Stora Enso inwestuje w technologię barier dyspersyjnych

15/09/2020
Stora Enso inwestuje w technologię barier dyspersyjnych

Stora Enso inwestuje w technologię barier dyspersyjnych w swoim zakładzie w Forshaga w Szwecji, co stanowi kolejny krok w realizacji swojego programu innowacji. Inwestycja o wartości około 10 mln euro umożliwi rozwój i produkcję tektury o właściwościach barierowych, które są łatwiejsze w procesie recyklingu, mają niższy ślad węglowy i mogą być kompostowane w obiektach przemysłowych. Oczekuje się, że nowe urządzenia wejdą do użytku w drugim kwartale 2021 r.

Stora Enso Forshaga produkuje i opracowuje rozwiązania barierowe, które są wymagane w niektórych opakowaniach, na przykład w celu ochrony przed cieczami, wilgocią, tlenem lub tłuszczem. Opakowania do płynów, kubki na napoje i niektóre opakowania na żywność to niektóre z produktów, które posiadają barierę, która służy do ochrony zapakowanego produktu, a jednocześnie zapewnia, że opakowanie zachowuje swoje właściwości użytkowe. Inwestycja w nową technologię dyspersji ma na celu osiągnięcie pożądanych właściwości barierowych w bardziej zrównoważony sposób.

- Stora Enso chce zminimalizować wykorzystanie materiałów kopalnych i zastąpić je odnawialnymi rozwiązaniami na bazie włókien drzewnych. Inwestując w rozwój zrównoważonych barier dla opakowań, pomagamy naszym klientom i konsumentom stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska, tworząc jednocześnie wartość w biogospodarce o obiegu zamkniętym. Komercjalizacja produktów na bazie włókien drzewnych o właściwościach barierowych, które mają niższy ślad węglowy i lepiej funkcjonują w systemie recyklingu, jest ważnym obszarem rozwoju w dziedzinie opakowań do żywności - mówi Hannu Kasurinen, wiceprezes wykonawczy działu materiałów opakowaniowych Stora Enso.

Stora Enso Forshaga posiada roczne zdolności produkcyjne wielkości około 120 000 ton powłok barierowych na dwóch maszynach/ liniach powlekania, zatrudniając około 100 pracowników. Od początku tego roku zakład Forshaga stał się również centrum kompetencyjnym w ramach pionu materiałów opakowaniowych Stora Enso, którego zadaniem jest produkcja i rozwój nowych technologii i produktów barierowych na bazie biologinczej.