Podniesienie standardów znakowania opakowań zgodnie ze zrównoważonym rozwojem

27/06/2023
Podniesienie standardów znakowania opakowań zgodnie ze zrównoważonym rozwojem

Producenci dóbr szybko zbywalnych mierzą się z wysokimi oczekiwaniami. Konsumenci chcą produktów wytwarzanych w sposób zrównoważony, w dobrej cenie, podczas gdy sprzedawcy detaliczni i dystrybutorzy gotowi są nakładać wysokie kary za źle oznakowane, trudne do zidentyfikowania, wyroby.

Markem-Imaje, globalny producent rozwiązań do znakowania i kodowania, zapewniających identyfikację i monitorowanie produktów w całym łańcuchu dostaw, zwraca uwagę na aspekt atramentów stosowanych w przemysłowych drukarkach atramentowych. Urządzenia te służą oznakowaniu wyrobów numerem partii, datą przydatności czy kodem 2D, zapewniając identyfikację od linii produkcyjnej aż do rąk konsumenta. Do poprawnego działania wymagają materiałów eksploatacyjnych-  tuszu i rozcieńczalnika. Dostawcy z reguły proponują tradycyjne rozwiązania oparte o atrament na bazie metyloetyloketonu (MEK’u). Jednak coraz większa świadomość konsumentów skłania dziś wytwórców branży FMCG do aktywnego poszukiwania możliwości ograniczenia negatywnego wpływu produkcji przemysłowej na środowisko.

 Atrament bez MEK’u ma doskonałą przyczepność do większości podłoży
Zdj.1. Atrament bez MEK’u ma doskonałą przyczepność do większości podłoży

Markem-Imaje od wielu lat oferuje bezpieczniejsze atramenty bez MEK, tzw. MEK-free. Producent ma ogromne doświadczenie w opracowywaniu tego typu atramentów, ponieważ pierwsze tusze bez MEK’u pojawiły się w jego portfolio ponad 20 lat temu – można śmiało powiedzieć, że jest prekursorem takich rozwiązań i wyprzedza branżę o dwie dekady, oferując dziś ponad 10 różnych referencji MEK-free, w tym mikro-pigmentowe atramenty kolorowe do ciemnych podłoży. Czas schnięcia nadruku, niezawodność drukarki pracującej z atramentem bez MEK’u to parametry, które są w pełni kontrolowane i nie stanowią przeszkody w stosowaniu ich w powszechnych aplikacjach. Zastosowanie atramentów MEK-free zapewnia lepszą wydajność znakowania przy takim samym całkowitym koszcie posiadania (TCO).

Bezproblemowe i bezpieczniejsze zrównoważone drukowanie 

Stosowanie atramentów MEK-free przy seryjnym znakowaniu produkcji przynosi producentom wiele korzyści. Są to:

  • O 50%*niższa emisja CO2

Atramenty na bazie MEK’u, powszechnie stosowane w przemysłowych drukarkach atramentowych, generują więcej lotnych związków organicznych (LZO), które przyczyniają się do powstawania gazów cieplarnianych. Atramenty Markem-Imaje nie zawierające MEK’u są bardziej przyjazne dla środowiska.

  • Mniej odpadów i mniejszy ślad węglowy materiałów eksploatacyjnych

Nawet o 50% niższe  zużycie materiałów eksploatacyjnych oznacza mniejszą liczbę kilometrów przebytych do magazynu zakładu produkcyjnego oraz mniejszą liczbę odpadów wytworzonych po ich zużyciu.

  • Bezpieczniejsze miejsce pracy operatorów

Biorąc pod uwagę obawy dotyczące toksyczności i potencjalne wykorzystanie w produkcji  narkotyków, MEK podlega w wielu krajach bardziej restrykcyjnym przepisom. Atramenty niezawierające MEK’u ograniczają formalności związane z obrotem i zmniejszają potrzebę stosowania systemów wentylacyjnych i kontroli stanu zdrowia operatora.

  • Wspieranie wysiłków na rzecz ponownego zalesienia

Za każdy zakupiony karton atramentu MEK-free EB588 oraz FB655 Markem-Imaje posadzi drzewo w Peru. W ramach szerszego programu zrównoważonego rozwoju producent dąży do przejścia na znakowanie atramentami MEK-free, które są lepsze dla środowiska. Ostatnim krokiem jest włączenie się w działania Reforest’Action poprzez początkowe zasadzenie 3000 drzew w Peru, w regionie San Martin, pierwotnie pokrytym lasami tropikalnymi, gdzie w ciągu ostatnich 50 lat wycięto około 1,6 miliona hektarów lasów pierwotnych.

Znakowanie atramentem bez MEK’u jest bardziej przyjazne środowisku.
Zdj. 2 Znakowanie atramentem bez MEK’u jest bardziej przyjazne środowisku.

Warto jeszcze raz podkreślić, że wspomniane atramenty MEK-free EB588 i Fb655 są wszechstronne. Zapewniają doskonałe kody z bardzo wyraźnym konturem, nie rozmazujące się, na opakowaniach metalowych, kartonowych i wielu rodzajach plastiku. Drukowane kody QR czy Datamatrix są łatwe do odczytania, a w połączeniu z opcją Mark&Read w przemysłowej drukarce atramentowej 9750 zapewniają bezproblemową weryfikację kodu i serializację. Markem-Imaje jest jedynym wiodącym dostawcą oferującym taką wbudowaną funkcjonalność.

Coleman International Sp. z o. o. jest oficjalnym Partnerem firmy Markem-Imaje w Polsce, zaufanego, światowego producenta rozwiązań do identyfikacji i monitorowania produktów. Oferuje pełną linię niezawodnych i innowacyjnych systemów druku atramentowego, termo-transferowego, laserowego oraz druku i nakładania etykiet.

coleman international - markem imaje

 

 

 

 

 

Coleman International Sp. z o.o.
Warszawa, ul. Glebowa 10
T: +48 725 004 005
https://www.coleman.pl/

Obserwuj nasz profil na LinkedIn >>

Kategoria: