Tekturowe słomki Dolea podbijają rynek

03/02/2021
Tekturowe słomki Dolea® podbijają rynek

Gospodarka o obiegu zamkniętym, bez zanieczyszczeń w oceanach ani na lądzie - słomka do picia Dolea® to rozwiązanie, na które wszyscy czekaliśmy.

Rzeczywista gospodarka o obiegu zamkniętym opiera się na możliwości recyklingu w ramach istniejących systemów, na ponownym wykorzystywaniu surowców oraz minimalizowaniu odpadów i zanieczyszczeń. Firma Dolea Ltd. (doleastraw.com), „a cleantech company”, uczestniczy w niej produkując w pełni zrównoważone słomki, które nie mają sobie równych na rynku. Słomki do picia Dolea® nadają się całkowicie do ponownego przetworzenia jako odpad papierowy zgodnie z normą PAP 21 i są faktycznie przystosowane do ponownego rozwłóknienia oraz są również biodegradowalne. Materiał wytworzony na bazie włókien drzewnych - tektura barierowa ISLA®firmy Kotkamills - można ponownie wykorzystać do produkcji tektury lub papieru, zmniejszając tym samym zużycie surowców pierwotnych. Tektura, z której bez kleju wykonane są słomki Dolea®, nie zawiera żadnych chemikaliów, które uniemożliwiałyby recykling lub ponowne użycie bezpieczne w kontakcie z artykułami spożywczymi.

Zgrzewane słomki Dolea® mają pojedynczy szew na całej długości, co zapewnia równomierny przepływ napoju, bez kleju wpływającego wraz z nim do ust. Słomki Dolea® zmieniają produkcję i konsumpcję słomek z gospodarki liniowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym, co jest przełomem na globalną skalę.

Boom tworzyw sztucznych trwał przez ostatnie dziesięciolecia. Chociaż plastikowe słomki to tylko mały luksus, są używane w ogromnych ilościach na całym świecie. Dolea® wprowadziła innowacyjny, nowy rodzaj słomki, która jest biodegradowalna, nadaje się do recyklingu i nie zawiera kleju. To startup, którego celem jest pozostawienie świata mniej zanieczyszczonym.

- Na początku 2018 roku królowa Anglii Elżbieta II zakazała używania plastikowych słomek na swoim dworze. To zrodził się pomysł na Her Majesty’s Drinking Box Ltd – pierwszy zestaw do napojów bez plastikowej słomki, wspomina CEO Dolea Ltd Mika Salomäki.

Wkrótce skupiono się tylko na słomkach i dlatego napoczątku 2019 roku została założona Dolea®. „Bombą w górę” dla tej innowacji okazał się nowojorski Circular City Week, podczas którego produkt wzbudził ogromne zainteresowanie.

- Wtedy już wiedzieliśmy, że jesteśmy na dobrej drodze. Nasz wyjątkowy wynalazek miałby ogromny potencjał biznesowy i znaczącą przewagę konkurencyjną nad innymi, uśmiecha się Mika Salomäki.

Tym samym w 2019 roku nowa firma uczestniczyła w programie Kasvu Open (fińskiej instytucji non-profit wspierającej innowację i rozwój) „Ścieżka wzrostu gospodarki ekologicznej i o obiegu zamkniętym” i ostatecznie wygrała konkurs startupów. Mika Salomäki opisuje to jako bardzo satysfakcjonujące doświadczenie dające impuls do obrania własnego kierunku rozwoju, kontakt z interesującymi i inspirującymi partnerami oraz, a może przede wszystkim istotną rozpoznawalność.

- Uczestnictwo w Kasvu Open stało się ważną częścią DNA naszego startupu - przyznaje Mika Salomäki.

Teraz ten innowacyjny startup posiada kilka międzynarodowych patentów na bezklejowe słomki pod własną marką, a perspektywy jego rozwoju są więcej niż obiecujące.

Budując swoją lokalną obecność, słomki do picia Dolea® są dostępne na całym świecie za pośrednictwem przedstawicieli firmy.

Wyłączny przedstawiciel w Polsce: Paperboard Sp. z o.o., office@paperboard.pl