Stora Enso inwestuje w celulozę mikrofibrylowaną

13/01/2017
Stora Enso - Imatra

Stora Enso zainwestuje łącznie 9,1 mln euro w swoje fabryki opakowań kartonowych w miastach Imatra i Ingerois w Finlandii oraz Fors w Szwecji, w celu kontynuacji komercjalizacji celulozy mikrofibrylowanej (MFC) oraz przyspieszenia rozwoju produktu.

Z nowymi inwestycjami, Stora Enso przyspieszy rozwój produktów z wykorzystaniem MFC, która zawierać będzie warstwy barierowe dla tlenu i smaru i biodegradowalne folie jako zamiennik aluminium w opakowaniu kartonowym. Ze względu na wyjątkowo wysoką wytrzymałość i wykorzystanie w 100% odnawialnych surowców, MFC ma na celu przewyższenie obecnie używanych materiałów z paliw kopalnych, takich jak tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach.

W procesie rozwoju MFC, Stora Enso początkowo skoncentrowała się na segmencie pakowania substancji płynnych. Firma ta jako pierwsza z powodzeniem uruchomiła produkcję komercyjnych opakowań kartonowych z zastosowaniem MFC. Od roku 2015, MFC jest wykorzystywane do redukcji u źródeł i poprawy jakości opakowań kartonowych w przemyśle mleczarskim. Z nowymi inwestycjami, Stora Enso będzie kontynuować dalszą redukcję u źródeł, np. produkując lżejsze materiały opakowaniowe poprzez pomnożenie pojemności opakowania kartonowego wykonanego z MFC do 500 000 ton.

- Stawiamy kolejne kroki w rozwoju i komercjalizacji produktów z wykorzystaniem MFC, aby sprostać wymaganiom klientów w zakresie innowacji odnawialnych. MFC ma potencjał, aby w przyszłości być wykorzystywane w zupełnie nowych produktach, w tym w wielu spoza obecnego portfolio naszej firmy - powiedział prezes Stora Enso, Karl-Henrik Sundström.

Fabryki mają rozpocząć produkcję pod koniec 2017 roku i oczekuje się osiągnięcia pełnej mocy produkcyjnych w okresie od 3 do 5 lat. Po sfinalizowaniu, inwestycje przyczynią się do poprawy rentowności Stora Enso oraz do poszerzenia oferty produktowej firmy.