Stora Enso planuje sprzedaż chińskiego zakładu produkującego tekturę litą

19/12/2022
Stora Enso planuje sprzedaż chińskiego zakładu produkującego tekturę litą
Stora Enso zainicjowała procedurę związaną z ewentualną sprzedażą zakładu w Beihai, wytwarzającego tekturę litą do opakowań jednostkowych. Transakcja miałaby również uwzględniać działalność leśną, prowadzoną przez koncern w tym regionie, dzięki której pozyskiwane jest drewno do ww. fabryki. Planowana sprzedaż wpisuje się w przyjętą przez kierownictwo Stora Enso strategię, która zakłada dalsze koncentrowanie się firmy na obszarach przynoszących zyski  w długiej perspektywie czasowej, obejmujących opakowania odnawialne, rozwiązania budowlane i innowacje w dziedzinie biosurowców.  
 
Ambicją grupy Stora Enso jest zbudowanie czołowej pozycji na rynku opakowań, bazujących na włóknach. Sprzedaż zakładu w Beihai pozwoliłaby firmie przyspieszyć realizowane przez nią działania dzięki większej koncentracji na funkcjonujących w sposób ekonomiczny fabrykach, obsługujących stale rosnący, globalny rynek opakowań. Wśród nich firma wymienia m.in. zaanonsowane niedawno inwestycje w Oulu (Finlandia) oraz przejęcie holenderskiej De Jong Packaging Group. Stora Enso poszukuje obecnie zrównoważonej alternatywy dla działań prowadzonych w Beihai oraz zatrudnionych przy nich osób. 
 
Stora Enso poinformowała, że sprzedaż zakładu produkcyjnego i działalności leśnej prowadzonej w Chinach może nastąpić w ramach jednej transakcji bądź osobno. Nie podała zarazem finalnego terminu, w jakim chce sfinalizować cały proces. Realizowany plan potencjalnej sprzedaży nie wpływa w natychmiastowy sposób na finanse koncernu, bądź też codzienną pracę fabryki w Beihai, która na bieżąco obsługuje swoich klientów.
 
Zakład w Beihai rozpoczął działalność w 2016 roku. W jego ramach działa nowoczesna celulozownia oraz linia wytwarzająca wysokiej klasy tekturę litą, trafiającą do klientów z Chin. Roczne moce produkcyjne fabryki wynoszą 250 tys. ton celulozy i 550 tys. ton tektury litej. Stora Enso zarządza również 70 tys. ha obszarów leśnych w prowincji Guangxi. Znajdujące się tu plantacje drzew eukaliptusowych, istniejące od 2003 roku, stanowią główne źródło włókien niezbędnych w produkcji realizowanej w Beihai. Uwzględniając działalność leśną, w podmiotach objętych procesem sprzedaży pracuje ok. 1000 osób. Nordycki koncern posiada ok. 80% udziałów zakładzie wytwórczym Beihai; jest też 80% udziałowcem w ww. działalności leśnej. Pozostałe udziały należą do jego lokalnych partnerów oraz do Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC). Firma deklaruje pełną współpracę z pozostałymi udziałowcami przy sfinalizowaniu procesu sprzedaży.

Za doradztwo finansowe przy projekcie sprzedażowym odpowiedzialna jest firma J.P. Morgan S.E. 
 
Fot.: Stora Enso