Printline wprowadza do oferty Dyphox – samosterylizującą się powłokę przeciw patogenom

29/12/2020
powłoka antybakteryjna dyphox

Firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej poinformowała a wprowadzeniu do swojego portfolio specjalistycznej powłoki Dyphox, wykorzystującej technologię tzw. samosterylizacji.

Jak podkreśla jej producent, firma TriOptoTec z Niemiec, ma ona działanie antybakteryjne i antywirusowe, zabezpieczając pokrytą nią powierzchnię (np. szkło, tworzywa sztuczne, stal, aluminium czy nikiel) i pozostając aktywną nawet do jednego roku. Warunkiem jej działania jest obecność światła (dziennego bądź sztucznego), które aktywuje tlen z otaczającego powietrza i inicjuje proces fotokatalizy, tworząc tlen singletowy niszczący patogeny. Powłoka Dyphox może być stosowana do zabezpieczania wrażliwych i narażonych na częsty dotyk powierzchni w biurze, hali produkcyjnej, środkach transportu, budynkach użyteczności publicznej, sklepach, przychodniach i szpitalach, a także w domu.

- Dyphox znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcemy zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa higienicznego i zredukować możliwość przenoszenia patogenów chorobotwórczych – mówi Grzegorz Sobczyński, jeden ze współwłaścicieli Printline. – Jako firma działająca na rynku poligraficznym, w naturalny sposób oferujemy go naszym klientom z tej branży, ale też siłą rzeczy wychodzimy z tym rozwiązaniem dużo szerzej. W kontekście drukarń mamy za sobą roczne doświadczenia ze sprzedaży lakieru Lock3 firmy Varcotec – innego środka antybakteryjnego i antywirusowego. Na jego wdrożenie decydują się kolejne zakłady poligraficzne, które oferują swoim klientom wydruki zabezpieczone specjalną powłoką. Dyphox działa podobnie, przy czym tu zastosowanie jest o wiele szersze i dotyczy powierzchni różnych miejsc i przedmiotów, z jakimi mamy kontakt nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym. Co więcej, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku środkami wykorzystującymi srebro, miedź czy cynk, zastosowana tu technologia jest o wiele wydajniejsza, działająca w otaczającym nas środowisku suchym, bez konieczności utrzymywania powłoki wody. Poza tym jest bardziej proekologiczna, gdyż nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt poprzez gromadzenie się środka dezynfekującego we wdychanym powietrzu jak to ma miejsce np. przy ozonowaniu.

Jak podaje dostawca, działanie powłoki Dyphox jest niemal identyczne, jak w przypadku lakieru Lock3.

- Fotosensybilator, będący jednym ze składników obu tych środków, przejmuje energię dopływającego światła i przenosi ją na tlen znajdujący się w otaczającym powietrzu – tłumaczy Grzegorz Sobczyński. – W ten sposób powstaje aktywny tlen singletowy, który ma działanie bakterio- i wirusobójcze, jak również zwalcza pleśnie i grzyby. Jest też skuteczny wobec zarazków wieloopornych. Reaguje on z proteinami i lipidami osłony mikrobiologicznej komórki patogenu, która jest w bardzo krótkim czasie destabilizowana.

Jak podaje producent, działanie powłoki Dyphox na różnego typu patogeny zostało potwierdzone laboratoryjnie przez dwie niezależne instytucje – QualityLabs z Norymbergi i Eurovir Hygiene-Labor GmbH z Luckenwalde. W efekcie uzyskała ona certyfikat skuteczności m.in. w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego, Acinetobacter baumannii, Enterococcus faecium, jak również wirusów Influenza A Virus (H1N1), TGEV coronavirus i Adenovirus type 5.

-W przypadku ww. bakterii skuteczność powłoki wyniosła ponad 99,99%, zaś przy wirusach – odpowiednio – 99,98%, 99,99% i 99%. Jest to zatem bardzo silnie działający i przynoszący wymierne efekty środek – kontynuuje Grzegorz Sobczyński. – Warto zwrócić uwagę, że – niezależnie od wszechobecnej dziś dyskusji wokół koronawirusa, który również znajduje się w grupie patogenów zwalczanych przez Dyphox – powłoka ta zabezpiecza przed przenoszeniem bakterii i wirusów wywołujących powszechnie występujące choroby, uprzykrzające życie wielu przedsiębiorcom. Może ona zatem pomóc pracodawcom w utrzymaniu szeroko rozumianego reżimu sanitarnego i higienicznego, a co za tym idzie – w redukcji liczby absencji wśród pracowników, które przekładają się na wydajność działań drukarni czy innego zakładu produkcyjnego.

- Znaczna redukcja zagrożenia patogenami i zapobieganie ich transmisji; szerokie spektrum zastosowań na różnych powierzchniach suchych i mokrych; nietoksyczność, przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo w użytkowaniu; redukcja kosztów działalności – to najważniejszej z wielu zalet wynikających z codziennego stosowania powłoki Dyphox. Zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie firmy i instytucje, zarówno z branży poligraficznej, jak i spoza niej. Nasza podwarszawska centrala oraz lokalni dystrybutorzy z całego kraju są do Państwa dyspozycji – podsumowuje Grzegorz Sobczyński.