Releaf Paper otrzyma 2,5 mln euro od KE na linie do produkcji celulozy z opadłych liści

18/01/2023
Ukraiński startup Releaf Paper otrzyma 2,5 mln euro od KE na linie do produkcji celulozy z opadłych liści

Komisja Europejska ogłosiła oficjalne wyniki swojego programu EIC Accelerator 2022, który wspiera startupy oraz innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa, mogące przyczynić się do szybkiego wzrostu gospodarczego. Zwycięzcą tegorocznego programu jest Releaf Paper, startup z branży greentech założony w 2021 roku przez ukraińskich innowatorów: biotechnologa Valentina Frechkę (21 l.) i biznesmena Oleksandra Sobolenko (37 l.).

Zespół przedłożył komisji projekt pilotażowej linii produkcyjnej celulozy z włókien opadłych liści, która będzie produkować surowce z wykorzystaniem unikalnej technologii opracowanej i opatentowanej przez firmę. Całkowity koszt zgłoszonego projektu wynosi 3,5 mln euro, z czego Komisja Europejska dofinansuje 2,5 mln w formie grantu. Ponadto całkowita kwota dofinansowania może przekroczyć 10 mln euro, ponieważ fundusz Komisji Europejskiej zgodziła się dodatkowo zainwestować w dalsze skalowanie projektu. Zgodnie z zatwierdzonym planem rozwoju, Releaf Paper wykorzysta środki inwestycyjne do uruchomienia w ciągu najbliższych pięciu lat dwóch kolejnych linii produkcyjnych w różnych krajach.

Opracowana przez Frechkę technologia pozwala przetwarzać liście i inne odpady zielone na celulozę, która jest podstawowym surowcem do produkcji papieru i niektórych rodzajów opakowań. Materiał ten jest bezpośrednim zamiennikiem pierwotnej celulozy, którą pozyskuje się z drewna, ale jednocześnie ma szereg zalet. Po pierwsze, papier z liści nadaje się w pełni do recyklingu, a jego okres biodegradacji wynosi zaledwie 60 dni. Po drugie, emisja dwutlenku węgla przy zastosowaniu takich surowców jest o 78% niższa. I po trzecie, Releaf Paper przyczynia się do ochrony lasów, ratując 17 drzew na każdą tonę wyprodukowanego przez siebie papieru. Startup uruchomił produkcję testową na Ukrainie w 2021 roku, korzystając z usług innych fabryk. We wrześniu tego samego roku rozpoczęła się pilotażowa sprzedaż kilku produktów Releaf: papieru pakowego i toreb papierowych. Wśród pierwszych klientów startupu są L'Oreal, Samsung, Weleda, Schneider Electric. W drugiej połowie 2022 roku firma zaczęła eksportować swoje produkty do krajów UE, pomimo trudności logistycznych i finansowych spowodowanych rosyjską inwazją na pełną skalę. Jednak Releaf Paper bardzo potrzebował własnej produkcji.

- Każdego roku tysiące startupów oraz przedstawicieli małych i średnich firm ze wszystkich krajów UE ubiegają się o dofinansowanie z Akceleratora EIC. Statystycznie około 1-1,5% osiąga sukces. Oprócz zespołu Releaf do zespołu projektowego dołączyli również konsultanci z CIVITTA, wiodącej firmy doradczej w zakresie zarządzania w Europie Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Estonii. Stało się to ważnym czynnikiem sukcesu. Proces selekcji trwał ponad 7 miesięcy i obejmował 2 rundy walidacji oraz ostateczną rozmowę z pięcioma ekspertami reprezentującymi zachodnioeuropejskie VC. W rezultacie Releaf Paper pokonał ponad 6 500 konkurencyjnych firm i otrzymał upragnione finansowanie. Możemy wreszcie rozpocząć budowę własnej, pilotażowej linii produkcyjnej - komentuje współzałożyciel startupu Oleksandr Sobolenko.

Pierwsza część grantowa projektu rozpocznie się w kwietniu 2023 roku i jest przewidziana na 2 lata. Obecnie założyciele wybierają lokalizację dla przyszłej produkcji i rozpoczynają rozbudowę zespołu. Kolejne dwie linie produkcyjne, w które inwestycje z Komisji Europejskiej wyniosą co najmniej 8 mln euro, będą prawdopodobnie zlokalizowane w Niemczech i Polsce. Jednak Sobolenko i Frechka podejmą ostateczną decyzję po stworzeniu pierwszej produkcji.

- Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek do celu, jakim jest uruchomienie własnej linii produkcyjnej nowej generacji, gdzie będzie powstawał papier przyszłości - papier Releaf. Kiedy pod koniec tego roku wszyscy mówią o zmniejszeniu śladu węglowego, wylesianiu i powstrzymaniu katastrofy ekologicznej, my podejmujemy realne kroki, aby zrewolucjonizować przemysł papierniczy - mówi Valentyn Frechka.

papier z liście

Releaf Paper to ukraiński startup, pierwszy na świecie producent papieru i opakowań z opadłych liści. Releaf Paper rozpoczął produkcję podczas pandemii COVID i wykonał ruch w kierunku eksportu zrównoważonych opakowań w Europie podczas wojny w Ukrainie w 2022 roku. Główny zakład produkcyjny znajduje się w Łucku (Ukraina). Obecna zdolność produkcyjna wynosi 5 000 ton papieru rocznie. Papier Releaf Paper wykorzystywany jest do produkcji toreb Releaf na zakupy. Miesięczna zdolność produkcyjna wynosi 3 000 000 toreb. Magazyn gotowych toreb dla klientów z UE znajduje się w Bratysławie (Słowacja).

Akcelerator EIC oferuje przedsiębiorstwom rozpoczynającym działalność oraz MŚP dotacje w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi za pośrednictwem funduszu EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego wszystkie projekty korzystają z szeregu usług w zakresie przyspieszenia działalności gospodarczej, które zapewniają dostęp do wiodącej wiedzy specjalistycznej, korporacji, inwestorów i uczestników ekosystemu. Firmy mogą zgłaszać swoje pomysły do akceleratora EIC w dowolnym momencie. W przypadku pomysłów spełniających kryteria EIC dotyczące doskonałości, wpływu i poziomu ryzyka, firmy są zapraszane do przygotowania pełnych wniosków w celu złożenia w jednym z regularnych terminów granicznych. Od momentu uruchomienia w marcu 2021 r. ponad 6 500 start-upów i MŚP przesłało swoje pomysły, a ponad 3 330 złożyło pełne wnioski. Kolejne terminy dla pełnych wniosków to: 22 marca 2023, 7 czerwca 2023, 4 października 2023.

Źródło: Releaf Paper