Tetra Pak planuje wykorzystywać grafen w produkcji opakowań

28/10/2019
Tetra Pak planuje wykorzystywać grafen w produkcji opakowań

Graphene Flagship to jedna z największych inicjatyw badawczych finansowanych przez Komisję Europejską. Do programu dołączyła niedawno firma Tetra Pak. To właśnie w jej siedzibie odbyło się wydarzenie Graphene Marketplace, na którym zaprezentowane zostały najnowsze odkrycia i innowacje związane z zastosowaniem grafenu w przemyśle. Gościem specjalnym jest Konstantin Novoselov, laureat Nagrody Nobla z 2010 roku.

27 października br., wydarzenie organizowane przez Graphene Flagship i Tetra Pak zainaugurowała seria wykładów, na których pojawili się eksperci pracujący z grafenem i przedstawiciele różnych gałęzi przemysłu. W poniedziałek, w siedzibie firmy Tetra Pak w Modenie, odbyły się targi Graphene Marketplace. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in.:Vincenzo Palermo (wicedyrektor Graphene Flagship), Alberto Bianco (CNRS), Andrea Ferrari (Uniwersytet Cambridge). Prelegenci podzielili się swoją wiedzą na temat zastosowań grafenu oraz jego potencjalnego wpływu na zdrowie i środowisko. Na Graphene Marketplace pojawił się również Konstantin Novoselov, fizyk, który w 2010 roku zdobył Nagrodę Nobla.

- Grafen ma ogromny potencjał. Ten materiał może zrewolucjonizować szereg różnych procesów i gałęzi przemysłu - komentuje noblista, Konstantin Novoselov. - Od czasu, kiedy w 2004 udało się pozyskać tę wyjątkową strukturę węgla, znalazła ona zastosowanie w przemyśle elektronicznym i motoryzacyjnym, gdzie odniosła ogromny sukces. Nie mogę się już doczekać kolejnych badań realizowanych w ramach inicjatywy Graphene Flagship. Już teraz mogę powiedzieć, że grafen będzie wielką innowacją również dla branży opakowań.

Firma Tetra Pak dołączyła do programu Graphene Flagship w czerwcu 2019 roku. Podobnie jak Instytut Badawczy Opakowań COBRO (z którym Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych współpracuje w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz) zajmuje się ona innowacjami technologicznymi mającymi na celu wykorzystanie grafenu w produkcji opakowań.

- Dołączyliśmy do Graphene Flagship przede wszystkim ze względu na nasz ogromny pociąg do innowacji - wyjaśnia Sara De Simoni, wiceprezes ds. inżynierii urządzeń w Tetra Pak. - Jako jedyny przedstawiciel naszej branży, który bierze udział w tym europejskim programie, czujemy się zobowiązani do przekraczania granic i szukania nowych rozwiązań.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że rynek grafenu cały czas dynamicznie się rozwija. Liczba prototypów prezentowanych podczas wydarzeń organizowanych przez Graphene Flagship rośnie z roku na rok. Uczestnicy Graphene Marketplace mogli się o tym przekonać już od 27 października.