Tetra Pak wprowadza papierowe słomki w Europie

18/07/2019
Tetra Pak wprowadza papierowe słomki

Tetra Pak ogłosiła, że jej klienci z Europy rozpoczęli właśnie testy rynkowe wyprodukowanych przez firmę papierowych słomek do napojów. Tym samym Tetra Pak stała się pierwszą firmą z branży opakowań, która wprowadziła to rozwiązanie w regionie.

Firma poinformowała także, że podzieli się informacjami na temat innowacyjności papierowych słomek w celu wsparcia rozwoju alternatyw dla jednorazowych słomek plastikowych do kartonów na napoje.

Adolfo Orive, prezes i globalny CEO Tetra Pak, mówi: Cieszymy się, że udało nam się opracować i wyprodukować papierową słomkę, która jest nie tylko w pełni funkcjonalna, ale też spełnia wszystkie międzynarodowe standardy bezpieczeństwa żywności. To ważny krok na drodze do tego, by wszystkie opakowania były wykonane w całości z roślin, co przyczyni się do osiągnięcia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to w pełni zgodne z wizją rozwoju Tetra Pak.

Papierowa słomka Tetra Pak jest wykonana z papieru z certyfikatem FSC™ i nadaje się do recyclingu wraz z resztą opakowania kartonowego. Początkowo będzie ona dostępna w połączeniu z dwoma małymi opakowaniami, które są powszechnie stosowane do ochrony produktów mlecznych i napojów dla dzieci: Tetra Brik® Aseptic 200 Base i Tetra Brik® Aseptic 200 Base Crystal.

Kinga Sieradzon, Dyrektor Generalna Tetra Pak w Polsce dodaje: Warto wspomnieć, że postanowiliśmy nie ubiegać się o ochronę patentową naszych nowych, papierowych słomek. Dotyczy to zarówno kwestii związanych ze sprzętem, jak i wykorzystywanych materiałów. Zamiast tego upublicznimy informacje związane z wprowadzonymi innowacjami. Aby branża opakowań do napojów mogła osiągnąć wspólny cel, jakim jest dążenie do osiągnięcia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym, rozwój i produkcja papierowych słomek muszą dokonywać się szybko. Zachęcamy wszystkich dostawców i klientów naszej firmy, aby wykorzystali naszą wiedzę i połączyli z nami siły. Wszystko po to, aby zwiększyć produkcję bezpiecznych dla środowiska rozwiązań.

Pierwsze testy rynkowe rozpoczęto od ograniczonej ilości, ale firma przez cały czas zwiększa moce produkcyjne w swojej fabryce słomek w Lizbonie w Portugalii. Firma ogłosiła także, że na bieżąco ocenia postęp techniczny oraz współpracuje z wieloma liderami w dziedzinie technologii w celu zbadania innych w pełni biodegradowalnych rozwiązań, takich jak roślinne polimery polihydroksyalkaniany (PHA).

Dalsze plany Tetra Pak obejmują produkcję nakrętek mocowanych do opakowań oraz zintegrowanych systemów do konsumpcji napojów. W tym celu firma zmobilizowała swój Zespół ds. Rozwoju i Łańcucha Dostaw oraz zapewniła dodatkowe środki na realizację tych priorytetowych planów.