Stora Enso zainwestuje ok. 30 mln euro w unowocześnienie zakładów Heinola Fluting w Finlandii. Modernizacja obejmie infrastrukturę służącą do produkcji oraz wytwarzania energii. Po zrealizowaniu inwestycji fabryka będzie w stanie wyeliminować stosowane paliwa bazujące na surowcach kopalnych, zastępując je odnawialną bioenergią. Koncern szacuje, że dzięki temu emisja gazów cieplarnianych generowanych przez zakład Heinola Fluting spadnie o ponad 90%.
Projekt ten wpisuje się w strategię Stora Enso, która postawiła przed sobą ambitny cel zmniejszenia – do 2030 roku – o połowę ilości gazów cieplarnianych, generowanych w związku z działalnością firmy. Zastępując źródła energii bazujące na surowcach kopalnych rozwiązaniami wykorzystującymi energię odnawialną, ilość gazów emitowanych przez fińską fabrykę zmniejszy się o ok. 113 tys. ton dwutlenku węgla. W zakładzie tym, obsługującym globalny rynek opakowaniowy, wytwarzane są wysokiej jakości papiery typu semi-chemical (SC) fluting stosowane do produkcji tektury falistej.
- Inwestycja ta wspiera nasze założenia związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych. Pozwoli jednocześnie osiągnąć najniższy poziom śladu węglowego względem norm rynkowych określonych dla tektur typu semi-chemical fluting board. W rezultacie będziemy mogli pomóc naszym klientom w ich proekologicznych działaniach, dostarczając im jednocześnie najwyższej jakości papiery typu fluting – mówi Henna Pääkkönen, kierująca jednostką biznesową Containerboard w Stora Enso Packaging Materials.
Oprócz znaczącej redukcji emitowanych gazów cieplarnianych, inwestycja pozwoli na zmodernizowanie działającej tu elektrowni oraz części infrastruktury sprzętowej, wpływając – jak podkreśla Stora Enso – na poprawę stabilności i wydajności całego procesu produkcyjnego. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec 2023 roku, a cały projekt ma zostać sfinalizowany w 4. kwartale 2024 r. Jak zapewnia firma, jego realizacja w żaden sposób nie wpłynie na stan zatrudnienia w tym fińskim zakładzie.
Energia wytwarzana w fabryce Heinola Fluting stanowi obecnie 95% ogrzewania dostarczanego do mieszkańców Heinola. Jak dodaje Stora Enso, po zakończeniu projektu inwestycyjnego jej źródła będą niemal w całości oparte na odnawialnych biosurowcach.
Fot.: Stora Enso