Progroup uruchamia w Strykowie nowoczesną fabrykę tektury falistej

10/01/2023
Progroup uruchamia w Strykowie nowoczesną fabrykę tektury falistej

Firma Progroup uruchomiła w Strykowie nowy zakład produkcyjny, w którym wytwarzana będzie tektura falista

Nowa fabryka PW 14 będzie produkować rocznie do 200 000 ton tektury falistej. Razem z sąsiadującą fabryką PW07 roczna zdolność produkcyjna osiągnie 825 milionów metrów kwadratowych tektury. W ten sposób Stryków dołączył do największych zakładów produkcyjnych tektury falistej na świecie. W zrealizowany na powierzchni 28 000 metrów kwadratowych projekt firma zainwestowała 72 miliony euro, tworząc przy tym 50 nowych miejsc pracy. 

Światowa nowość w budowie maszyn

W fabryce PW14 mogą być produkowane niemal wszystkie popularne rodzaje tektury falistej na szerokości roboczej 3,35 metra i z prędkością produkcyjną 400 metrów na minutę. Sercem linii produkcyjnej jest zaprojektowany przez BHS Corrugated Maschinen- und Anlagenbau GmbH moduł Facer®, oparty na koncepcji MF-A. W Progroup moduł został po raz pierwszy zainstalowany z szerokością roboczą 3,35 metra.

- Od zawsze naszym celem jest przywództwo technologiczne w branży. Warunkiem tego jest testowanie nowych generacji maszyn z partnerami takimi, jak BHS, i wspólne doprowadzenie ich do trybu stabilnej eksploatacji - mówi Maximilian Heindl, prezes zarządu Progroup. Koncepcja MF-A zapewnia szczególnie wydajny proces produkcji oraz optymalną jakość tektury falistej. W ten sposób powstają wysokiej jakości jedno- i dwufalowe formaty tektury falistej Next Board® z falą B, C i E w różnych kombinacjach. Produkty Next Board® mają przewagę nad typowymi tekturami falistymi dzięki zastosowaniu znacznie mniejszych ilości energii i surowców oraz redukcji emisji CO2 na tonę tektury falistej przeciętnie o 26 procent – przy zwiększonej wytrzymałości.

Wydajne wytwarzanie energii

Nowoczesne urządzenie kogeneracyjne zapewnia niskie emisje CO2. Ciepło odpadowe z własnego wytwarzania prądu jest wykorzystywane odpowiednio do potrzeb w agregacie chłodniczym absorpcyjnym do „produkcji” zimna lub ciepło zostaje zmagazynowane w obiegu grzewczym. To umożliwia wyraźną oszczędność paliw kopalnych.

- W ten sposób robimy kolejny krok ku zapewnieniu oszczędzającego zasoby i niezależnego zasilania - mówi Heindl. Producent papieru na tekturę falistą i formatów tektury falistej realizuje już w swoich lokalizacjach liczne działania, których celem jest poprawienie bilansu środowiskowego. W niemieckim Eisenhüttenstadt dysponuje na przykład elektrownią typu waste-to-energy, która dostarcza do przylegającej maszyny papierniczej całą potrzebną parę, a ponadto wytwarza prąd. W tym celu odrzuty, które w części pochodzą z produkcji papieru, zostają przetworzone termicznie. Do 2045 roku firma będzie całkowicie neutralna pod względem emisji CO2

Całkowicie zautomatyzowany magazyn wysokoregałowy

Ponadto częścią fabryki jest całkowicie zautomatyzowany magazyn wysokoregałowy o wysokości 32 metrów i pojemności 14 000 miejsc magazynowych z czterema automatycznymi układnicami. Magazyn mieści do dwóch dziennych partii produkcyjnych formatów tektury falistej i umożliwia w ten sposób idealne dostawy na czas przez czasowe oddzielenie produkcji tektury falistej i produkcji opakowań po stronie klienta. 

Zrównoważony park opakowań

Korzysta z tego również Gatner Packaging. Polski producent opakowań zbudował swoją fabrykę bezpośrednio przy PW14. Gatner Packaging i Progroup współpracują ze sobą skutecznie już od wielu lat w Trzcinicy, a teraz również w Strykowie: Progroup wysyła swoje formaty tektury falistej krótką drogą do sąsiada, który może je od razu przetwarzać bez konieczności transportowania ich samochodami ciężarowymi. Dzięki ścisłemu zazębianiu się procesów logistycznych i produkcyjnych obu firm będą możliwe wyraźne oszczędności emisji CO2 i kosztów transportu. W ten sposób powstaje niezwykle zrównoważony park opakowań. 

PW14 jest razem z PW07 i fabryką PW10 w Trzcinicy trzecim zakładem produkcyjnym Progroup w Polsce – i dwunastą fabryką formatów tektury falistej tej firmy rodzinnej. W ten sposób Progroup wzmocni pozycję rynkową w Europie środkowej i zachodniej, i będzie konsekwentnie kontynuować swoją strategię rozwoju.  

Źródło: Progroup