Rynek papieru i tektury w roku 2021- wstępne dane

02/03/2022
Rynek papieru i tektury w roku 2021- wstępne dane

Podobnie jak inne sektory gospodarki, rynek papieru i tektury w roku 2021 odnotował wyraźny wzrost po spowolnieniu gospodarczym wywołanym w 2020 roku przez pandemię Covid-19.

Nowe trendy w sposobie wykorzystania papieru i tektury, które po raz pierwszy nasiliły się w wyniku pandemii, obecnie jawią się jako głębsze zmiany w naszych wzorcach konsumpcyjnych. Spowodowało to, że branża dostosowała swoją produkcję do nowych warunków, zatrzymując niektóre linie produkcyjne i inwestując w nowe w celu dostosowania się do tych zmian. Tak wynika ze wstępnych danych statystycznych za ubiegły rok, opublikowanych przez wewnętrzny zespół statystyczny Cepi, Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego.

Produkcja papieru i tektury wraca do poziomu sprzed kryzysu

Podczas gdy w 2020 roku konsumpcja produktów papierniczych spadła o 6,6%, obecnie sektor wykazuje oznaki silnego ożywienia. Według wstępnych danych produkcja papieru i tektury w krajach członkowskich Cepi wzrosła o 5,8% w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Łączna produkcja w 2021 r. osiągnęła 90,2 mln ton, przy czym wzrost odnotowano w przypadku prawie wszystkich rodzajów papieru i tektury, zgodnie ze wzrostem gospodarki UE. Unijny PKB w 2021 r. wzrósł o 5,0%, co kontrastuje ze spadkiem odnotowanym w 2020 r. (-6,1%). Po silnym ożywieniu o 5,3% w 2021 r. obecnie przewiduje się, że gospodarka UE wzrośnie o 4,0% w 2022 r. i o 2,8% w 2023 r. To odbicie zaobserwowano również w większości krajów na świecie. Chiny, USA, Japonia, Indie, Korea i Kanada odnotowały wzrost produkcji papieru w granicach od 2% do 7%. W rezultacie, według pierwszych szacunków, światowa produkcja papieru i tektury wzrosła o około 3,0% w 2021 r., po gwałtownym spadku odnotowanym rok wcześniej (-5,0%).

Pandemia pokazała, że produkty papiernicze są dobrami pierwszej potrzeby. Bibułki i produkty higieniczne mają kluczowe znaczenie dla obywateli UE: chusteczki papierowe stanowią najbezpieczniejszą opcję w tej kategorii produktów. Opakowania ochronne na bazie włókien są niezbędne do transportu wszelkiego rodzaju żywności, produktów farmaceutycznych i medycznych. W 2021 roku nadal utrzymywała się strukturalna rozbieżność w trendach produkcji wyrobów graficznych i opakowaniowych, wzmocniona przez kryzys sanitarny.

Wzrost użycia papieru z recyklingu

Wykorzystanie papieru z recyklingu przez firmy papiernicze z obszaru Cepi wzrosło o 5,3% w porównaniu z rokiem 2020, osiągając najwyższy w historii poziom 50,5 mln ton. Ponadto 96% europejskiego papieru przeznaczonego do recyklingu jest dostarczane na rynek krajowy. Pandemia i zmiany w społeczeństwie wpłynęły na dostępność i jakość papieru przeznaczonego do recyklingu. Według wstępnych danych statystycznych eksport spadł o blisko 25%.

Konsumpcja papieru i tektury korzysta z ożywienia gospodarki

Ogólna konsumpcja papieru i tektury w krajach Cepi w 2021 roku wzrosła o około 5,0% w porównaniu z rokiem 2020, w oparciu o najnowsze dostępne dane. Przyczyniło się do tego znacznie bardziej sprzyjające otoczenie gospodarcze. Kryzys oraz okresowe ograniczenia i restrykcje przyspieszyły zmiany we wzorcach konsumpcji i będą miały długotrwały wpływ na sytuację.

Papier i tektura opakowaniowe skorzystały na rozwoju handlu elektronicznego i tendencji do zastępowania materiałów kopalnych. Konsumpcja stała się o wiele bardziej intensywna pod względem opakowań, tzn. coraz więcej żywności i produktów jest spożywanych w opakowaniach. Jak wspomniano powyżej, opakowania papierowe są również niezbędne do transportu i dostarczania wszelkiego rodzaju żywności i artykułów farmaceutycznych, takich jak leki, w opakowaniach ochronnych.

