Rodzaje maszyn dla branży poligraficznej

Artykuł zewnętrzny
28/02/2022
Rodzaje maszyn dla branży poligraficznej

Wraz z biegiem dziesięcioleci (a zwłaszcza ostatnich lat, gdy development techniczny mocno przyspieszył) mamy do czynienia z najszybszym w dziejach rozwojem technologicznym wielu różnych dziedzin przemysłowych. Rozwój ten nie ominął również branży poligraficznej, która – choć szczyci się bogatą historią – nadal ma w sobie miejsce na kolejne wynalazki poprawiające jakość jej produktów. To właśnie nowoczesne maszyny w dużej mierze o niej świadczą, co zdaje się potwierdzać ich mnogość i różnorodność rynkowa.

Potrzeba rozwoju technologicznego w branży poligraficznej nie zrodziła się znikąd. Wpływ na nią miał szereg przeróżnych czynników, które stopniowo sprawiały, że producenci maszyn poligraficznych musieli poszukiwać coraz nowszych rozwiązań technologicznych. Warto tutaj przyjrzeć się dziedzinom pokrewnym poligrafii, które funkcjonują z nią niemalże w symbiozie. Mowa tu głównie o marketingu (a zwłaszcza marketingu tradycyjnym – wykorzystującym do reklamy opakowania produktów, kartonowe standy, plakaty czy ulotki), który dziś jest bardzo wymagający. Warto również zwrócić uwagę na rosnącą konkurencję, która przecież zrobi wszystko, by uzyskać efekt wydruku lepszy niż u rywali. Nie bez znaczenia pozostaje także sam konsument, a więc ktoś, kto finalnie ma dany produkt zakupić i być z niego zadowolony. To właśnie on będzie wymagał jakości – w końcu za nią płaci. Na samym końcu należy pamiętać również o trendach, które – co prawda – są zmienne, ale działają na rozwój technologiczny poligrafii zdecydowanie napędzająco.

Obecnie maszyny wykorzystywane w branży poligraficznej możemy podzielić na kilka typów. Podziały te są zależne nie tylko od danego sektora druku, ale również od konkretnej realizacji produkcyjnej (a więc na przykład nakładu). W przypadku druku offsetowego będziemy mieli 3 rodzaje maszyn: maszyny offsetowe arkuszowe, zwojowe oraz heatsetowe. W przypadku druku fleksograficznego będą to: maszyny z wąską wstęgą, średnią wstęgą i szeroką wstęgą.

Maszyny do druku offsetowego – rodzaje i modele

Zgodnie z obecnym podziałem, który wynika z różnych czynników (takich jak powierzchnia zadrukowywania i tym podobnych), maszyny służące do druku offsetowego możemy podzielić na trzy główne grupy:

  • maszyny arkuszowe,
  • maszyny zwojowe (nazywane również rolowymi),
  • maszyny heatsetowe.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę – a więc maszyny offsetowe arkuszowe – warto wiedzieć, że urządzenia, które się w niej zawierają, będą idealne do zadrukowywania formatów od A4 do A0 i większych. Gramatura produktów zadrukowywanych maszynami arkuszowymi może wynosić minimum 40 a maximum nawet 300 gramów na metr kwadratowy. Co ciekawe – za pomocą tego rodzaju maszyn możemy zadrukowywać nawet kartony i materiały tekturowe – o grubości do 2 milimetrów, a prędkość ich drukowania to od 10.000 odbitek na godzinę w przypadku maszyn zwykłych aż do 17.500 odbitek na godzinę w przypadku maszyn wysokowydajnych.

Wśród maszyn offsetowych arkuszowych znaleźć możemy takie modele jak na przykład: Heidelberg Speedmaster (np. modele XL 75, XL 106, CD 102, SM 74, itd.), KBA (seria Rapida), Komori (np. modele S28, S40 czy G40), Man Roland (np. Hi Print 700 oraz różne modele z serii Evolution), a także Ryobi/Mitsubishi (RMTGT: 920, 980, 105).

Jeśli chodzi o maszyny zwojowe – nazywane również rolowymi – będą się one skupiały na zadrukach zwojowych, biorąc pod uwagę przede wszystkim szerokość zwoju materiału zadrukowywanego (np. papieru), który to może wynosić od 230 aż do 2000 milimetrów, a także obwód cylindra formowego, który z kolei może wynosić od 320 do 1260 milimetrów. Gramatura materiałów zadrukowywanych za pomocą maszyn zwojowych może wynosić od 35 do 80 gramów na metr kwadratowy – rozstrzał jest tu więc o wiele mniejszy niż w przypadku maszyn arkuszowych. Warto jednak zwrócić uwagę na wydajność i szybkość pracy maszyn zwojowych. W zależności od możliwości fizycznych danego modelu – wynosi ona od 30.000 obrotów na godzinę aż do 100.000!

Co istotne – maszyny zwojowe również posiadają swój wewnętrzny podział. Mowa tu o maszynach zwojowych heatsetowych oraz coldsetowych. Te pierwsze świetnie nadają się do drukowania kolorowych czasopism lub ulotek czy broszur reklamowych – da się je bowiem wykorzystać na materiałach lepszej jakości i uzyskać świetne efekty druku. Maszyny coldsetowe z kolei znajdują swoje zastosowanie w produkcji gazet, gdzie farby utrwalane są za pomocą absorpcji.

Jeśli chodzi o maszyny heatsetowe, warto przyjrzeć się takim modelom jak: Harris 600, Harris 1000, Uniset, Sunday, Man Roland Lithoman IV, Rotoman, Polyman, a także Goss.

Jeśli natomiast mowa o maszynach zwojowych konwencjonalnych lub UV, wśród polecanych modeli znajdziemy: Gazelle, Goebel, Nilpeter, Omet, Zircon oraz Ultraset.

Maszyny do druku fleksograficznego – rodzaje i modele

W przypadku maszyn dedykowanych drukowaniu fleksograficznemu sprawa zdaje się być prostsza. Urządzenia tego typu są urządzeniami rotacyjnymi, które służą do tak zwanego druku wypukłego. Dzięki funkcjom re- oraz delaminacji możliwe jest za ich pomocą produkowanie etykiet samoprzylepnych. Maszyny do druku fleksograficznego są ponadto przystosowane do instalacji dodatkowych jednostek, które służą do druku w innych technologiach.

Z uwagi na szerokość wstęgi wykorzystywanej do druku oraz rodzaj produkowanego produktu, maszyny takie dzielimy na te o wstędze szerokiej, średniej i wąskiej. Pierwsze i drugie służą do produkcji opakowań, trzecie zaś – do zadruku etykiet.

W przypadku maszyn o wstędze szerokiej warto zwrócić uwagę na modele takie jak: Bobst, Soma, Windmueller and Holscher.

W przypadku maszyn o wstędze średniej: Mark Andy, Bobst (Gidue), Tresu, a także Omet Varyflex.

Jeśli natomiast chodzi o maszyny o wstędze wąskiej, wśród modeli godnych uwagi możemy wymienić takie jak: Lombardi, Mark Andy: Mark 6, Mark 7, Gallus: RCS, Labelmaster, Omet X Flex, MPS oraz Nilpeter (KBA).