Rozwiązania Sun Chemical do produkcji zrównoważonych opakowań na targach interpack 2023

18/04/2023
Rozwiązania Sun Chemical do produkcji zrównoważonych opakowań na targach  interpack 2023
Sun Chemical znajdzie się wśród setek wystawców targów interpack, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 04 – 10 maja br. Na stoisku nr B03 w pawilonie 7a firma zaprezentuje – pod wspólnym mottem „Transformacja ze zrównoważonymi opakowaniami” – swoje bogate portfolio dla branży opakowaniowej, uwzględniające farby, lakiery, powłoki, kleje jak też rozwiązania dedykowane projektowaniu, zarządzaniu barwą i analizie w kontekście zrównoważonego rozwoju. Celem firmy będzie zaprezentowanie produktów wspierających przedsiębiorstwa działające w przemyśle opakowaniowym względem obecnych i przyszłych wyzwań rynkowych. Prezentacje na stoisku obejmą pięć różnych segmentów: opakowania giętkie, papierowe i  z tektury falistej oraz etykiety i opakowania metalowe. Szczególny nacisk firma Sun Chemical, wspólnie z DIC Corporation (do której należy), położy na proekologiczność promowanych podczas wystawy rozwiązań ze swojej oferty
 

Opakowania papierowe

Z myślą o produkcji opakowań na bazie papieru Sun Chemical zaprezentuje SunVisto AquaGreen – serię farb wodnych, których receptura – w porównaniu z wcześniejszymi propozycjami firmy – uwzględnia wysoki udział biożywic. Jak zapewnia producent, oferują one wszystkie atrybuty oczekiwane przez właścicieli marek od wysokojakościowych, proekologiczych aplikacji z udziałem opakowań papierowych m.in. w kontekście ich zastosowania w supermarketach czy restauracjach.

Z kolei z myślą o producentach i przetwórcach żywności, która ma bezpośredni kontakt z opakowaniem, Sun Chemical stworzył serię arkuszowych farb offsetowych SunPak DirectFoodPlus oraz lakierów SunSpec SunStar. Umożliwiają one nanoszenie nadruku na wewnętrznej części opakowania, gdzie możliwy jest jego bezpośredni kontakt z żywnością. Jak podkreśla Sun Chemical, dzięki zastosowaniu obu ww. rozwiązań można wyeliminować takie elementy opakowania jak plastikowe warstwy barierowe, tacki czy wkładki np. w produktach czekoladowych czy cukierniczych. Zdaniem firmy mogą one być również przydatne w kontekście usług gastronomicznych, przy produkcji proekologicznych talerzyków wykonanych z papieru. Sun Chemical dodaje, że naniesienie nadruku na wewnętrznej stronie opakowania otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie działań marketingowych i komunikowania się z konsumentami oraz zwiększania interakcji z nimi. Receptura stworzonych w tym celu przez firmę farb zapewnia jednocześnie – jak podaje Sun Chemical – wysoką jakość druku i wydajność realizowanych działań; co więcej mogą one zostać wdrożone w typowym środowisku produkcyjnym. W podobnej technologii funkcjonują też inne farby Sun Chemical – wodne, dedykowane drukowi fleksograficznemu – SunVisto AquaSafe.

Jako uzupełnienie serii SunSpec SunStar, dedykowanej różnym aplikacjom spożywczym wymagającym mrożenia, ale też podgrzewania w piecykach bądź kuchenkach, firma opracowała receptury farb opartych na naturalnych surowcach, odpornych na wodę i tłuszcze, zawierających niemodyfikowanie chemicznie naturalne polimery. Jak podaje Sun Chemical, są one zgodne z dyrektywą unijną dotyczącą wyeliminowania z rynku jednorazowych opakowań plastikowych, w 100% składają się z węgla biogenicznego, a wykonane z ich udziałem opakowania można poddać recyklingowi w typowych liniach przeznaczonych na odzysk odpadów papierowych.

