Progroup ponownie otrzymuje europejski certyfikat ekologiczny EMAS

13/06/2023
Progroup ponownie otrzymuje europejski certyfikat ekologiczny EMAS

Fabryka papieru PM2 firmy Progroup została ponownie wyróżniona certyfikatem EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) Unii Europejskiej. Ten certyfikat w poświadcza, że firma nadal wnosi w ochronę środowiska skuteczny wkład, który wykracza daleko poza wymogi prawne.  

Już w 2008 roku, czyli kiedy PM2 była jeszcze w fazie planowania, fabryka papieru po raz pierwszy otrzymała europejski certyfikat ekologiczny. Od tego czasu Progroup co roku transparentne informuje o realizacji działań EMAS i i poddaje je niezależnej weryfikacji. Co trzy lata firma przechodzi szczegółowy audyt recertyfikacyjny przeprowadzany przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego. Audyt ten został ponownie pomyślnie zaliczony. W ten sposób PM2 już od 15 lat otrzymuje nieprzerwanie certyfikat EMAS. 

- Dla nas jako firmy rodzinnej, prowadzenie działalności w wydajny i świadomy ekologicznie sposób jest rzeczą oczywistą - a wraz z nią oczywiście wymóg sukcesywnej i zrównoważonej optymalizacji produktów i produkcji - mówi Maximilian Heindl, prezes zarządu Progroup. - Dzięki EMAS dobrowolnie zobowiązaliśmy się do ciągłego zmniejszania zużycia energii, oszczędzania cennych zasobów takich, jak woda, i minimalizowania ilości odpadów. 

Doskonały przykład gospodarki obiegowej

W praktyce przekonanie to znajduje odzwierciedlenie nie tylko w innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie maszynach PM2, które produkują w sposób niezwykle oszczędzający zasoby, lecz także w szczególnie zrównoważonych papierach nextfibre®, które tam powstają. W porównaniu z konwencjonalnymi papierami są one znacznie lżejsze, a przy tym niezwykle wydajne. Firma wykorzystuje jako surowiec wyłącznie makulaturę. Produkty końcowe punktują ze względu na ich przewagę materiałową, która jest zauważalna na przykład podczas transportu i pozwala oszczędzić emisje CO2. Po użyciu papiery mogą zostać zwrócone do obiegu jako makulatura. Są więc one doskonałym produktem nadającym się do recyklingu. 

Energia do produkcji papieru jest w dużej mierze dostarczana przez sąsiednią elektrownię typu waste-to-energy przez termiczny recykling materiałów odpadowych - w tym tych pochodzących z fabryki papieru. Od samego początku elektrownia posiada również certyfikat EMAS. 

Certyfikat przyznawany jest przez Izbę Przemysłowo-Handlową Wschodniej Brandenburgii (IHK). Jacek Jeremicz, referent ds. środowiska i energii w IHK, był obecny przy ponownej certyfikacji EMAS podczas końcowej dyskusji i wyraził swoją pochwałę: „Progroup jest firmą wzorcową i należy do Bundesligi firm w Niemczech.”