Rok cyfrowych wzorników kolorów hubergroup Print Solutions

29/03/2023
Rok cyfrowych wzorników kolorów hubergroup Print Solutions

Około rok temu producent farb hubergroup Print Solutions wprowadził na rynek cyfrową wersję wzorników kolorów do swojego portfolio offsetowego, która ma umożliwić klientom m.in. czerpanie korzyści z szybszej i bardziej wydajnej produkcji. Teraz międzynarodowy specjalista od koloru dokonuje podsumowania: według hubergroup reakcja klientów na cyfrowe rozwiązanie była konsekwentnie pozytywna i byli oni pod wrażeniem wysokiej dokładności koloru, która jest możliwa dzięki integracji z własnym systemem zarządzania barwami HDCC. W międzyczasie producent farb podłączył już cztery zakłady hubergroup w Europie i Ameryce Północnej do produkcji cyfrowych wzorników kolorów i przestawił dużą liczbę klientów na rozwiązanie cyfrowe.

Heinz Aumüller, odpowiedzialny za prepress i standaryzację procesów w hubergroup, wspomina z perspektywy czasu:

- Na początku spodziewaliśmy się, że będziemy musieli przekonać naszych klientów do przetestowania cyfrowych kart barwnych - ale stało się zupełnie odwrotnie: prawie wszyscy klienci, do których zwróciliśmy się do tej pory, byli natychmiast skłonni do przetestowania naszej cyfrowej wersji wzornika i przestawienia się na nią po krótkim czasie. Niektórzy nawet zwrócili się do nas proaktywnie. Jakość i dokładność kolorów wzorników cyfrowych w połączeniu z bardziej wydajnym i elastycznym procesem produkcji są po prostu przekonujące same w sobie.

Cechą szczególną rozwiązania hubergroup jest całkowita integracja z własnym systemem zarządzania barwami HDCC. Oznacza to, że cyfrowe wzorniki przechodzą przez te same procesy kontroli jakości, co analogowe karty barwne, a także są weryfikowane względem ich analogowej referencji. Ponadto klienci korzystają z szybszego i bardziej wydajnego procesu produkcyjnego, co jest szczególnie widoczne w przypadku tworzenia wielu kopii i produkcji w wielu miejscach. 

Jednym z największych klientów hubergroup w północnych Niemczech, który już przeszedł na wzorniki cyfrowe, jest firma H.O.Persiehl, która specjalizuje się w drukowaniu wysokiej jakości opakowań. Marco Erdmann i Soehnke Schildt, kierownik działu druku arkuszowego w H.O.Persiehl Norderstedt, wyjaśniają:

- Do cyfrowych kart barwnych przekonała nas nie tylko bardzo wysoka dokładność kolorów, ale także długa trwałość bez fizycznych zmian. Ponadto szybka dostępność, nawet w większych ilościach, oraz szybki czas reakcji są dla nas wielkimi zaletami w codziennym życiu.

Aby sprostać zapotrzebowaniu na wzorniki cyfrowe, hubergroup tworzy globalną sieć lokalizacji. Obecnie cyfrowe karty kolorów są już produkowane w czterech lokalizacjach: Celle (Niemcy), Nottingham (Wielka Brytania), Arlington Heights (USA) i Mississauga (Kanada). 

Heinz Aumüller dodaje:

- Nasza globalna sieć zakładów produkcyjnych i ich scentralizowany dostęp do naszego HDCC otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie elastyczności i dostępności zasobów. Szczególnie w przypadku globalnych projektów kolorystycznych korzystamy z niezależności od lokalizacji i cyfrowego wyjścia wykresu kolorów w miejscu przeznaczenia. Kolejne integracje zakładów są już planowane, aby klienci mogli jeszcze bardziej korzystać z naszej elastyczności i wydajności.