Polarseal to seria lakierów oraz przeznaczonych do aplikowania na zimno spoiw, wykorzystywanych przy konfekcjonowaniu opakowań papierowych. W kontekście aplikowania na gorąco Sun Chemical stworzył spoiwo Thermaseal, dedykowane wysokowydajnym liniom pakującym i odporne na wodę oraz tłuszcz – cechy charakterystyczne dla serii SunSpec SunStar. 
 

Opakowania z tworzyw sztucznych i monomateriały

Z myślą o tej części rynku Sun Chemical zaprezentuje SunBar Aerobloc – bezchlorową powłokę zabezpieczającą produkty przed dopływem tlenu. Firma podkreśla, że pokryte nią folie poliolefinowe mogą z powodzeniem zastępować polietylen (PET) w opakowaniach giętkich, zachowując ich właściwości ochronne, także w kontekście pasteryzacji znajdujących się w środku produktów spożywczych. Połączenie powłoki Aerobloc z klejem ochronnym do laminowania Paslim może być - zdaniem producenta - atrakcyjną alternatywą dla żywic kopolimerowych alkoholu etylowinylowego (EVOH), umożliwiającą wydajniejszy recykling laminatów monomateriałowych. 

SunSys to z kolei odporne na wysokie temperatury lakiery wierzchnie, zwiększające wytrzymałość termiczną folii polietylenowych i zapewniające – zdaniem firmy – optymalną wydajność linii pakujących przy obróbce struktur monomateriałowych.

Kolejne rozwiązanie z oferty Sun Chemical to  Vistaclear – lakier uwzględniający w jednej warstwie wierzchniej zgrzewanie na gorąco i zapobieganie tworzeniu się mgiełki. Jak podkreśla firma, otwiera on nowe możliwości w produkcji monomateriałowych wieczek PET i tacek opakowaniowych. 

Farby poliuretanowe SunStrato Duratort  to wolne od PVC i nitrocelulozy rozwiązanie do druku fleksograficznego i rotograwiurowego, zapewniające – jak podaje producent – wysoką stabilność temperatury i spełniające najbardziej restrykcyjne wymagania względem sterylizacji produktów, a przy tym oferujące wyjątkową siłę wiązania i niską retencję rozpuszczalnika. W ofercie firmy dostępny jest też wszechstronny zestaw materiałów bazowych do tworzenia ww. farb, który pozwala na ich łączenie z odpowiednimi lakierami (poliuretanowymi bądź żywicznymi). Mając do dyspozycji tego typu system, użytkownik może przygotować we własnym zakładzie właściwą farbę, z uwzględnieniem – jak zapewnia Sun Chemical – pełnej gamy zastosowań opakowaniowych, łącznie z laminowaniem i zadrukowywaniem. Firma dodaje, że recepturowanie farby w trybie „na żądanie” niesie ze sobą wiele korzyści środowiskowych, w tym minimalizację odpadów i zapasów magazynowych. Na proekologiczne walory całego rozwiązania ma również wpływ wysoka temperatura występująca w procesie. 
SunStrato Aqualam to seria wodnych farb do zadrukowywania folii w technice fleksograficznej, a następnie jej laminowania z udziałem innej folii bądź aluminium. Jak podkreśla Sun Chemical, dzięki zastosowanej tu technologii drukarnie mogą zredukować ilość emitowanych lotnych związków organicznych (VOC), jak też obniżyć koszty ubezpieczenia i lepiej dostosować się do istniejących przepisów prawnych.
Kolejna targowa propozycja firmy to niewymagające primera zmywalne, proekologiczne farby do zadrukowywania polietylenowych tulei shrink sleeve i etykiet wykonanych z cPET, przeznaczonych na polietylenowe butelki, oraz termokurczliwych folii poliolefinowych. Należy do nich m.in. seria farb solwentowych SolvaWash oraz system SolarFlex CRL, bazujący na technice fleksograficznej UV. Sun Chemical podkreśla, że etykiety wykonane z cPET można poddawać odfarbianiu i recyklingowi razem z butelkami PET w już istniejących, przeznaczonych do tego ciągach przemysłowych. Farby SolvaWash posiadają certyfikat APR. 

