Stora Enso sprzedaje papiernię Sachsen Mill w Niemczech

31/05/2021
Stora Enso sprzedaje papiernię Sachsen Mill w Niemczech
Stora Enso podpisała umowę zbycia zakładu produkcyjnego Sachsen Mill zlokalizowanego w Eilenburgu w Niemczech na rzecz szwajcarskiej firmy Model Group. Roczne zdolności produkcyjne Sachsen Mill wynoszą 310 000 ton papieru gazetowego na bazie makulatury.
 
Zgodnie z umową, Model Group będzie właścicielem i operatorem Sachsen Mill po zamknięciu transakcji. Stora Enso będzie kontynuowała sprzedaż i dystrybucję produktów papierniczych z Sachsen w ramach umowy produkcyjnej przez okres 18 miesięcy po zamknięciu transakcji. Po tym okresie firma Model przestawi papiernię na produkcję tektury falistej. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w Sachsen Mill, w liczbie 230, przejdą do Grupy Model wraz z zakończeniem transakcji.
 
- Wierzymy, że Model będzie dobrym właścicielem, który zapewni długoterminowy rozwój Sachsen Mill. Będziemy nadal służyć naszym klientom wysokiej jakości produktami papierniczymi z Sachsen Mill co najmniej do końca 2022 roku - powiedziała Kati ter Horst, EVP, Stora Enso's Paper division.
 
- Sachsen Mill doskonale wpisuje się w nasz łańcuch wartości w ramach naszej istniejącej sieci operacyjnej i z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój tego zakładu - powiedział Daniel Model, Prezes i Dyrektor Generalny Model Group.
 
Wartość transakcji wynosi 35 milionów euro, z zastrzeżeniem zwyczajowych korekt ceny zakupu. Wpływ na EBIT operacyjny Stora Enso lub zadłużenie netto nie jest uznawany za istotny. Stora Enso zaksięguje jednorazowy koszt w wysokości około 32 mln EUR w swoim zysku operacyjnym IFRS w drugim kwartale 2021 roku, traktowany jako pozycja wpływająca na porównywalność (IAC). Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w trzecim kwartale 2021 roku.

Model Holding AG jest w 100% rodzinną firmą założoną w 1882 roku. Grupa Model zajmuje się projektowaniem, produkcją i dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie opakowań z tektury falistej. Firma posiada 9 zakładów produkcyjnych tektury falistej w Europie, a w dwóch zakładach, w Weinfelden i Niedergösgen w Szwajcarii, produkuje papier do produkcji tektury falistej. Przychody firmy w 2020 roku wyniosły 859 milionów CHF. Firma zatrudnia 4255 pracowników.