Solenis i BASF łączą siły

12/05/2018
solenis basf

Solenis i BASF podpisały umowę na połączenie działalności BASF w zakresie chemii papierniczej i uzdatniania wody z Solenis w celu wspólnego stworzenia globalnej firmy chemii specjalistycznej. Połączone przedsiębiorstwo będzie działać pod marką Solenis i będzie w stanie zaoferować klientom z dwóch wyspecjalizowanych branż chemicznych: chemii papierniczej i technologiach uzdatniania wody przemysłowej, rozszerzoną ofertę i efektywne kosztowo rozwiązania.

Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta do końca 2018 r. po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych i innych zwyczajowych warunków. Warunki finansowe nie zostały ujawnione.

- Wspólnie mamy wyjątkową okazję do stworzenia globalnej firmy specjalizującej się w produkcji chemikaliów, skoncentrowanej na kliencie i poszerzonej ofercie - powiedział prezes i dyrektor generalny Solenis, John Panichella, który będzie przewodził połączonej firmie z siedzibą w Wilmington, Delaware w USA. - Cieszę się, że nasze kultury są ze sobą ściśle powiązane i że nasze firmy łączy silne wspólne pragnienie tworzenia wartości dla naszych klientów. Razem, jako zespół ekspertów, będziemy nadal dążyć do doskonałości w zakresie innowacji, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa.

- W połączeniu z możliwościami serwisowymi Solenis, stworzymy dodatkową wartość dla naszych klientów. Będą oni czerpać korzyści z naszych wspólnych działań innowacyjnych, uzupełniających najnowocześniejsze portfolio produktów oraz dedykowane wsparcie usług i aplikacji - powiedział Anup Kothari, prezes działu Performance Chemicals w BASF.

Dla przemysłu celulozowo-papierniczego oferta produktowa połączonego przedsiębiorstwa obejmie cały zakres chemii wodnej, procesowej i funkcjonalnej oraz kompleksowe możliwości serwisowe. W przypadku rynków intensywnie wykorzystujących wodę klienci będą mogli korzystać z wysokiej jakości usług w zakresie uzdatniania wody firmy Solenis oraz szerokiej platformy chemicznej firmy BASF.

Transakcja obejmuje globalną działalność BASF w zakresie chemii papierniczej i wodnej, zatrudniającą blisko 1300 pracowników na całym świecie. Po zamknięciu transakcji i zgodnie z lokalnymi przepisami prawa pracownicy zostaną przeniesieni do Solenis.

Transakcja obejmuje aktywa BASF Perfomance Chemicals związane z produkcją papieru i wody, w tym zakłady produkcyjne w Bradford i Grimsby w Wielkiej Brytanii; Suffolk, Virginia w USA; Altamira w Meksyku; Ankleshwar w Indiach oraz Kwinana w Australii. Zakłady BASF produkujące chemikalia do papieru i wody w Ludwigshafen w Niemczech i Nanjing w Chinach nie będą dokonywały transferu surowców, a będą je dostarczać na podstawie umów na dostawy. Działalność BASF w zakresie środków chemicznych do powlekania papieru nie jest częścią planowanej transakcji.

Solenis i BASF będą nadal ściśle współpracować jako niezależne przedsiębiorstwa, aż do zakończenia transakcji.