SunBeam Advance 5 to utrwalane wiązką elektronów (EB) farby offsetowe, lakiery i kryjące, białe farby fleksograficzne, zapewniające – zdaniem producenta – wysoką funkcjonalność i elastyczność zarówno w kontekście opakowań krytych laminatami monomateriałowymi jak i monowarstwowymi wykonanymi z poliolifenu. Ich walory użytkowe, jak podaje Sun Chemical, wynikają m.in. z poddania farb i lakierów utrwalanych w systemie EB działaniu wysokiej temperatury i uzyskiwanej dzięki temu ich wysokiej odporności. Na stoisku będzie prezentowany worek typu pouch, wykonany z monowarstwowego polietylenu, zadrukowany farbą ochronną i pokryty odporną, naniesioną na gorąco powłoką EB. Przed naniesieniem nadruku można tu zastosować primer barierowy SunBar, który – jak podkreśla producent – zwiększa jeszcze bardziej funkcję ochronną tego typu struktur opakowaniowych. 
 

Rozwiązania kompostowalne

Tu firma zaproponuje m.in. SunUno Solimax – wielofunkcyjny system farbowy do zadrukowywania i laminowania opakowań dedykowanych różnym aplikacjom końcowym m.in. do produkcji wieczek, urządzeń medycznych czy opakowań spożywczych (na przekąski czy wyroby konfekcyjne). Posiadają one certyfikat Vincotte-TÜV, zatwierdzający możliwość ich zastosowania w opakowaniach kompostowalnych (ze znakiem „OK to compost”). 

SolarWave FSP to farba fleksograficzna UV LED, przeznaczona do produkcji opakowań i etykiet na produkty spożywcze. Jak podkreśla Sun Chemical, niezależnie od ww. zastosowań, posiada ona również certyfikat nietoksyczności względem roślin, co pozwala na jej kompostowalność. Na stoisku targowym Sun Chemical będzie można zobaczyć worek typu pouch, wykonany z udziałem SolarWave FSP.
Kolejna kompostowalna propozycja firmy to seria klejów do laminacji – SunLam. Składają się na nią wodne i bezrozpuszczalnikowe kleje, wychodzące – jak zapewnia producent – naprzeciw potrzebom większości aplikacji spożywczych, uwzględniających opakowania giętkie. Kleje SunLam bazują na technologii ultraniskiej zawartości monomerów, co ma zapewnić bezpieczeństwo dla operatorów maszyn (gdzie kleje są aplikowane) oraz dla końcowych konsumentów.
SunSpec SunStar to aplikowany na gorąco, odporny na wodę i tłuszcze klej, posiadający certyfikat o kompostowalności metodami domowymi i przemysłowymi, dedykowany opakowaniom papierowym. 
Firma, oprócz prezentacji swoich produktów, zaprasza gości odwiedzających jej stoisko podczas targów interpack 2023 do dyskusji na temat przyszłych zmian i wymogów odnośnie rynkowych standardów kompostowalności i ich wdrażania w produkowanych przez Sun Chemical powłokach barierowych oraz klejach. 
 

Rozwiązania zwiększające wydajność

W kontekście zwiększania wydajności produkcji Sun Chemical będzie promować SunColorBox – unikalny, jak podaje firma, zestaw narzędzi i usług, pozwalający uzyskać szereg korzyści środowiskowych, takich jak mniejsza ilość odpadów farbowych i materiałowych czy niższe zużycie energii. Pakiet ten pozwala na stabilną, komunikację kolorystyczną w całym łańcuchu dostaw. Wchodzące w jego skład aplikacje i usługi mają za zadanie wspierać drukarnie i przetwórców opakowań w dokładnym cyfrowym odwzorowaniu kolorów specjalnych (firmowych), bez względu na położenie zakładu produkcyjnego i niezależnie od technik poligraficznych przez niego stosowanych (uwzględniających drukowanie w standardowym systemie CMYK, z zastosowaniem kolorów specjalnych czy z rozszerzonym gamutem barwnym). SunColorBox obejmuje m.in. ocenę działania firm i pełne audyty kolorystyczne, umożliwiające odpowiednie dopasowanie wymaganych w produkcji barw i ich walidację, aż po hosting cyfrowych bibliotek kolorystycznych, także z uwzględnieniem kolorów specjalnych (firmowych). 