Popyt na papier graficzny w roku 2021, podobnie jak w roku 2020, pozostał pod negatywnym wpływem malejącego popytu obserwowanego w branży poligraficznej i wydawniczej.

Zużycie papierów do zastosowań sanitarnych i domowych spadło o 4,1% z powodu blokad i ograniczeń, głównie w sektorze higieny profesjonalnej i na rynkach produktów przeznaczonych do użytku domowego, ale w perspektywie długoterminowej powinno nadal korzystać z wyższych wymagań higienicznych.

Wzrost produkcji gatunków papierów i tektur opakowaniowych

Poza skutkami ponownego ożywienia światowej gospodarki, do gry wchodzą także inne czynniki. Covid-19 spowodował gwałtowny wzrost zakupów przez Internet, co stanowi dobrodziejstwo dla producentów opakowań z papieru i tektury.

W połączeniu z nowym zapotrzebowaniem na bardziej zrównoważone opakowania naszych produktów oraz wysoką podatnością papieru i tektury na recykling przyczyniły się do popularności tych materiałów wśród zorientowanych na konsumentów spedytorów i przewoźników. Opakowania z papieru i tektury są obecnie wykorzystywane w różnych sektorach, zwłaszcza jako rozwiązanie do dostarczania żywności oraz artykułów medycznych i farmaceutycznych.

Szacuje się, że produkcja gatunków papierów opakowaniowych wzrosła o 7,1% w porównaniu z rokiem 2020 (2,1% w 2019 r.), osiągając najwyższy poziom w historii. W ramach gatunków opakowaniowych materiały kartonowe - stosowane głównie w opakowaniach transportowych i pudełkach z tektury falistej - odniosły pozytywny wpływ obecnego boomu w handlu elektronicznym i odnotowały wzrost o 7,8%. Produkcja tektury kartonowej i innych tektur opakowaniowych - stosowanych głównie w opakowaniach detalicznych - wzrosła o 4,1%. Produkcja asortymentów opakowaniowych - wykorzystywanych do produkcji toreb papierowych - wzrosła o 11,7% i skorzystała z efektów substytucji wynikających ze wspieranego przez UE wycofywania opakowań z tworzyw sztucznych. Udział papierów opakowaniowych stanowił 58,7% (58,2% w 2020 r.) całkowitej produkcji papieru i tektury, a papierów graficznych 27,8% (bez zmian).

Inny zestaw danych statystycznych wskazuje na bardziej pozytywny trend, a być może nawet na głębszą transformację. Produkcja papierów pakowych - wykorzystywanych do produkcji toreb papierowych - wzrosła o 11,7%, korzystając z popieranego przez UE wycofywania opakowań plastikowych. Produkcja papieru do zastosowań innowacyjnych, głównie przemysłowych, wzrosła aż o 9,6%.

Produkcja wszystkich pozostałych rodzajów papieru i tektury - głównie do celów przemysłowych i specjalnych - wzrosła o 9,6%, a jej udział w całkowitej produkcji papieru i tektury wyniósł 4,8%.

Papier jest także podstawą w branży higienicznej i choć w 2021 roku popyt na papier do zastosowań sanitarnych nieco się zmniejszył, to nadal nieznacznie przekracza poziom zużycia sprzed pandemii.

Po osiągnięciu szczytowego poziomu na początku kryzysu Covid'a, produkcja papieru sanitarnego i dla przemysłu spadła o około 2,5% w porównaniu z rokiem 2020 i stanowiła 8,7% całkowitej produkcji papieru i tektury.

Produkcja papierów graficznych

Ogólna produkcja gatunków graficznych, czyli papieru używanego do drukowania, rysowania i pisania, odnotowała obecnie niewielki wzrost, potwierdzając odporność niektórych podsektorów na strukturalny spadek. Jednak popyt na papier gazetowy nadal maleje w związku z coraz większym uzależnieniem od ekranów, na których oglądamy wiadomości, a niektórzy producenci nadal dostosowują się do tej nowej rzeczywistości.

Całkowita produkcja gatunków graficznych wzrosła o 5,4%. Produkcja papieru gazetowego spadła o 7,4%, a papieru do drukowania i papieru do pisania wzrosła o 8,0%. Pandemia przyspieszyła ten już utrwalony spadek strukturalny. W celu dostosowania się do sytuacji ogłoszono zamknięcie fabryk na stałe lub przestawienie maszyn.

Produkcja papieru do drukowania i pisania - używanego do druku czasopism i katalogów, korespondencji bezpośredniej, książek telefonicznych itp. - wzrastała z różnymi tendencjami w zależności od gatunku. Produkcja powlekanego papieru do zastosowań mechanicznych i niepowlekanego papieru do zastosowań mechanicznych wzrosła odpowiednio o 7,4% i 6,1%. Produkcja niepowlekanych papierów bezdrzewnych - papierów do kopiowania - wzrosła o 8,4%, a powlekanych papierów bezdrzewnych o 10,2%. W sumie oznacza to, że produkcja powlekanych i niepowlekanych papierów graficznych wzrosła odpowiednio o 8,8% i 7,5%. Produkcja bezdrzewnych papierów graficznych wzrosła o 9,1%, natomiast produkcja mechanicznych papierów graficznych wzrosła o 6,7%.

Znaczący wzrost eksportu papieru i tektury z krajów Cepi

Na podstawie skumulowanych danych z pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku oczekuje się, że łączne dostawy papieru i tektury w tym roku wzrosły o 5,8% w porównaniu z rokiem 2020, a eksport poza Cepi o 9,2%. Do końca września 2021 roku dostawy asortymentów graficznych wzrosły o 4,8%, a opakowaniowych o 7,3%. Eksport wzrósł o 9,2%, odnotowując ogromny wzrost w niemal wszystkich regionach: Europejskie kraje sąsiadujące +10,3%, Ameryka Północna +20,4%, Ameryka Łacińska +27,7% oraz pozostałe kraje świata +13,9%. Eksport do Azji zmniejszył się o 5,0%. Pod względem udziału w rynku pozostałe kraje europejskie pozostają głównymi rynkami eksportowymi z udziałem 36,7% w całkowitym eksporcie europejskim; na Azję przypada 23,9%, na Amerykę Północną 12,5%, na Amerykę Łacińską 9,1%, a na wszystkie pozostałe kraje 17,8%.

Wstępne dane wskazują, że import papieru i tektury na obszar Cepi wzrósł o około 1,5% w porównaniu z rokiem 2020, co wynika z rosnących ilości pochodzących z innych krajów europejskich (+21,8%). Pozostałe kraje europejskie odpowiadają za 50,0% całego importu europejskiego, Ameryka Północna za 21,7%, Azja za 10,0%, Ameryka Łacińska za 5,8%, a reszta świata za 12,3%. W rezultacie bilans handlowy papieru i tektury wzrósł o 12,3% w porównaniu z rokiem 2020.

Całkowita produkcja masy celulozowej z delikatnym wzrostem

Produkcja masy celulozowej (zintegrowana + rynkowa) wzrosła o 2,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając łączną wielkość ok. 37 mln ton. Produkcja masy mechanicznej pozostała na niezmienionym poziomie, natomiast produkcja masy chemicznej wzrosła o 2,9% w porównaniu z rokiem 2020. Masa chemiczna stanowi 77% całkowitej produkcji masy celulozowej. Produkcja masy rynkowej wykazała niewielki spadek o 0,8%.

Powyższe dane, odnoszące się zarówno do tradycyjnych, jak i bardziej innowacyjnych produktów z biorafinerii, wskazują na to, co w branży nazywa się "efektem substytucji". Papier i inne produkty pochodzenia leśnego będą stopniowo zastępować (do określonej granicy) różne mniej zrównoważone materiały i substancje chemiczne. Przemysł celulozowo-papierniczy zobowiązał się do wspierania tego procesu. Choć produkty te nadal stanowią niewielką część całkowitej produkcji, statystyki Cepi pokazują, że zmiany te zachodzą szybko, a nawet nabierają tempa.

Kraje Cepi w 2021 r.

Austria, Belgia, Republika Czeska, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania.

Statystyki Cepi są regularnie zbierane od członków - stowarzyszeń krajowych. Zgodność naszych sprawozdań statystycznych z unijnym prawem konkurencji jest okresowo sprawdzana przez licencjonowanych ekspertów. Ponadto Cepi zleciło firmie Deloitte coroczne wydawanie ograniczonego poświadczenia wiarygodności w zakresie jakości danych.

Źródło: Cepi