Tekturowe pojemniki EcoFlowerBox ułatwiają transport kwiatów

11/04/2023
Tekturowe pojemniki EcoFlowerBox ułatwiają transport kwiatów
Fińska firma Kesko, zajmująca się handlem detalicznym, wdrożyła niedawno nowe, stworzone przez Stora Enso rozwiązanie EcoFlowerBox, dedykowane pakowaniu kwiatów w tekturowe, kwadratowe pojemniki (które zastąpią tu tradycyjne, okrągłe wykonane z tworzywa sztucznego). Dzięki temu, jak podaje, zaoszczędzi rocznie 27 ton plastiku, wcześniej stosowanego przy transporcie i sprzedaży tulipanów, wchodzących w skład jej oferty. EcoFlowerBox przyniósł tu wiele korzyści w kontekście logistyki, bowiem na jednej palecie uwzględniającej opakowania tego typu mieści się obecnie znacznie więcej kwiatów. Co więcej, jak podkreśla firma, jest ono wodoszczelne, wykonane z odnawialnych materiałów i sprawdza się w całym łańcuchu dostaw uwzględniającym obszar logistyki – od uprawy kwiatów aż po ich sprzedaż detaliczną w sklepach. Rozwiązanie EcoFlowerBox otrzymało prestiżowe nagrody - ScanStar i World Star Awars za koncepcję opakowania proekologicznego
 
Kierownictwo firmy Kesko podaje, że dzięki przejściu na opakowania tekturowe na kwiaty, firma wyeliminuje z obiegu 27 ton tworzyw sztucznych rocznie, co odpowiada ilości ok. 1,3 mln toreb wykonanych z plastiku. Za jej decyzją stoi polityka zrównoważonego rozwoju wdrażana przez to przedsiębiorstwo, a zastąpienie opakowań plastikowych tekturowymi jest jednym z kroków, jakie tu podjęto w kontekście całego łańcucha dostaw. 

Rozwiązanie EcoFlowerBox zostało stworzone przez Stora Enso przy współpracy z Partaharjun Puutarha – firmą zajmującą się hodowlą tulipanów. Z myślą o swoim asortymencie kupowała ona dotychczas plastikowe wiaderka i poszukiwała rozwiązania, które pozwoli jej zredukować ilość tworzywa sztucznego wprowadzanego na rynek. Zwracając się o pomoc do Stora Enso, kierownictwo Partaharjun Puutarha przedstawiło swoje oczekiwania: opakowanie miało być proekologiczne, wodoszczelne, uzasadnione ekonomicznie w wykonaniu, zaprojektowane z myślą o kwiatach, dostosowane do ich łańcucha dostaw oraz łatwe w użytkowaniu.
 
Autorką projektu EcoFlowerBox jest pracująca w Stora Enso projektantka opakowań – Mia Vettenranta. Pudełko zostało wykonane z tektury falistej i w 97% bazuje na materiałach odnawialnych. Ma kształt kwadratu, co jest novum w kontekście tradycyjnych dla tej branży okrągłych pojemników. Można je złożyć, pozwalając na jednoczesny transport większej ilości opakowań niż ma to miejsce w przypadku wiaderek. 

Pudełka mogą być przechowywane w pozycji poziomej, co przynosi dodatkowe oszczędności powierzchni magazynowej, a ich złożenie do finalnego kształtu – jak podkreśla Stora Enso –  jest szybkie i łatwe. Co więcej, nie jest do tego potrzebna taśma, klej czy inne spoiwo. Stora Enso dodaje, że był to istotny aspekt przy projektowaniu EcoFlowerBox – chodziło o zagwarantowanie, że ten etap nie spowolni całego procesu dostawy kwiatów na rynek.

Zoptymalizowane z myślą o transporcie

Aby zapewnić bezpieczny transport kwiatów z miejsca uprawy do sklepów (nawet na wyboistych drogach), rozwiązanie EcoFlowerBox składa się dwóch części, z których jedna stanowi swego rodzaju ochronę dla drugiej. Pudło transportowe posiada zamykane wieko, co miało zoptymalizować kwestie transportowe w porównaniu z plastikowymi wiaderkami. Umożliwia bowiem układanie ich jedno na drugim, zapewniając jednocześnie znajdującym się w środku kwiatom właściwą ochronę. 

Jak podaje Partaharjun Puutarha, w jej przypadku wydajność transportu wzrosła o 25% - na palecie zamiast 60 wiaderek mieści się obecnie 75 tekturowych opakowań.

Pudło wewnętrzne – jak podaje Stora Enso – charakteryzuje się wysokim poziomem wodoszczelności i może być używane jako ekspozytor sklepowy. Jest przy tym wytrzymałe i utrzymuje w środku wodę dzięki specjalnej powłoce barierowej, znajdującej się w wewnętrznej części tektury falistej. W przypadku, gdy kwiaty nie wymagają transportu samochodowego z zastosowaniem palet, pudło zewnętrzne staje się zbędne – wówczas jedynym elementem niezbędnym użytkownikowi jest część wewnętrzna EcoFlowerBox. 

Stora Enso podkreśla, że oba elementy mogą być poddane recyklingowi w standardowych liniach odzysku, dedykowanych odpadom papierowym.
 
Przed wdrożeniem rozwiązania EcoFlowerBox na skalę masową, firma Partaharjun Puutarha przeprowadziła testy, podczas których przetransportowano w sumie 10 tys. opakowań z kwiatami, o różnym poziomie wody. Obecnie znacząca część z 35-40 mln tulipanów, jakie w skali roku opuszczają jej uprawy, jest pakowana i transportowana przy użyciu rozwiązania Stora Enso.
Jak podkreśla firma Kesko, dzięki bliskiej współpracy ze Stora Enso oraz szybkiemu wdrożeniu całego rozwiązania, EcoFlowerBox pomoże w znaczącej redukcji wykorzystywanego przez nią dotychczas plastiku w opakowaniach na kwiaty.

- Stale poszukujemy nowych sposobów na ograniczenie zbędnej ilości tworzywa sztucznego z obiegu, jak też – we współpracy z partnerami – wdrażamy nowe rozwiązania, pozwalające na realizację tych założeń. Opakowanie transportowe na tulipany Pirkka, stworzone wspólnie ze Stora Enso, to jeden z przykładów tego typu partnerstwa – mówi Timo Jäske, Sustainability Director w dziale handlu detalicznego Kesko.
 
Fot.: Stora Enso