SunLam ULM to kleje do laminacji, bazujące na strukturach z ultraniską zawartością monomerów, zapewniające – zdaniem producenta – wyjątkową stabilność pracy urządzeń laminujących (także pracujących w trybie inline), wysoką prędkość aplikacji i niezbędny poziom nawilżenia folii. Sun Chemical podkreśla, że zwiększają one wydajność procesów poprzez redukcję czasu utrwalania, ilości generowanych odpadów oraz skrócenie czasu dostawy gotowych opakowań na rynek.
W kontekście zwiększenia wydajności działań Sun Chemical pokaże również farby fleksograficzne UV LED z serii SolarWave oraz offsetowe SunWave. Wchodząca w skład drugiej z wymienionych SunWave Lumina posiada certyfikat zgodności z EuPIA i jest kompatybilna ze wszystkimi arkuszowymi maszynami offsetowymi, wyposażonymi w systemy suszenia UV LED (w tym posiadającymi niskoenergetyczne lampy rtęciowe). Uzupełnieniem dla fleksograficznych farb procesowych UV LED – SolarWave Integra i SolarWave FSP - jest wszechstronny system ich mieszania – SolalrVerse. Umożliwia on produkcję różnych profili kolorystycznych z poziomu jednego systemu, uwzględniającego zastosowania standardowe, zgodność z wymogami dla produktów spożywczych, zastosowanie technologii UV LED i inne. 
Z myślą o producentach opakowań metalowych firma zaprezentuje serie SunDuo, SunTrio i SunAltec, dedykowane zadrukowywaniu i dekorowaniu podłoży aluminiowych, także z udziałem narzędzi wchodzących w skład SunColorBox. 
Targi interpack 2023 będą też miejscem promocji stworzonej przez Sun Chemical technologii laserowego znakowania SunLase z udziałem lakierów nieablacyjnych i ablacyjnych. Skierowane do firm wykorzystujących personalizację w druku cyfrowym na ostatnim etapie produkcji, pozwalają one na wprowadzanie wysokiej jakości kodów alfanumerycznych bądź graficznych, zarówno na opakowaniach pierwotnych jak i wtórnych.
 

Rozwiązania specjalne i usługi dodatkowe

Dostrzegając stale rosnące zainteresowanie technologiami cyfrowymi, Sun Chemical systematycznie wprowadza do oferty zrównoważone produkty i rozwiązania kompatybilne z obecnymi na rynku urządzeniami bazującymi na tej technologii, mającymi zwiększyć wydajność i udoskonalić efekty końcowe jej zastosowania. SunJet – należący do firmy dział zajmujący się technologią inkjetową, będzie na targach interpack 2023 promował SunEvo – serię cyfrowych powłok komplementarnych z wytwarzanymi przez firmę atramentami inkjetowymi. W jej skład wchodzą primery, lakiery pokryciowe i kleje do laminowania, dedykowane produkcji opakowań giętkich, etykiet, kartonów pudełkowych oraz opakowań z tektury falistej. 
Jak podkreśla firma, zastosowanie SunEvo i SunJet niesie ze sobą również wartość dodaną w postaci zminimalizowania odpadów produkcyjnych i redukcji zbędnych wydruków. 
Z myślą o uatrakcyjnieniu produktów finalnych Sun Chemical stworzył pakiet SunInspire, umożliwiających aplikowanie na opakowaniach i etykietach efektów specjalnych, zwiększających szansę na wyróżnienie produktu na półce sklepowej. Targi interpack 2023 będą – jak zapowiada firma – okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań wchodzących w skład SunInspire, które mają nie tylko wyróżnić opakowanie, ale też zachować spójność z nowymi materiałami, jakie pojawiają się na rynku, m.in. pod względem bezpieczeństwa dla konsumentów. 
 

