Rekordowe targi drupa 2024

10/06/2024
Rekordowe targi drupa 2024
Targi drupa 2024 przekroczyły wszelkie oczekiwania. Otrzymały najwyższe oceny od odwiedzających z całego świata, którzy opuścili targi z nowymi pomysłami i jasnymi perspektywami na przyszłość. Liczne podpisane umowy i innowacje technologiczne zainspirowały branżę poligraficzną i opakowaniową.
 
Drupa 2024 w Düsseldorfie, targi nr 1 na świecie w dziedzinie technologii druku, zakończyły się sukcesem 7 czerwca po jedenastu dniach. W imponujący sposób zademonstrowały postęp całego sektora i dały dowód zdolności operacyjnej branży. 1643 wystawców z 52 krajów zaprezentowało w halach wystawienniczych w Düsseldorfie wyjątkowy pokaz innowacji zachwycając odwiedzających niezapomnianymi prezentacjami. Międzynarodowy udział odwiedzających wyniósł 80%, a uczestnicy pochodzili ze 174 krajów - to rekordowa liczba. Po Europie, Azja była najsilniej reprezentowanym regionem z 22%, a następnie Ameryka z 12%.  Azja, a także Ameryka Łacińska i region MENA to rynki o dużym potencjale wzrostu, co znalazło odzwierciedlenie w znacznym wzroście obecności wystawców i portfeli zamówień. Wielu kluczowych graczy, takich jak Bobst, Canon, Fujifilm, Heidelberger Druckmaschinen, HP, Horizon, Koenig & Bauer, Komori Konica Minolta, Kurz i Landa, zgłosiło podpisanie umów, które znacznie przekroczyły oczekiwania. W niektórych przypadkach wyznaczone cele sprzedażowe zostały osiągnięte już w pierwszych dniach targów.
 
Erhard Wienkamp, dyrektor zarządzający Messe Düsseldorf, jest bardzo zadowolony z przebiegu targów:
- drupa w niezwykły sposób umocniła swoją pozycję wiodących targów w branży i swoją wyjątkową atrakcyjność. Imponująca międzynarodowa atmosfera, a przede wszystkim wysokie kompetencje decyzyjne odwiedzających zapewniły z jednej strony dogłębne i dobrze uzasadnione dyskusje techniczne na stoiskach targowych, a z drugiej wiele bezpośrednich decyzji inwestycyjnych. Nasi wystawcy poinformowali nas o umowach zakupu na dużą skalę.  
 
Dr Andreas Pleßke, przewodniczący komitetu drupa, podkreślił wyjątkową pozycję i znaczenie targów drupa:
- drupa oznacza nowe podejście i nowe technologie, jak żadne inne targi. Jest to nie tylko największa, ale także najważniejsza globalna platforma dla naszej branży, ponieważ cała branża poligraficzna i post-press spotyka się na wiodących na świecie targach. Było to nieocenione dla generowania leadów. Nigdzie indziej nie ma możliwości nawiązania tak wielu nowych międzynarodowych kontaktów z całego świata w tak krótkim czasie w jednym miejscu. 
 

Decydenci z branży bardzo zadowoleni

 
Wystawcy chwalili wysoki poziom kompetencji decyzyjnych odwiedzających. Ci z kolei wysoko ocenili zakres produktów i usług oferowanych w 18 halach wystawienniczych. Około 96% wszystkich odwiedzających potwierdziło, że w pełni osiągnęło cele związane ze swoją wizytą.Ponad 50% z nich pochodziło z branży poligraficznej, a następnie z branży opakowaniowej, której udział znacznie wzrósł i która była głównym celem wielu wystawców jako czynnik wzrostu. Wielu znanych właścicieli marek było mile widzianych na stoiskach targowych. Łącznie w targach drupa 2024 wzięło udział 170 000 odwiedzających.
 

Cyfryzacja jako czynnik decydujący

 
Automatyzacja zajęła centralne miejsce na tegorocznych targach drupa, z silnym naciskiem na sztuczną inteligencję i inteligentne przepływy pracy, w tym rozwiązania programowe. Stało się jasne, że technologie cyfrowe i analogowe idealnie się uzupełniają i czerpią z siebie nawzajem korzyści. Tradycyjni liderzy branży zaprezentowali szeroką gamę rozwiązań cyfrowych, podczas gdy pionierzy cyfrowi zintegrowali konwencjonalne komponenty ze swoimi ofertami. Robotyka odegrała ważną rolę w halach wystawowych i zilustrowała drogę do inteligentnej fabryki. 
 

Transformacja i wzrost 

 
Targi drupa wyraźnie pokazały, że branża ma ogromny potencjał na przyszłość, nawet w obliczu wielu wyzwań, a perspektywy są obiecujące. W ostatnim roku obrotowym globalny przemysł poligraficzny osiągnął obroty w wysokości około 840 miliardów euro (wg Smithers) i nadal rozwija się w różnym tempie na całym świecie.  
 
- Na targach drupa 2024 doświadczyliśmy z pierwszej ręki, jak istotna i odporna jest ta branża - podsumowuje Sabine Geldermann, dyrektor drupa, Portfolio Print Technologies. - Społeczność jest zdeterminowana, aby wspólnie wyznaczyć kurs na przyszłość. Wymiana pomysłów z ludźmi ze wszystkich kontynentów i ze wszystkich obszarów branży była niezwykle wzbogacająca i inspirująca. Mogliśmy powitać około 50 dużych delegacji z różnych krajów, a wiele globalnie aktywnych stowarzyszeń i organizacji wybrało targi drupa jako idealne miejsce na konferencje i spotkania zarządu. Razem jesteśmy silniejsi. Wiele nowych sojuszy strategicznych zawartych na targach odzwierciedlało możliwości, które są możliwe tylko w tak skoncentrowanej formie na targach drupa: osobiste spotkania z graczami rynkowymi z innych krajów na całym świecie, wykorzystywanie kluczowych kompetencji jako efektów synergii, tworzenie sieci i wspólne napędzanie rynku.
 

Zrównoważone technologie w centrum uwagi

 
Technologia jest kluczem do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju - wystawcy na targach drupa zilustrowali to licznymi praktycznymi osiągnięciami i konkretnymi rozwiązaniami. Najwyższy priorytet nadano wydajności zasobów i drodze do funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto, Touchpoint Sustainability z VDMA, Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn i Urządzeń, zaprezentował aktualny stan innowacji, przedstawił przypadki użycia najlepszych praktyk i przedstawił dalekosiężne spojrzenie na przyszłość zrównoważonego przemysłu poligraficznego.
 

Wartościowy transfer wiedzy

 
Bogaty program wspierający z pięcioma wysokiej klasy specjalistycznymi forami drupa cube, drupa next age (dna) oraz Touchpoints Packaging, Textile i Sustainability został bardzo dobrze przyjęty. W czasach ciągłych zmian i wynikających z nich nowych modeli biznesowych zapewniły one intensywny transfer wiedzy i dostarczyły ważnych wskazówek.
 
Wraz ze swoimi partnerami targi drupa skupiły się na imponującej wiedzy branżowej i przyszłych tematach swoich grup docelowych. Wycieczki z przewodnikiem na różne kluczowe tematy dopełniły wrażenia z targów.
 
Następne targi drupa odbędą się w 2028 roku.
 
Fot: Messe Düsseldorf / ctillmann