Producenci celulozy i papieru podsumowują swoje inwestycje w działania na rzecz klimatu

11/05/2023
Producenci celulozy i papieru podsumowują swoje inwestycje w działania na rzecz klimatu
Od 2005 roku emisje CO2 w sektorze celulozowo-papierniczym zostały zredukowane o 36%, a poprzez zastąpienie produktów opartych na paliwach kopalnych europejski przemysł leśny obniża całkowite emisje UE o szacunkowo 410 Mt CO2 rocznie. To równowartość zdjęcia z dróg 85 milionów samochodów - czyli całej floty pojazdów zarejestrowanych w Niemczech i Włoszech. Czwarta edycja wydarzenia REINVEST2050 oferuje wgląd w to, jak to się dzieje, poprzez zbiór świadectw osób odpowiedzialnych za produkcję masy celulozowej i papieru
 
Podczas czwartej edycji flagowego wydarzenia poświęconego czystym technologiom produkcji REINVEST2050, przemysł włókien leśnych i papieru zaprezentował 15 projektów transformacyjnych zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Ich wspólną cechą jest to, że z powodzeniem zmniejszyły emisję z zakładów papierniczych lub opracowały produkty stanowiące alternatywę dla towarów opartych na paliwach kopalnych, przyczyniając się do ekologizacji gospodarki UE. Blisko 70 innowacyjnych przypadków z czterech edycji raportów REINVEST2050 od 2017 r. tworzy obecnie bogatą bibliotekę dobrych praktyk, z których sektor może się uczyć i na nich bazować.
 
Proporcjonalnie do swojej wielkości, sektor celulozowo-papierniczy znajduje się w czołówce unijnych inwestorów w projekty mające na celu dostosowanie produkcji do ambicji Europy osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2050 roku. Niektóre z tych projektów zostały udokumentowane w broszurze przedstawionej dziś instytucjom UE. Projekty te zostały zrealizowane w niekorzystnym otoczeniu dla inwestycji w czyste technologie. Na decyzje inwestycyjne wpłynęły ostatnio różne czynniki, takie jak wzrost cen węgla w UE w kontekście globalnego wyścigu po zielone dotacje, a także gwałtownie rosnące koszty surowców i energii oraz niepewność regulacyjna.

- Znaczenie bioprzemysłu dla osiągnięcia celów klimatycznych i środowiskowych UE staje się coraz bardziej oczywiste. Zastępowanie produktów opartych na kopalinach alternatywami opartymi na biologii ma sens pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Musimy zapewnić stabilne środowisko regulacyjne, które zachęca do inwestycji i innowacji w tym sektorze - mówi Henna Virkkunen, poseł do Parlamentu Europejskiego.
 
- W ciągu ostatnich kilku lat przeszliśmy długą drogę, ale mamy jeszcze więcej do zaoferowania. Co by było, gdyby konsumenci byli uprawnieni do wyboru produktu odnawialnego, wolnego od kopalin, zamiast produktu o dużej zawartości kopalin? Miałoby to znaczący i natychmiastowy wpływ na złagodzenie klimatu. Podobnie, nasze wysiłki w odchodzeniu od spalania paliw kopalnych powinny być wspierane i oferują model, który mógłby być powielany do innych sektorów - podsumowuje Jori Ringman, Dyrektor Generalny Cepi, Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego.