Schumacher Packaging nabywa większościowe udziały w fabryce kartonu Kaierde

09/02/2022
Schumacher Packaging przejmuje większościowy udział w fabryce kartonu Kaierde

Grupa Schumacher Packaging, producent opakowań z tektury falistej i litej, kontynuuje rozwój poprzez nabycie większościowych udziałów w fabryce kartonu Kaierde w Delligsen w Dolnej Saksonii. W ten sposób to rodzinne przedsiębiorstwo zwiększyło swoje moce produkcyjne w zakresie tektury litej o 50 procent z 50 000 ton do 75 000 ton rocznie. Działanie to jest częścią najbardziej ambitnego planu inwestycyjnego w 70-letniej historii firmy, obejmującego wydatek 700 milionów euro do 2025 roku.

- Fabryka kartonu Kaierde doskonale uzupełnia naszą działalność w zakresie produkcji tektury litej. W czasach rosnącego popytu i wąskich gardeł produkcyjnych związanych z ograniczonymi zasobami, przejęcie to stanowi dla naszych klientów solidne podstawy na przyszłość i zagwarantuje im stałe dostawy - tak Hendrik Schumacher, dyrektor zarządzający grupy Schumacher Packaging, wyjaśnia strategiczną decyzję firmy.

Kaierde, firma z Dolnej Saksonii z bogatą tradycją, jest obecna na rynku od ponad 30 lat i produkuje rocznie około 25 000 ton wysokiej jakości szarego i brązowego kartonu. Pomimo przejęcia przez Schumacher Packaging rodzina Gravenkamp zachowa udziały w firmie. Stephan Gravenkamp będzie nadal kierował zakładem w Dolnej Saksonii jako dyrektor zarządzający. Zakład ten, który zatrudnia obecnie około 60 osób, ma być dalej rozbudowywany przy udziale Schumacher Packaging. Istnieją już plany zwiększenia mocy produkcyjnych.

- Obie firmy są przedsiębiorstwami z tradycją, mają wieloletnie doświadczenie i wszechstronny know-how w segmencie tektury litej. Jesteśmy przekonani, że pracownicy z naszych zakładów w Schwarzenbergu i Delligsen odniosą korzyści z przyszłej wzajemnej wymiany i cieszymy się na współpracę - mówi Schumacher. Grupa Schumacher Packaging, która po przejęciu posiada 18 zakładów w Europie, w tym fabrykę kartonu w Schwarzenbergu w Rudawach oraz zakład przetwórstwa tektury litej w Hauenstein w Nadrenii-Palatynacie.

Wyznaczanie kierunku przyszłego wzrostu

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej na rynkach światowych, firma specjalizująca się w dziedzinie opakowań inwestuje obecnie 700 milionów euro w budowę i rozbudowę zakładów oraz w przyszłościowe technologie go rozwoju. Obecna inwestycja jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku przyszłego wzrostu i stanowi część najnowszych planów ekspansji Schumacher Packaging. Firma rozbudowuje obecnie swój zakład produkcji tektury falistej w Greven w Nadrenii Północnej-Westfalii, tak aby zmienić go w multi-mega- zakład nowej generacji. W ten sposób firma bardzo szybko reaguje na stały wzrost popytu spowodowany boomem w handlu elektronicznym.

Oprócz ekologicznych opakowań z tektury falistej, również opakowania z tektury litej (lub kartonu) są bardzo popularne i wykorzystywane w wielu branżach. - Nasze opakowania kartonowe są wykonane w 100 procent z papieru pochodzącego z recyklingu i są coraz częściej stosowane jako zamiennik opakowań plastikowych w handlu internetowym i przemyśle spożywczym - mówi Leena Gaebler, kierownik sprzedaży opakowań kartonowych w Schumacher Packaging. - Karton można również transportować i składować w sposób kompaktowy, niezajmujący dużo miejsca. Wszystko to pozwala oszczędzić zasoby i zmniejsza emisję CO2 u nas i u naszych klientów. Dzięki przejęciu fabryki kartonu Kaierde i związanemu z tym zwiększeniu mocy produkcyjnych będziemy w stanie w przyszłości jeszcze lepiej sprostać rosnącemu popytowi.

Produkcja neutralna dla klimatu do 2035

Ponadto zakład Delligsen w Dolnej Saksonii jest elementem ogólnej strategii grupy Schumacher Packaging, której celem jest produkcja neutralna dla klimatu do roku 2035. - Cieszymy się, że możemy zabezpieczyć przyszłość naszego zakładu i naszych zmotywowanych pracowników w ramach grupy Schumacher Packaging w duchu zrównoważonego rozwoju i umożliwić im dalsze sukcesy - mówi Stephan Gravenkamp, dyrektor zarządzający fabryki kartonu Kaierde. - Jedno jest pewne: razem możemy jeszcze lepiej i z większym powodzeniem sprostać aktualnym wyzwaniom i wymaganiom rynku, takim jak produkcja neutralna pod względem emisji CO2.