Reaktywacja papierni Skolwin

07/01/2016
papiernia Skolwin

Po prawie dziewięciu latach przerwy wznowiona zostanie produkcja papieru w szczecińskim Skolwinie – informuje Radio Szczecin.

W ramach projektu rewitalizacji terenów poprzemysłowych dawnej papierni Skolwin, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe APIS  uruchomi zakład produkcji papieru makulaturowego, który będzie później wykorzystywany do wytwarzania tektury. Do produkcji będzie potrzebne ok. 8 tys. ton makulatury miesięcznie. Produkcja odbywać się będzie w odnowionej hali i na zmodernizowanej maszynie papierniczej

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ok. 60 mln zł, z czego 4,6 mln współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

W odbudowanej papierni zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób. Papiernia Skolwin ma również współpracować z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, m.in. przyjmując na praktyki studentów, umożliwiając im zdobywanie niezbędnych kwalifikacji.

Pierwsza Fabryka Papieru Szczecin-Skolwin powstała w roku 1911 i była wówczas jedną z największych papierni w ówczesnej Europie. Do 2007 roku produkowany był tam m.in. papier gazetowy, książkowy, śniadaniowy, pakowy i toaletowy.

Kategoria: