Tekturowy namiot z nagrodą Red Dot Awards

19/04/2017
namiot z tektury

Firmy KarTent i Smurfit Kappa zdobyły nagrodę za ich innowacyjny projekt tekturowego namiotu w znanym na całym świecie międzynarodowym konkursie Red Dot Awards. Wybrany spośród zgłoszeń z ponad 40 państw produkt przyjazny dla środowiska - KarTent – dołączył do grona wcześniejszych zwycięzców, do których należą Apple, Rolls-Royce i Samsonite.

KarTent został wymyślony przez dwóch młodych, holenderskich przedsiębiorców, którzy zauważyli rosnącą tendencję wśród uczestników festiwali do pozostawiania namiotów po zakończeniu wydarzenia, tworząc tym samym gigantyczną stertę odpadów, w większości nie nadających się do recyklingu. Jako światowy lider w zakresie opakowań bazujących na papierze, firma Smurfit Kappa miała możliwość pomóc tej dwójce urzeczywistnić ich wizje tworząc w 100% tekturowy namiot będący zarówno przyjazny dla środowiska, jak i wygodny.

Dzięki jego efektywnemu projektowi i wykorzystaniu materiałów, kartonowa struktura może pochłonąć ilość wody stanowiącą do 400% jego masy, jednocześnie zachowując swoją integralność, co zostało udowodnione podczas niektórych zeszłorocznych bardzo deszczowych imprez. Jego wyprodukowanie jest bardziej ekonomiczne pod względem zużycia energii, emitując połowę ilości dwutlenku węgla emitowanej w przypadku tradycyjnego namiotu oraz w pełni nadaje się do recyklingu po wykorzystaniu.

Jan Prtheine, współzałożyciel KarTent stwierdził: - Będąc fanem zarówno muzyki, jak i ochrony środowiska chciałem znaleźć sposób pozwalający uczynić festiwalowe doświadczenia bardziej przyjaznymi dla środowiska. Dzięki pracy ze Smurfitt Kappa możliwe było zrealizowanie zadania niemożliwego do wykonania - stworzenie unikalnego produktu. Bez udziału Smurfit Kappa nigdy nie moglibyśmy wykorzystać pełnego potencjału KarTent. Jesteśmy bardzo dumni widząc uznanie Red Dot dla naszego dzieła.

Arco Berkenbosch, Wiceprezes ds. Innowacji i Rozwoju Smurfit Kappa powiedział: - Red Dot docenia najlepsze spośród projektów, więc jesteśmy zaszczyceni tym, że nasza współpraca pozwoliła zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych nagród dla produktów. Jest to mile widziane uzupełnienie sześciu nagród Red Dot Communication Design Award, których jesteśmy dumnymi zdobywcami. Znajdowanie rozwiązań dla skomplikowanych wyzwań jest szansą, która przynosi nam w Smurfit Kappa wiele radości, a KarTent jest doskonałym przykładem na to, że innowacja i zrównoważony rozwój mogą funkcjonować razem tworząc coś naprawdę wyjątkowego. Zespół z naszej fabryki Van Dam cieszy się mogąc pracować z KarTent nad tym produktem.

Jest to siódmy raz kiedy Smurfit Kappa zdobywa uznanie Red Dot wygrywając w ostatnich dwóch latach sześć nagród Communication Design Award. KarTent, tegorocznego zwycięzcę, będzie można znaleźć na wystawie w muzeum Red Dot Design Museum w Essen w Niemczech pośród wielu innych najbardziej nowatorskich projektów.