Stora Enso finalizuje przejęcie holenderskiej firmy De Jong Packaging Group

10/01/2023
Stora Enso finalizuje przejęcie holenderskiej firmy De Jong Packaging Group
Stora Enso poinformowała o sfinalizowaniu przejęcia De Jong Packaging Group (z siedzibą w Holandii) – jednego z największych producentów opakowań na bazie tektury falistej w krajach Beneluksu. Kwota związana z zakupem, anonsowanym we wrześniu ub.r., wyniosła ok. 1,020 mld euro. Transakcja została zamknięta 6 stycznia br. po uzyskaniu niezbędnych zgód i zakończeniu konsultacji pracowniczych
 
Stora Enso podkreśla, że zakup De Jong Packaging Group w znaczącym stopniu umocni pozycję firmy na europejskim rynku opakowań z tektury falistej. Umożliwi też szersze jej wejście w tym segmencie na rynki Holandii, Belgii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dzięki przejęciu, dział Packaging Solutions firmy Stora Enso zwiększy swój potencjał wytwórczy w zakresie tektury falistej o ok. 1,2 mld m2, tj. do ponad 2 mld m2 rocznie (uwzględniając projekty De Jong Packaging Group związane z rozbudową). Oczekuje się, że przychody ze sprzedaży, zrealizowane przez De Jong Packaging Group w 2022 roku, zamkną się kwotą ok. 1 mld euro. Portfolio produktowe firmy i jej położenie geograficzne mają zapewnić dalszą rozbudowę oferty Stora Enso, zwłaszcza w segmentach świeżej żywności, e-handlu i opakowań przemysłowych.
 
- Jest mi niezmiernie miło oficjalnie powitać De Jong Packaging Group jako część Stora Enso. Przejęcie to jest zbieżne z naszą długofalową strategią, uwzględniającą dalsze wzrosty przychodów ze sprzedaży materiałów dedykowanych produkcji opakowań odnawialnych w Europie i systematyczne zwiększanie udziałów rynkowych w tym segmencie – mówi Annica Bresky, prezes i CEO koncernu Stora Enso. 

Główny obszar biznesowy De Jong Packaging Group to przetwarzanie tektury falistej, a portfolio produktowe firmy obejmuje wytwarzane na jej bazie: tacki, konwencjonalne pudełka (typu „American box”), specjalistyczne pudełka składane, arkusze, jak też inne wyroby m.in. opakowania pudełkowe z tektury litej. Firma oferuje też kompleksowe usługi, w skład których wchodzą: projektowanie opakowań pudełkowych, tworzenie (formowanie) tacek, automatyzacja procesów opakowaniowych, wstępny zadruk tektury oraz usługi logistyczne.

De Jong Packaging Group jest też aktywna w obszarze papierów do wytwarzania tektury falistej – z myślą o ich produkcji w 2021 roku przejęła inną holenderską firmę – De Hoop, oferującą kompleksowe rozwiązania z zakresu opakowań bazujących na tekturze falistej, jak też powiązane z nimi produkty i usługi. De Hoop specjalizuje się w produkcji papierów do tektury falistej, ale w jej portfolio znajdują się również papiery do wytwarzania tektur typu plasterboard liner honeycomb liner.

Nowa platforma dla wzrostów w Europie

Stora Enso oczekuje, że w związku z przejęciem De Jong Packaging Group osiągnięta zostanie odpowiednia synergia względem pozyskiwania surowców, zintegrowania produkcji papierów do tektury falistej oraz działań sprzedażowych. Dzięki przejęciu, dział Packaging Solutions firmy Stora Enso zwiększy swój potencjał wytwórczy w zakresie tektury falistej do ponad 2 mld m2 rocznie (uwzględniając projekty De Jong Packaging Group związane z rozbudową, które mają zostać zakończone w 2025 roku).

Co więcej – jak podkreśla nowy właściciel - De Jong Packaging Group ma znaczące udziały rynkowe w dużych, a zarazem zyskownych segmentach rynkowych, odnośnie których w najbliższych latach przewidywane jest stabilne zapotrzebowanie. Przejęcie ma też w jeszcze większym stopniu usprawnić firmie Stora Enso obsługę jej klientów, zwłaszcza z segmentów opakowań przemysłowych, świeżej żywności i – wykazującego tendencję wzrostową – e-handlu.

Fot.: Stora Enso