Stora Enso inwestuje w Luizjanie

03/09/2014
Stora Enso inwestuje w Luizjanie

Po niedawnym przejęciu firmy biotechnologicznej Virdia w USA, Stora Enso zainwestuje 32 mln euro w budowę zakładu demonstracyjnego w Raceland w stanie Luizjana.

Zakład będzie przeznaczony do testowania nowej technologii ekstrakcji i separacji biomasy celulozowej, która podobnie jak drewno i odpady rolnicze, będzie przekształcana w wysoce rafinowane cukry. Inwestycja umożliwi w przyszłości rozwój technologii na skalę przemysłową w innych istniejących celulozowniach Stora Enso .

Zakład demonstracyjny będzie znajdować się w pobliżu plantacji trzciny cukrowej, której odpady będą wykorzystywane jako surowiec. Wytłoki z trzciny cukrowej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju nie są modyfikowane genetycznie. Będą wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości cukrów pięciowęglowych, a w szczególności ksylozy. Cukry te zostaną przekonwertowane i będą mogły być wykorzystywane np. w produkcji żywności i wyrobów higieny osobistej.

- Ta inwestycja stanowi kolejny krok w naszej strategii na rzecz pozyskiwania nowych rynków i zastosowań. Umożliwi ona sprawdzenie nowej technologii opracowanej przez Virdia i jej zastosowanie dla różnych rodzajów biomasy. Naszym celem jest rozwój i komercjalizacja efektywnych kosztowo rozwiązań z wykorzystaniem surowców odnawialnych, w celu zaspokojenia dobrze zidentyfikowanych potrzeb rynku, stanowiących wartość dodaną dla naszych bieżących źródeł celulozy – mówi Juan Carlos Bueno, EVP ze Stora Enso Biomaterials.

Zakład demonstracyjny w Raceland ma zostać ukończony i rozpocząć produkcję w roku 2017.

Kategoria: