Srebrne i złote kartony do druku na urządzeniach cyfrowych HP

04/05/2018
złoty kartonik

Gdy firma Iggesund Paperboard zwróciła się z prośbą do Print House w Oslo o przeprowadzenie testów certyfikacyjnych jej nowego srebrzystego, laminowanego warstwą folii metalizowanego PET kartonu Metalprint Digital, który został zaprojektowany specjalnie dla maszyn cyfrowych HP serii 12000, szwedzka papiernia przekonała się również o możliwościach Metalprint Digital. Drukarze zostali równocześnie poproszeni o opracowanie opakowania dla nowej złotej szczoteczki do zębów firmy Colgate – Gold 360⁰. Z arkuszy, które pozostały po testach certyfikacyjnych, drukarze wykonali opakowanie w formie sztabki złota, jeszcze zanim karton pojawił się na rynku.

- Firma Colgate chciała złotego wykończenia, więc spróbowaliśmy żółtego druku na srebrzystej powierzchni Metalprint Digital – w ten sposób uzyskaliśmy efekt złota. Rezultat okazał się wielkim sukcesem - wyjaśnia Steven Widlic, kierownik projektu w Print House.

Kilka lat temu karton Metalprint, który został wytworzony na bazie tektury Invercote G, przyciągnął duże zainteresowanie w branży druku cyfrowego. Wiązało się z nim jednak jedno ograniczenie – mógł być stosowany wyłącznie na maszynach drukarskich, wyposażonych w sprzęt do nakładania primera. Teraz jednak, firma Iggesund Paperboard, we współpracy z HP, opracowała kolejną wersję, Metalprint Digital, która jest przystosowana i certyfikowana do użytku z prasami HP 12000.

- Przebieg testu certyfikacyjnego przekroczył nasze oczekiwania. Byliśmy pod wrażeniem tego, jak dobrze Metalprint Digital funkcjonuje na naszych urządzeniac - kontynuuje Widlic. - Karton sprawdza się tak dobrze, ponieważ tektura Invercote jest z gruntu stabilna, charakteryzuje się wysoką jakością i ma gładką powierzchnię. Po nałożeniu metalizowanej folii PET, efektem jest wykończenie gładkie jak lustro, dające idealne warunki do znakomitego wydruku.

Print House to jedna z pierwszych drukarni cyfrowych w Norwegii. Do początku 2018 roku zatrudniała około 20 pracowników. Później połączyła się ze znacznie większą grupą przedsiębiorstw poligraficznych, 07 Media.

- Tutaj, w Print House, mamy okazję śledzić na bieżąco pasjonujący rozwój druku cyfrowego - mówi Widlic. - Szczególnie imponujący jest wzrost segmentu opakowań, który nadal kryje w sobie znaczny potencjał.

Zdolność produkowania małych serii opakowań ze skomplikowanymi wydrukami otwiera nowe możliwości dla małych firm. Z produkcją opakowań zadrukowywanych z wykorzystaniem tradycyjnych technologii wiążą się stosunkowo wysokie koszty początkowe. Mogą one stanowić przeszkodę dla firm, które ze względów ekonomicznych chcą ograniczać swój cykl druku.

- To właśnie ten czynnik napędza rozwój naszego segmentu opakowań. Dochodzą do tego zalety technologii cyfrowej umożliwiającej stworzenie na życzenie klienta wielu wersji podstawowego projektu opakowania - konkluduje Widlic.