Tekturowe opakowania do transportu drukarek 3D

09/11/2021
Tekturowe opakowania do transportu drukarek 3D

Firma Thimm opracowała praktyczne i trwałe opakowania do bezpiecznego transportu drukarek 3D firmy Kumovis. Konstruktorzy z firmy Thimm Packaging Systems wykorzystali w projekcie przede wszystkim czterowarstwową tekturę falistą RhinoPlate®, która nadaje się do transportu ciężkich towarów, tworząc w ten sposób korzystną alternatywę dla powszechnie stosowanych drewnianych opakowań zewnętrznych.

Do bezpiecznego transportu wrażliwych urządzeń technicznych potrzebne są precyzyjnie dopasowane opakowania transportowe, które zapewniają optymalną ochronę i są odporne na wszelkie warunki transportu. Konstruktorzy z Thimm Packaging Systems zaprojektowali takie opakowanie dla firmy Kumovis, monachijskiego start-upu produkującego drukarki 3D do produkcji wyrobów medycznych. W tym opakowaniu transportowym dla drukarki 3D, która waży około 500 kg, drewniane opakowanie zewnętrzne zostało zastąpione trwałym rozwiązaniem ze stabilnej, czterowarstwowej tektury falistej, która idealnie nadaje się do transportu ciężkich towarów: RhinoPlate®

Opakowanie transportowe jest dostarczane rozłożone na płasko i zajmuje niewiele miejsca. Zestaw składa się z palety w specjalnym rozmiarze, drewnianych elementów mocujących, pokrywy oraz dwóch pierścieni wykonanych z RhinoPlate® wraz z systemem zamykania. Ustawienie opakowania i umieszczenie ciężkiej drukarki jest ułatwione dzięki przemyślanej konstrukcji: Ze względu na swoją stabilność pokrywa pełni również funkcję rampy, po której można umieścić jednostkę wrażliwą na palecie bez konieczności podnoszenia. Drewniane elementy, które od wewnątrz pokryte są pianką PE i w ten sposób chronią przed zarysowaniem, są przymocowane do palety przylegającej do urządzenia i służą jako mocowanie ochronne. Drukarka jest następnie owijana czterościenną tekturą falistą na palecie. Jest ona zamykana za pomocą systemu zamykania Thimm Connect® i w ten sposób tworzy opakowanie zewnętrzne. Thimm Connect® składa się ze śruby i nakrętki zabezpieczającej, które obsługuje się bez użycia narzędzi.

Michael Weber, dyrektor ds. strategii korporacyjnej i marketingu w Thimm Group wyjaśnia:

- Dzięki prostemu systemowi wtykowemu Thimm Connect® opakowanie transportowe można bez wysiłku i bez uszkodzeń otworzyć przy dostawie i ponownie rozłożyć na poszczególne części, co umożliwia również jego ponowne wykorzystanie.

Na koniec rampa jest zakładana jako pokrywa. Po rozłożeniu opakowanie transportowe osiąga wysokość nieco poniżej dwóch metrów.

Tektura falista RhinoPlate® może być w 100 procentach poddana recyklingowi.

- Łącznie dziewięć papierowych wstęg stanowi stabilną i trwałą alternatywę materiałową dla drewna - informuje Weber. Na przykład tektura falista z certyfikatem BFSV jest produkowana w jakości CAAC w bawarskiej fabryce w Neuburgu nad Dunajem. - Tektura falista RhinoPlate® ma o 60 procent niższy ciężar nośny niż porównywalne skrzynie drewniane, a także wysoką nośność. Wytrzymałość tektury falistej na wilgoć sprawia, że jest ona idealna dla transportu ogólnoeuropejskiego i żeglugi zamorskiej, ponieważ posiada najlepsze wyniki testów w klimacie morskim i jest odporna na ekstremalne warunki klimatyczne. Kolejną zaletą jest to, że opakowania ciężkich ładunków z tektury falistej ułatwiają znane procedury celne.