Produkcja papierów graficznych: nowe możliwości wzrostu

07/08/2020
Produkcja papierów graficznych: nowe możliwości wzrostu

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość światowego rynku papierów graficznych spadła średnio o około 3,2% CAGR (złożona roczna stopa wzrostu). Istnieją jednak grupy produktów dające potencjalne możliwości wzrostu.

Koncentracja na rentownych aktywach

Po pierwsze, ważne jest, aby rozważyć najlepsze, najbardziej opłacalne maszyny papiernicze. Są to aktywa, które będą działać dłuterminowo, zapewniając dobry, stabilny biznes. Wykres Fisher Viability Index Ranking Value przedstawia maszyny wszystkich producentów papieru graficznych na świecie, przy czym wyższa wartość oznacza również większe ryzyko. Maszyny oznaczone w kolorze czerwonym są narażone na wysokie ryzyko wyłączenia z eksploatacji lub przestawienia na bardziej stabilne finansowo gatunki papieru. Najbardziej opłacalnymi maszynami są zazwyczaj nowoczesne, duże maszyny, które są najtańsze i najbardziej wydajne w eksploatacji. Jednakże, mniejsze maszyny produkujące wysokowartościowe gatunki specjalistyczne są również opłacalne.

maszyny producentów papieru graficznych

Skupienie się na podsegmentach wzrostu

Po drugie, ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie segmenty tego rynku są równe. Podczas gdy rynek jako całość kurczy się, pojawiają się coraz większe podsegmenty. Na przykład:

  • Papier gazetowy: -7,5% CAGR
  • Papiery graficzne: -1,5% CAGR
  • Papiery specjalne: +1,3% CAGR
  • Druk cyfrowy: +16,4% CAGR

Szczególnie rynek druku cyfrowego powinien być brany pod uwagę jako segment docelowy. Obejmuje on nowe, szybkie drukarki atramentowe, z podajnikiem rolowym oraz urządzenia HP Indigo. Liczba drukowanych na nich stron rośnie o 20% rocznie. Pojawienie się nowych technik drukarskich wymaga zmian właściwości papieru, a zarówno szybkie drukarki atramentowe, jak i HP Indigo wymagają papieru ze specyficzną obróbką powierzchni w celu zapewnienia najwyższej jakości druku.

Aby sprostać tej potrzebie, Solenis opracował nową linię dodatków do papieru imPress™, z technologią imPress IJ do szybkiego druku atramentowego oraz technologią imPress ID do druku HP Indigo. Dodatki te pomagają producentom papieru osiągnąć niezbędną jakość druku u ich klientów końcowych. Jest to tylko jeden z przypadków, w których Solenis dostosowuje zasoby badawczo-rozwojowe, aby skupić się na przyszłym rozwoju podsegmentów.

Dostosowanie do potrzeb rynku

Ważne jest również, aby zrozumieć i dostosować się do potrzeb rynku, zwłaszcza w zakresie redukcji kosztów, rozwoju nowych gatunków papieru i konwersji maszyn.

  • Projekty redukcji kosztów. Najtańsi producenci zawsze będą bardziej opłacalni, dlatego ważne jest, aby pracować nad projektami redukcji kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu jakości papieru. Należy również pamiętać, że bycie tanim producentem nie oznacza stosowania tanich dodatków; większe oszczędności można osiągnąć w obszarach o wyższych wydatkach, takich jak redukcja energii, optymalizacja włókien i poprawa wydajności maszyn. Solenis pomaga producentom obniżać koszty operacyjne wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak np:

    - MicroSol SM zaawansowane rozwiązania w zakresie retencji i odwadniania w celu zmniejszenia zużycia energii i utraty włókien,
    - Spectrum™ XD1878 pomagający zwiększyć wydajność maszyny.

  • Nawet na rynku o tendencji spadkowej istnieją możliwości wprowadzenia nowych produktów lub zróżnicowania oferty w celu zwiększenia udziału w rynku. Specjalistyczne firmy chemiczne, które mają doświadczenie w produkcji papieru, mogą wspierać producentów papieru w rozwijaniu tych nowych gatunków. Na przykład, pomogliśmy specjalistycznej fabryce papieru starającej się wejść na szybko rozwijający się rynek papieru do drukarek HP Indigo. Ten specyficzny papier wymaga specjalnych dodatków w celu poprawy wydajności drukarek Indigo, a papier stosowany w tych drukarkach musi być certyfikowany przez HP. Testy obejmują przyczepność atramentu do papieru, wydajność drukarek oraz zgodność obrysów. Zaleciliśmy dodanie Solenis imPress ID-115 do roztworu masy w prasach o standardowych wymiarach. Wyniki przerosły oczekiwania osiągając niemal doskonałe rezultaty we wszystkich kategoriach. Po tej próbie, papiernia otrzymała 3-gwiazdkowy certyfikat - najwyższą możliwą ocenę.
  • Ostatecznie, jeśli maszyna nie jest już w stanie produkować papieru do drukowania i pisania, mogą pojawić się możliwości konwersji sprzętu do produkcji alternatywnych gatunków. Chociaż może to być znacząca inwestycja, firma taka jak Solenis może pomóc, współpracując przy analizie rynku, aby przed podjęciem decyzji o konwersji maszyny do produkcji, zapewnić, że wybrane zostaną odpowiednie gatunki. Po podjęciu decyzji, Solenis może również pomóc w opracowaniu programu chemii mokrej, aby przyspieszyć krzywą rozruchu projektu.
rynek papierów graficznych

Przyszłość

Dla producentów papieru, którzy chcą zwiększyć wzrost, ważna jest współpraca z dostawcami technologii, którzy mogą zaoferować szeroki wachlarz możliwości dla konkretnych zastosowań.

Autorzy:
Nick Ince, Marketing Director, Asia Pacific, Solenis
Tom Hayden, Global Market Director, Graphic & Specialties and Pulp, Solenis