Jako krok w strategii uzyskiwania więcej z każdego drzewa, Södra tworzy teraz nową firmę, aby stać się światowym liderem w produkcji ligniny siarczanowej. Zakład produkcyjny Södra w Mönsterås będzie pierwszym komercyjnym zakładem w Szwecji i największym tego typu na świecie. Jest to inwestycja o wartości ponad dwóch miliardów SEK, która ma zostać uruchomiona w 2027 roku. System produkcji ligniny dostarczy ANDRTIZ.
Lignina siarczanowa jest produktem ubocznym produkcji masy papierniczej. Obecnie jest wykorzystywana w celulozowniach do wytwarzania energii. Lignina siarczanowa może zastąpić materiały kopalne m.in. w klejach, bateriach, gumie, kompozytach i stanowić podstawę nowych biopaliw i biostymulatorów. Rynek i popyt na zamienniki chemikaliów kopalnych rośnie, a Södra od pewnego czasu bada możliwości na rynku, prowadzi dialog z potencjalnymi klientami i podpisuje umowy odbioru znacznej części wolumenów produkcji. Produkcja ligniny siarczanowej może przyczynić się zarówno do zielonej transformacji, jak i do rentowności nieruchomości leśnych.
- Las jest wykorzystywany do wielu rzeczy, ponieważ społeczeństwo stara się zastąpić materiały oparte na paliwach kopalnych. Aby odnieść sukces w tej transformacji, zrównoważony rozwój i rentowność muszą iść w parze, a inwestycja Södry w ligninę siarczanową jest tego dobrym przykładem. Z każdego drzewa uzyskamy więcej i zwiększymy naszą rentowność. To duża inwestycja dla Södra i zielonej transformacji - mówi
Lotta Lyrå, CEO Södra.
- Ta inwestycja wiele znaczy dla Södra i dla naszej celulozowni w Mönsterås. Z każdego drzewa wyciągniemy więcej i zwiększymy naszą rentowność. To duża inwestycja dla Södra i zielonej transformacji" - dodaje Karin Dernegård, kierownik zakładu w Södra Cell Mönsterås.
Obecnie lignina jest wykorzystywana do wytwarzania energii, ale proces rafinacji, w który inwestuje Södra, pozwoli w większym stopniu wykorzystać surowiec jako produkt. Jest to zgodne ze strategią Södra, aby zrobić więcej z każdego drzewa.
- Innowacje są niezbędną i ważną częścią naszej działalności, aby zapewnić naszą konkurencyjność dziś i w przyszłości. Nieustannie pracujemy nad stworzeniem jak największej wartości z każdego drzewa, zarówno dzięki obecnym procesom, jak i nowym możliwościom. W ramach strategii Södra widzimy kilka przyszłych produktów energetycznych i chemicznych o dużym potencjale jako alternatywy dla materiałów opartych na paliwach kopalnych w społeczeństwie, z których jednym jest lignina siarczanowa - mówi Catrin Gustavsson, wiceprezes wykonawczy Södra Innovation.
- Dzięki ligninie siarczanowej w naszym portfolio produktów wzmacniamy naszą pozycję jako dostawcy zrównoważonych alternatyw. Södra od dawna dostrzegała potencjał w produkcji ligniny siarczanowej. Teraz, gdy widzimy rosnące zainteresowanie rynku, możemy zaoferować produkt, który przyczynia się do zielonej transformacji - mówi Johannes Bogren, wiceprezes Södra Bioproducts.
Zakres dostawy ANDRITZ
ANDRITZ dostarczy system odzyskiwania ligniny zawartej w czarnym ługu z procesu rozwłókniania, udostępniając ją firmie Södra jako produkt nadający się do sprzedaży. Zakres dostawy obejmie również systemy wspierające, które poprawią wydajność środowiskową zakładu i zapewnią pełną integrację odzysku ligniny z istniejącymi operacjami.
System będzie oparty na innowacyjnym procesie odzyskiwania ligniny ANDRITZ LignaRecTM. Sekcja suszenia ligniny, wyposażona w technologię suszenia błyskawicznego, będzie dalej przetwarzać ligninę siarczanową, zapewniając produkt najwyższej jakości. Integracja procesu LignaRec z celulozownią w Mönsterås zostanie zakończona montażem instalacji kwasu siarkowego ANDRITZ SulfoLoopTM. Instalacja ta umożliwia zamknięcie pętli siarki, unikając oczyszczania strumieni siarczanu nawet po wdrożeniu odzysku ligniny.
Rozwiązania w zakresie odzysku ligniny i siarki są częścią inicjatywy CircleToZero firmy ANDRITZ, której celem jest maksymalizacja wykorzystania strumieni bocznych w celulozowniach, tworząc podstawy dla zerowej emisji i zerowej produkcji odpadów. Dzięki nowemu zamówieniu Södra kontynuuje współpracę z ANDRITZ w zakresie ponownego wykorzystania strumieni bocznych. Firma posiada już zakład produkcji biometanolu ANDRITZ Kraftanol
TM w swojej celulozowni w Mönsterås. Zakład ten jest pierwszym tego typu na świecie, który przekształca produkty uboczne produkcji masy celulozowej w oczyszczony biometanol.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Södra po raz kolejny zaufała nam i wdrożyła pierwsze w swoim rodzaju rozwiązanie, które wspiera zieloną transformację, a jednocześnie otwiera nowe możliwości biznesowe - mówi Joachim Schönbeck, prezes i dyrektor generalny ANDRITZ.
Nowy zakład Södra będzie miał największą na świecie zdolność produkcyjną ligniny siarczanowej. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2027 r. i jest możliwe dzięki wsparciu
Szwedzkiej Agencji Energetycznej oraz The Industrial Leap za pośrednictwem NextGenerationEU.
Czym jest lignina?
Lignina jest składnikiem surowca leśnego, który utrzymuje włókna razem i zapewnia, że drzewa są mocne i stabilne. W oddzielonej formie lignina jest brązowym proszkiem. W języku chemicznym lignina jest biopolimerem składającym się z szeregu połączonych ze sobą związków aromatycznych. Södra od wielu lat współpracuje i wspiera badania nad ligniną i posiada rozległą wiedzę na jej temat oraz możliwości, jakie ze sobą niesie.
W fazie gotowania (delignifikacji) masy celulozowej lignina jest uwalniana, dzięki czemu włókna mogą zostać uwolnione i stać się masą celulozową lub rozpuszczalną masą celulozową. Oznacza to, że w papierniach powstają duże ilości ligniny, a jej część może zostać oddzielona i stać się produktem. Obecnie lignina generuje parę i energię elektryczną do obsługi młynów, których nadwyżka jest sprzedawana do publicznej sieci energetycznej.
Czym jest "Industriklivet" (skok przemysłowy)?
Szwedzki parlament przyjął cel klimatyczny, zgodnie z którym Szwecja powinna osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do atmosfery do 2045 r., a następnie osiągnąć ujemną emisję. Aby to osiągnąć, konieczne będą duże i złożone skoki technologiczne w kilku branżach. Aby wesprzeć transformację, rząd zdecydował się na długoterminowe podejście inwestycyjne o nazwie Industriklivet (skok przemysłowy).
Od 2021 r. Industriklivet jest częścią zielonej transformacji w kierunku społeczeństwa inteligentnego klimatycznie po pandemii COVID-19 i jest częścią unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF). RRF jest elementem Next Generation EU, który między innymi przyczyni się do stworzenia bardziej przyjaznej dla środowiska UE, lepiej dostosowanej do obecnych i przyszłych wyzwań.
Źródło: Södra / Andritz