DIC Corporation

Z oferty DIC Corporation, spółki macierzystej Sun Chemical, na targach będzie promowany m.in. klej Paslim umożliwiający wyeliminowanie metalizowanej warstwy ze struktur opakowania i zwiększający jego odporność na działanie tlenu (przy zastosowaniu z monomateriałowym tworzywem sztucznym). Rozwiązanie to, jak podaje producent, zwiększa trwałość i poziom ochrony opakowanych produktów przed działaniem mikroorganizmów, korozją, wilgocią, powietrzem i zapachami. W efekcie wydłuża żywotność produktu eksponowanego na półce sklepowej, przy jednoczesnej redukcji odpadów generowanych w punkcie sprzedaży detalicznej.

Kolejna targowa propozycja DIC Corporation to DUALAM – unikalna, jak podaje firma, technologia bezrozpuszczalnikowego laminowania, w której dwie warstwy folii są aplikowane osobno (ale w ramach jednego procesu), co skutkuje ich natychmiastowym przyleganiem do podłoża i błyskawicznym schnięciem. Zdaniem producenta, w porównaniu do klejów solwentowych stosowanych w konwencjonalnym laminowaniu, DUALAM nie wymaga jakiegokolwiek dodatkowego suszenia ani utrwalania gorącym powietrzem. Dzięki temu – podkreśla firma – ilość emisji VOC spada tu do zera, poziom emisji CO2 można ograniczyć o 78%, zaś koszty energii nawet o 76%. Co więcej, zarówno w systemie DUALAM jak i Paslim może znaleźć zastosowanie ULM – technologia klejów uwzględniających bardzo niską zawartość monomerów. 
Podczas targów DIC Corporation będzie też promować kompleksowe rozwiązania w zakresie recyklingu polistyrenowych tacek opakowaniowych. Jak podaje firma, w Japonii wprowadzono z jej udziałem pilotażowy, pierwszy w skali globalnej system zamkniętego obiegu tego typu odpadów, służących ich odzyskowi. 
Na stoisku będą też prezentowane opracowane przez DIC Corporation technologie odfarbiania opakowań giętkich. 
 
Mehran Yazdani, prezes Sun Chemical Packaging & Advanced Materials, mówi:

- Będzie nam niezmiernie miło pojawić się z własnym stoiskiem na targach interpack 2023, będących flagowym okrętem wystawienniczym dla całej branży opakowaniowej. Mamy w swojej ofercie wiele kreatywnych rozwiązań, dedykowanych temu segmentowi rynkowemu. Mają one stanowić wsparcie dla właścicieli marek w wyzwaniach, z jakimi się mierzą: koniecznością redukcji zużywanych surowców, obniżenia kosztów oraz ograniczenia śladu węglowego, przy zachowaniu najwyższej jakości opakowań.

Russ Schwartz, Chief Technology Officer w firmie Sun Chemical, dodaje:

- Realizowana przez nas polityka zrównoważonego rozwoju wytycza drogę, jaką podążamy projektując, wytwarzając i dystrybuując nasze produkty, jak też wyznacza standardy naszej współpracy z klientami i partnerami. Współpracując z liderami branżowymi, staramy się też redukować ilość generowanej emisji CO2. Czynimy to stosując w coraz większym stopniu odnawialne i odzyskiwalne materiały, a także promując proekologiczne wartości w całym łańcuchu dostaw. Jesteśmy zdeterminowani, by w dalszym ciągu tworzyć i dostarczać na rynek zrównoważone rozwiązania, co jest zbieżne z agendą ONZ, dotyczącą zrównoważonego rozwoju, której punktem odniesienia jest rok 2030. Dzięki aktywnej współpracy z różnymi europejskimi organizacjami, uzyskujemy certyfikację zgodności naszych rozwiązań w kontekście ich odzyskiwalności, tworząc i wprowadzając na rynek produkty odpowiadające jego potrzebom, uwzględniającym zarówno aspekty środowiskowe jak i przemysłowe, np. w kontekście wysokiej trwałości i odporności.

 
Polityka zrównoważonego rozwoju Sun Chemical została przez firmę zdefiniowana w ramach tzw. strategii „5R”. Jest to swego rodzaju „mapa drogowa”, ukierunkowana na jak największą proekologiczność jej technologii i produktów. Obejmuje ona: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów, bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury oraz kompostowalności produktów poligraficznych.