Silbo przechodzi na owijanie palet papierem z Mondi

30/05/2023
Silbo przechodzi na owijanie palet papierem z Mondi

Firma Mondi nawiązała współpracę z firmą Silbo, która postanowiła zastąpić plastikową folię stretch papierem typu kraft Advantage StretchWrap z oferty firmy Mondi. Firma Silbo zainstalowała pierwszą maszynę EW Technology PaperWrap w swoim zakładzie w Żorach, tym samym zapewniając elastyczne rozwiązania w dziedzinie opakowań szerokiemu gronu klientów, w tym również klientom dostarczającym owoce i warzywa.

Advantage StretchWrap firmy Mondi powstaje z odpowiedzialnie pozyskiwanych włókien i nie zawiera plastiku ani powłok. Wytwarzany z odnawialnego źródła, jakim jest drewno, w pełni nadaje się do recyklingu w istniejących systemach gospodarki odpadami papierowymi, co wspomaga przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Firma Mondi zleciła przeprowadzenie niezależnej oceny cyklu życia (LCA), która wykazała, że Advantage StretchWrap wypada lepiej niż standardowa folia stretch z tworzywa sztucznego w kilku ważnych kategoriach wpływu na środowisko. Papier wykazuje wyjątkowo dużą odporność na przebicie w połączeniu z wysoką rozciągliwością, co zapewnia solidną ochronę szerokiej gamy towarów podczas transportu.

Przejście z folii z tworzywa sztucznego na papier było możliwe dzięki bliskiej współpracy firm Mondi, Silbo i EW Technology. Całą rolę papieru Advantage StretchWrap można umieścić w całkowicie zautomatyzowanej maszynie bez konieczności ponownego nawijania. Większe wymiary roli Advantage StretchWrap oznaczają, że wymiana jest konieczna co 400–600 palet w porównaniu z 40–80 paletami w przypadku folii z tworzywa sztucznego, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Marcin Śpiewok, dyrektor generalny Silbo, mówi:
- Z pasją pomagamy producentom z całego świata w przechodzeniu z opakowań z tworzywa sztucznego na bardziej zrównoważone alternatywy. Słyniemy z innowacyjnych technologii i globalnej sieci dystrybucji. To rozwiązanie nie tylko zwiększa naszą renomę jako firmy dbającej o zrównoważony rozwój, ale również jest korzystne dla wszystkich naszych klientów i ich użytkowników końcowych. Cieszymy się, że jesteśmy jedną z pierwszych firm, które wprowadzają Advantage StretchWrap do swojego łańcucha dostaw, a realizacja całego procesu z firmami Mondi i EW Technology była przyjemnością”.

Bartosz Babicz, kierownik produktu Advantage StretchWrap w firmie Mondi, dodaje:
- To ogromny krok naprzód dla całej branży opakowań, który odzwierciedla nasze zobowiązania w ramach MAP2030 – jednym z nich jest korzystanie z papieru jako materiału odnawialnego i poddawanego recyklingowi w celu utrzymania materiałów w obiegu i zmniejszania ilości odpadów. Pracowaliśmy razem jako zespół, pomagając firmie Silbo w realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Advantage StretchWrap to wydajna alternatywa dla folii z tworzywa sztucznego, zapewniająca produktom taki sam poziom ochrony i mająca jedną ważną korzyść: wybór tej technologii daje wszystkim klientom firmy Silbo możliwość korzystania ze zrównoważonego rozwiązania, co sprawia, że wszystkie obsługiwane przez nią palety w skali globalnej są w większym stopniu zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

*Na jedną owiniętą paletę. Ocena oparta jest na niezależnym badaniu oceny cyklu życia zgodnym z normą ISO 14044, zleconym przez firmę Mondi, w ramach którego porównano papier Advantage StretchWrap z konwencjonalną folią stretch z tworzywa sztucznego.