Produkty Philips w opakowaniach tekturowych w 100% z recyklingu od DS Smith

17/11/2023
Produkty Philips w opakowaniach tekturowych w 100% z recyklingu od DS Smith

DS Smith, dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej nawiązał współpracę z firmą Versuni, dystrybutorem jednej z najbardziej znanych na świecie marek sprzętu gospodarstwa domowego. DS Smith będzie dostarczał Versuni opakowania wykonane z papieru pochodzącego w 100% z recyklingu oraz w 100% nadające się do ponownego przetworzenia.

Nowe opakowania są w 100% wykonane z tektury falistej pochodzącej z recyklingu, gwarantując przy tym odpowiednią trwałość opakowań i bezpieczeństwo produktów. Ekologiczne rozwiązanie w przyszłości zostanie zastosowane dla wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego oferowanych przez Philips Versuni. Natomiast początkowo zostanie wdrożone dla najpopularniejszych urządzeń Philipsa: frytkownic beztłuszczowych, ekspresów do kawy Latte Go, parownic do ubrań, oczyszczaczy powietrza oraz bezprzewodowych odkurzaczy. W przyszłości Versuni planuje rozszerzyć wykorzystanie ekologicznych opakowań na wszystkie produkty z oferty Philipsa na całym świecie.

DS Smith współpracuje również z Versuni w celu zastąpienia jednorazowych wewnętrznych buforów ochronnych (EDF) z tworzyw sztucznych zrównoważonymi alternatywami opakowań na bazie włókien. Jest to krok w kierunku realizacji zobowiązania Versuni do dostarczenia opakowań w 100% wolnych od plastiku do 2027 roku.

Dodatkowe cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, które postawiło sobie Versuni, obejmują ograniczenie wykorzystania atramentu o 65% poprzez zmniejszenie zadrukowanej powierzchni opakowań. Firma przeprojektowała opakowania, chcąc lepiej dopasować je do produktów, co pozwoliło na zmniejszenie ich objętości i ograniczenie pustych przestrzeni w każdym pudełku. Dodatkowo papierowe instrukcje dołączane do produktów zostały zastąpione kodami QR wydrukowanymi na opakowaniach. Instrukcje bezpieczeństwa, karty gwarancyjne oraz skrócone instrukcje uruchomienia nadal są dołączane.

Przy projektowaniu nowych opakowań dla Versuni, DS Smith wdrożyło swoje autorskie Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (CDM, Circular Design Metrics). Podejście to poprzez bardziej zrównoważone projektowanie opakowań pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz zminimalizować wpływ opakowań na środowisko, utrzymując produkty i materiały w obiegu przez dłuższy czas. Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego DS Smith pomagają zabezpieczać produkty, podnoszą wydajność łańcuchów dostaw, zwiększają efektywność środowiskową i podnoszą satysfakcję klientów.

– Naszym celem jako firmy jest zredefiniowanie opakowań wobec zmieniającego się świata. Możemy to zrobić tylko poprzez współpracę, dlatego niezwykle motywujące jest, że firma taka jak Versuni wspólnie z nami rozwija gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszych partnerów w jej współtworzeniu – podkreśla Wouter van Tol, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w DS Smith.

– Współpracowaliśmy z Versuni na wszystkich etapach procesu projektowania i produkcji, aby zastąpić tworzywa sztuczne i zoptymalizować procesy w zrównoważonym łańcuchu dostaw. Nasze pionierskie narzędzie – Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego – stworzone we współpracy z Fundacją Ellen McArthur są ważnym narzędziem wspierającym wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które wspólnie wykorzystaliśmy – dodał van Tol.

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju „Na teraz. I na przyszłość” firma DS Smith wyznaczyła cele, które pozwolą przyspieszyć przejście na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym. Od momentu wdrożenia Wskaźników Projektowania dla Obiegu Zamkniętego w 2019 r.,, DS Smith zrealizowała tysiące wykorzystujących je projektów, a około 3000 nowych projektów z ich wykorzystaniem jest prezentowanych klientom każdego miesiąca.