniku sam. Sam zdecyduj, czy wolisz aby twoich spraw broniła osoba, która jest profesjonalistą w jednej dziedzinie, czy ktoś, kto zna wiele tematów, ale pobieżnie.

Kategoria: