Pudełka Metsä Board na lody Twisty z nagrodą Doskonałości we Fleksografii

12/06/2024
Pudełka Metsä Board na lody Twisty z nagrodą Doskonałości we Fleksografii

Pudełka Metsä Board na lody Twisty, których producentem jest Adara Pakkaus, otrzymały nagrodę Doskonałości we Fleksografii w konkursie 2024 Flexography Award w kategorii Autopromocja. Excellence in Flexography Awards to najważniejszy program nagród dla branży fleksograficznej w Stanach Zjednoczonych.

Współpracując z liderami branży, Metsä Board przeprojektowała opakowanie ulubionego produktu z regału z mrożonkami – lodów w rożkach. Zespół przeprowadził badania różnych etapów łańcucha wartości, zaczynając od produkcji materiałów po zużycie farby i logistykę i wskazał na nowe możliwości, jakie stwarza zastosowanie starannie dobranych lekkich materiałów z włókien pierwotnych oraz metod druku fleksograficznego, uzyskania doskonałej użyteczności i niespotykanej jakości grafiki półtonowej w ekstremalnie wysokiej rozdzielczości druku 188 lpi.

W skład zespołu weszli projektanci opakowań z Futupack, producent opakowań Adara Pakkaus, dostawca płyt fleksograficznych Marvaco, dostawca farb Siegwerk oraz specjalista w dziedzinie druku ECG dr Kai Lankinen, który był konsultantem przy projekcie.

Na liner górny, ze względu na niską gramaturę i gładką powierzchnię, która umożliwia doskonałą reprodukcję szczegółów obrazów, został wybrany bielony kraftliner podwójnie powlekany Metsä Board (MetsäBoard Prime WKL, 125 g/m2). Liner wewnętrzny i warstwa pofalowana zostały wykonane z niepowlekanej tektury Natural WKL Bright 90 g/m2, która idealnie nadaje się do małych i lekkich opakowań, od których wymagana jest wysoka wytrzymałość. Oba materiały produkowane są z czystego i identyfikowalnego pierwotnego włókna drzewnego, dzięki czemu opakowanie można łatwo poddać recyklingowi lub kompostowaniu i jest ono bezpieczne do pakowania żywności. Zastosowanie  dwóch warstw z tego samego materiału również uprościło produkcję bez wpływu na jakość.

Wzięto również pod uwagę zmniejszenie zużycia farby przy jednoczesnym zapewnieniu rozpoznawalności każdej z odmian. Jako metodę drukowania wybrano druk procesowy, aby wyeliminować użycie kolorów spotowych oraz zwiększyć wydajność i elastyczność. Projekt, zapewniający łatwe otwieranie, eliminuje potrzebę stosowania plastikowych części lub specjalnych narzędzi do otwierania. Wybory dokonane na różnych etapach również wpływają na ślad węglowy opakowania.

- Ten projekt pokazał silę harmonijnej współpracy zespołowej w celu osiągnięcia doskonałej funkcjonalności i efektywnego wykorzystywanie zasobów. Łącząc naszą wiedzę na temat materiałów i projektowania z szeroką siecią partnerów, byliśmy w stanie znaleźć innowacyjne rozwiązanie i zapewnić najwyższą jakość w zakresie postprintu na tekturze falistej - podsumowuje Ilkka Harju, dyrektor ds. usług opakowaniowych w Metsä Board.

Sędziowie konkursu powiedzieli: „Ten produkt promocyjny odznacza się wysokim stopniem trudności. Posiada znakomity kolorowy nadruk, wykorzystujący tylko 4 kolory”.

Fot.: Metsä Board