Towary wrażliwe i niebezpieczne. Jak zabezpieczyć je na czas transportu?

13/03/2023
Towary wrażliwe i niebezpieczne. Jak zabezpieczyć je na czas transportu?

Istnieją produkty, których nie należy przechowywać lub wysyłać w zwykłych kartonach, owiniętych jedynie folią stretch. W takich przypadkach – aby zadbać o bezpieczeństwo i jakość samej przesyłki oraz całego transportu – niezbędne jest zastosowanie specjalnych akcesoriów.  Opakowania antystatyczne czy przeznaczone do towarów łatwopalnych kartony z oznaczeniem ONU to przykłady rozwiązań, które minimalizują ryzyko i skutecznie zabezpieczają przesyłki tak, aby mogły nienaruszone dotrzeć do adresata. W jaki sposób zadbać zatem o logistykę towarów wymagających szczególnej ostrożności?

W czasach postępującej globalizacji, gdy codziennością stało się zawieranie transakcji za pośrednictwem Internetu, a współpraca często odbywa się na odległość setek czy tysięcy kilometrów, bezpieczny transport odgrywa wyjątkowo istotną rolę. Produkty szczególnie wrażliwe i narażone na uszkodzenia powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, bo w przypadku ewentualnego wypadku często zagrożone są nie tylko one, ale i bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w łańcuchu dostaw i mających styczność z transportowanym towarem. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są liczne rozwiązania, które pozwalają znacząco zminimalizować to ryzyko.

Elektronika – towar wrażliwy na uszkodzenia

Kategorią produktów mocno narażonych na zniszczenie podczas transportu jest wszelkiego rodzaju elektronika. Ze względu na delikatne elementy i wysoki stopień wrażliwości na uszkodzenia, urządzenia elektroniczne powinny zostać dodatkowo zabezpieczone za pomocą specjalnych opakowań. – Idealnym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku znacznie mniejszych produktów, takich jak np. baterie, karty pamięci czy małe podzespoły – są opakowania antystatyczne, które nie tylko chronią towary przed uszkodzeniem mechanicznym, ale zapobiegają także zjawisku gromadzenia się ładunków elektrostatycznych. Dodatkowo zabezpieczają urządzenia przed kurzem i pyłem, które w tym przypadku są równie niepożądane – mówi Jarosław Kamiński, Prezes Raja Polska, europejskiego lidera w dystrybucji opakowań wysyłkowych.

Producenci sprzętu elektronicznego i właściciele sklepów z elektroniką powinni koniecznie zaopatrzyć swoje magazyny w opakowania antystatyczne. Dzięki nim towary będą bezpieczne podczas wysyłki i dotrą do odbiorców w nienaruszonym stanie.

Materiały niebezpieczne - opakowanie chroni środowisko

A o co zadbać, gdy potrzebujemy przetransportować ładunek zawierający substancje łatwopalne, chemikalia lub inne materiały, mogące stanowić niebezpieczeństwo? Wówczas należy wybrać kartony z oznaczeniem ONU, które są specjalnie zaprojektowane do tego typu zadań i muszą spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i bezpieczeństwa. Ponadto, znajdujący się na nich dedykowany znak graficzny, umożliwia łatwe rozpoznanie ich przez przewoźników i odpowiedzialne za to służby. 

– Konsekwencje uszkodzenia transportu tego typu mogą być naprawdę poważne. Z tego powodu kartony z oznaczeniem ONU są wykonane z pięciu lub nawet siedmiu warstw, co gwarantuje ich dużą wytrzymałość. Dodatkowo posiadają worek ochronny z folii PE o grubości 50 mikronów, który zabezpiecza ładunek i zapobiega ewentualnemu wyciekowi lub zanieczyszczeniu – komentuje Jarosław Kamiński.

Aby w maksymalny sposób zabezpieczyć transport materiałów niebezpiecznych, do kartonu z oznaczeniem ONU można dodać wermikulit – ognioodporny, bardzo chłonny i skutecznie absorbujący ciecze wypełniacz. Jest materiałem biologicznie i chemicznie obojętnym, który nie zmienia swojego kształtu pod wpływem czynników zewnętrznych i skutecznie pomaga zminimalizować skutki potencjalnej awarii.

Zadbaj o właściwe oznaczenie

Naklejkę z pękniętym kieliszkiem czy taką z napisem Fragile zna chyba każdy. Oznaczenie dotyczące produktów szczególnie podatnych na uszkodzenie, takich jak wyroby ze szkła, stosowane jest często do paczek wysyłanych indywidualnie czy używanych w trakcie przeprowadzki. Współczesny handel wysyłkowy obejmuje jednak znacznie szerszą paletę produktów wrażliwych na różne zagrożenia. Przykładem mogą być artykuły niebezpieczne, płynne lub podatne na zawilgocenie, które w transporcie wymagają szczególnej ostrożności i właściwego oznaczenia.

– Etykieta ostrzegawcza powinna być odpowiedniej wielkości oraz w kontrastowych barwach, tak by po umieszczeniu jej na paczce, nie dało się jej nie zauważyć. Równie istotna jest dobra jakość kleju, dzięki któremu oznaczenie nie odpadnie w trakcie transportu. Właściwe oznaczenie wysyłanych produktów jest niezwykle ważne w przypadku niebezpiecznych substancji takich, jak: łatwopalne gazy i ciecze, materiały trujące czy niebezpieczne dla środowiska. By mieć pewność, że o produkt zadbano właściwie, warto zastosować wskaźnik przechyłów. Jego zabarwienie na czerwono oznacza, że ładunek uległ przechyleniu o 80°, co może być podstawą do reklamacji. Równie przydatny może być wskaźnik wilgoci, który umieszcza się wewnątrz przesyłki – tłumaczy Jarosław Kamiński.