Stora Enso zwiększy produkcję tektury opakowaniowej

25/10/2021
Stora Enso zwiększy produkcję tektury opakowaniowej
Stora Enso zainwestuje 97 mln euro w rozbudowę linii do produkcji tektury w zakładzie Skoghall w Szwecji. Jednocześnie rozpoczyna wstępne studium wykonalności przekształcenia drugiej, obecnie nieczynnej, linii w zakładzie w Oulu w Finlandii w linię do produkcji tektury opakowaniowej.
 
Zapotrzebowanie rynku na zrównoważone opakowania jest coraz większe. Stora Enso jest światowym liderem w dziedzinie opakowań konsumenckich z silną pozycją rynkową w atrakcyjnych zastosowaniach końcowych. Inwestycja w Skoghall przyczyni się do dalszego wzrostu rentowności w atrakcyjnych segmentach końcowych, takich jak płynna tektura opakowaniowa i powlekany niebielony papier pakowy, a jej zakończenie planowane jest na drugą połowę 2023 roku. Po zakończeniu inwestycji roczna produkcja tektury opakowaniowej w Skoghall może zostać zwiększona o około 100 000 ton, do całkowitej zdolności produkcyjnej przekraczającej 900 000 ton, pod warunkiem uzyskania pozwoleń środowiskowych.
 
Decyzja inwestycyjna jest następstwem zakończenia studium wykonalności ogłoszonego w listopadzie 2020 roku. Na podstawie tego studium Stora Enso podjęła decyzję, że nie będzie kontynuowała pierwotnie planowanej rozbudowy mocy produkcyjnych celulozy. Pierwotne studium wykonalności szacowało nakłady inwestycyjne w wysokości około 800-850 mln EUR na rozbudowę mocy produkcyjnych zarówno w zakresie masy celulozowej, jak i tektury. Zwiększenie mocy produkcyjnych w Skoghall w zakresie produkcji tektury zostanie zrealizowane poprzez odciążenie jednej z istniejących linii produkcyjnych i przeprowadzone w dwóch etapach, z wykorzystaniem planowanych przestojów remontowych.
 
Wzrost w zakresie zrównoważonych opakowań jest długoterminowym celem strategicznym Stora Enso. Po udanej konwersji w Oulu z produkcji papieru na kraftliner do zastosowań spożywczych, Stora Enso podjęła decyzję o rozpoczęciu wstępnego studium wykonalności w celu przekształcenia drugiej, nieczynnej linii papierniczej w linię do produkcji tektury opakowaniowej. Pierwszy etap konwersji w Oulu przebiegł zgodnie z planem od momentu rozpoczęcia produkcji na początku roku. Druga konwersja przyczyniłaby się do dalszej poprawy elastyczności i konkurencyjności zakładu w Oulu, dzięki zintegrowanej dostępności masy papierniczej, dodatkowym oszczędnościom kosztów stałych i zmiennych oraz możliwości wykorzystania przyległego portu dalekomorskiego. Wstępne studium wykonalności zostanie ukończone na początku 2022 roku.
 
- Skoghall to jeden z naszych kluczowych zintegrowanych zakładów produkcyjnych produkujących ekologiczne materiały opakowaniowe. Inwestycja wzmacnia zdolność Stora Enso do produkcji wysokiej jakości i konkurencyjnych kosztowo gatunków tektury konsumenckiej w rozwijających się podstawowych segmentach opakowań na płyny i żywność. W Oulu z powodzeniem przeprowadzono rozruch pierwszej linii produkcyjnej, osiągając pełną zdolność produkcyjną, wymagania jakościowe oraz rentowność przed planowanym terminem. Dzięki obu tym inicjatywom rozwojowym udowadniamy, że jesteśmy w stanie szybko wejść na rynek i odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone opakowania - mówi Hannu Kasurinen, EVP Stora Enso's Packaging Materials. 
 
Zakład Stora Enso w Skoghall w zachodniej Szwecji to nowoczesna fabryka tektury opakowaniowej dla konsumentów, do pakowania płynów i suchej żywności. Całkowita roczna produkcja przekracza obecnie 800 000 ton tektury. 
 
Zakład Stora Enso w Oulu jest producentem kraftlinera klasy premium w północnej Finlandii. Na początku 2021 roku, jedna z dwóch byłych maszyn papierniczych została przerobiona na kraftliner do zastosowań w opakowaniach konsumenckich. Młyn do produkcji masy celulozowej i maszyna susząca zostały zmodyfikowane w celu produkcji niebielonej brązowej masy celulozowej. W międzyczasie druga dawna linia do produkcji papieru pozostała nieczynna. Po pełnym uruchomieniu roczna wydajność pierwszej linii wyniesie 450 000 ton kraftlinera i 550 000 ton masy celulozowej.