Solenis i BASF razem

04/02/2019
Solenis i BASF razem

Po zatwierdzeniu przez wszystkie odpowiednie organy BASF i Solenis zakończyły ogłoszoną wcześniej fuzję części mokrej przemysłu chemicznego papieru i wody BASF z Solenis. Dzięki sprzedaży pro forma w wysokości około 3 miliardów USD połączona firma będzie działała pod marką Solenis, umożliwiając dostarczanie rozszerzonej oferty chemicznej i opłacalnych rozwiązań dla klientów w zakresie przemysłu celulozowego, papierniczego, naftowego i gazowniczego, zakładów przetwórstwa chemicznego, przemysłu wydobywczego, a także biorafinerii oraz rynków usług komunalnych i energetycznych.
 
BASF będzie właścicielem 49% połączonej firmy, a 51% będzie spółką należącą do zarządu Solenis. Fundusze zarządzane są przez Clayton, Dubilier & Rice (CD&R). Nowa firma Solenis zatrudnia około 5200 pracowników, a jej możliwości sprzedaży, serwisu i produkcji na całym świecie są większe.  
 
Połączenie obejmuje aktywa w zakresie papieru i wody jednostki Performance Chemicals firmy BASF, w tym następujące zakłady produkcyjne: Bradford i Grimsby w Wielkiej Brytanii; Suffolk i Wirginia w USA; Altamira w Meksyku; Ankleshwar w Indiach; oraz Kwinana w Australii i powiązane aktywa, w tym własność intelektualną. Przemysł chemiczny firmy BASF obejmujący powlekanie papieru nie jest częścią transakcji.
 
- Łącząc nasze mocne osiągnięcia, tworzymy wiodącego, zorientowanego na klienta, globalnego dostawcę rozwiązań dla przemysłu papierniczego i wodnego. Klienci z tych branż skorzystają na naszych wspólnych atutach, czego wynikiem będzie niezrównany i uzupełniający się asortyment produktów i usług, najnowocześniejsze innowacje i knowhow − powiedział John Panichella, prezes i dyrektor generalny Solenis.
 
- Połączenie sił z Solenis jest właściwym krokiem dla działalności firmy BASF w zakresie przemysłu chemicznego papieru i wody w celu utrzymania zrównoważonego wzrostu. Wspólnie zapewnimy najszerszy zakres produktów i usług, aby sprostać specjalistycznym potrzebom chemicznym światowego przemysłu papierniczego i wodnego − dodał Anup Kothari, prezes działu Performance Chemicals firmy BASF.

Połączenie tych dwóch bardzo udanych i uzupełniających się firm tworzy jeszcze silniejsze globalne przedsiębiorstwo z lepszymi perspektywami długoterminowego wzrostu i tworzenia wartości − powiedział David Scheible, prezes Solenis i doradca ds. operacyjnych CD&R.