UPM Raflatac wprowadza etykiety z papieru pochodzącego ze zrównoważonych źródeł

25/04/2023
UPM Raflatac wprowadza etykiety z papieru pochodzącego ze zrównoważonych źródeł

UPM Raflatac rozszerza ofertę produktów zmywalnych o nowe papierowe materiały etykietowe, które ułatwiają recykling materiałów PET i HDPE. Materiały etykietowe otrzymały europejskie certyfikaty dotyczące recyklingu od instytutu Institut cyclos-HTP w zakresie opakowań PET i HDPE i stanowią część portfolio produktów UPM Raflatac z rodziny SmartCircle™.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby dostarczać rozwiązania o obiegu zamkniętym. Choć tworzywa sztuczne mają niezwykłe właściwości pozwalające chronić cenną zawartość aż do momentu konsumpcji, szukamy również sposobów na zwiększenie w opakowaniach ilości certyfikowanych materiałów odnawialnych, niezawierających materiałów pochodzenia kopalnego. Obecnie do naszej oferty zmywalnych rozwiązań z tworzyw sztucznych dodajemy etykiety z papieru pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Innowacje te umożliwiają ponowne zastosowanie odzyskanych wysokiej jakości płatków PET i HDPE jako materiału etykietowego, który można bezproblemowo oddzielić w procesie recyklingu - mówi Sylwia Jurys, Wiceprezes, Papierowe Laminaty Etykietowe w obszarze EMEIA, UPM Raflatac.

Certyfikaty potwierdzają, że butelki PET i HDPE zawierające certyfikowane materiały etykietowe nadają się do recyklingu. Materiały te oddzielają się od opakowań w procesie recyklingu, co zapewnia odzyskiwanie większej ilości materiałów PET i HDPE.  Umożliwia to odzyskanie niezanieczyszczonych cennych płatków PET i HDPE. Płatki można następnie przekształcić w nowe materiały o wysokiej jakości i  używać ich cyrkularnie - w gospodarce obiegu zamkniętego. Zmniejsza to ilość odpadów, zwiększa dostępność wysokiej jakości surowców pochodzących z recyklingu i redukuje zapotrzebowanie na nowe tworzywa sztuczne.

Recykling odpadów z tworzyw sztucznych jest wyzwaniem ogólnoświatowym, który wymaga uwagi na każdym etapie łańcucha wartości produktów nadających się do recyklingu. Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych przewiduje, że do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych muszą być wielokrotnego użytku lub nadawać się do recyklingu w sposób opłacalny. Aby osiągnąć te ambitne cele, samo opakowanie oraz cały łańcuch wartości produktów nadających się do recyklingu muszą być zaprojektowane w sposób zapewniający możliwość recyklingu opakowania.

- Właściwy wybór materiałów etykietowych odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu możliwości recyklingu każdego opakowania. Dzięki kompleksowej ofercie produktów SmartCircle możemy zaoferować naszym klientom materiały do wielu różnych celów, zwiększyć trwałość opakowań i wspierać przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego - dodaje Sylwia Jurys.

Institute cyclos-HTP jest firmą specjalizującą się w klasyfikacji, ocenie oraz certyfikacji recyklingu opakowań i towarów, a także w badaniach i rozwoju w tej dziedzinie.
 

Kategoria: