Velvet CARE zawiera przedwstępną umowę zakupu 100 procent udziałów w spółce ALMUS

04/01/2023
Velvet CARE zawiera przedwstępną umowę zakupu 100 procent udziałów w spółce ALMUS
Firma Velvet CARE podpisała umowę przedwstępną zakupu 100 proc. udziałów w firmie ALMUS. Po połączeniu firm, Velvet CARE zwiększy łączne moce przetwórcze o blisko 40 proc., do poziomu około 250 tys. ton rocznie, dołączając tym samym do grupy pracodawców zatrudniających ponad 1000 osób. Transakcja podlega obecnie zatwierdzeniu przez UOKiK. Przewiduje się, że ostateczna decyzja zapadnie jeszcze w tym kwartale. Kolejnym celem spółki do roku 2025 ma być osiągnięcie poziomu 2 mld złotych przychodu.

Transakcja nabycia udziałów w firmie ALMUS Sp. z o.o. jest ważnym elementem przyjętej strategii rozwoju spółki Velvet CARE nakreślonej przez zarząd oraz jej większościowego udziałowca Abris Capital Partners, mającej na celu konsekwentne budowanie silnej pozycji lidera branży papierniczej w Europie Środkowej. Współpraca biznesowa spółek będzie mogła rozpocząć się po podpisaniu umowy sprzedaży udziałów, co nastąpi do zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK.

- Od momentu powstania firma Velvet CARE konsekwentnie stawia na rozwój biznesu. Akwizycja ALMUS to strategiczna decyzja, która wzmacnia naszą pozycję jako lidera w branży papierniczej w regionie Europy Środkowej. Po historycznym wydarzeniu w roku 2022, jakim było przekroczenie obrotu 1 mld złotych oraz po włączeniu spółki ALMUS do Grupy Velvet CARE zarząd jest gotowy do wyznaczenia nowych ambitnych celów. Kolejny krok milowy, który planujemy wykonać do roku 2025 to osiągniecie obrotu na poziomie 2 mld złotych - komentuje Artur Pielak, prezes Velvet CARE.

- Dzięki współpracy z Velvet CARE otwieramy nowy rozdział w historii ALMUS - pod kątem dalszych planów rozwoju firmy, nowych produktów, kategorii i rozbudowy infrastruktury. Jest to także szansa pozyskania nowych klientów w kraju i za granicą oraz współpraca w zakresie produkcji, w tym dostawy najwyższej jakości bibułki tissue wytwarzanej w zakładzie w Kluczach. To również nowe możliwości rozwoju zawodowego dla pracowników w ramach szerokich struktur Velvet CARE - dodaje Wojciech Starnawski, prezes ALMUS.

Zarówno Velvet CARE, jak i ALMUS łączy troska o wysoką jakość oferowanych produktów, dobre relacje z partnerami handlowymi oraz ambitne plany rozwoju. Obie firmy działają w województwie małopolskim i są częścią Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Krakowskiego Parku Technologicznego). Po sfinalizowaniu akwizycji Velvet CARE będzie dysponować 23 liniami przetwórczymi o łącznej wydajności ok. 250 tys. ton rocznie oraz 5 magazynami znajdującymi się w trzech zakładach produkcyjnych: w Kluczach, w Słomnikach i Żabcicach (Czechy). Firma planuje dalszy rozwój biznesu na rynkach Europy Środkowej zapowiadając pracę nad kolejnymi strategicznymi akwizycjami.

Velvet CARE to polska firma założona w 2013 roku, której sercem jest dynamicznie rozwijająca się fabryka zlokalizowana w Kluczach k/Olkusza, szczycąca się 125-letnią historią i doświadczeniem w papiernictwie. Velvet CARE to producent wyrobów higienicznych pod marką Velvet, jak również marek własnych sieci handlowych. Spółka w roku 2022 osiągnęła historyczny sukces przekraczając 1 mld złotych obrotu rocznie, a na poziomie wyniku skonsolidowanego wraz z czeską spółką Moracell (akwizycja z roku 2020) realizując sprzedaż sięgającą około 1,3 mld złotych.

ALMUS to firma rodzinna założona w 1997 roku, posiadająca zakład produkcyjny w Słomnikach, w odległości około 60 km od Klucz. Dysponuje 5 liniami przetwórczymi, o wydajności 70 tys. ton rocznie, na których z bibułki tissue wytwarza się papiery toaletowe, ręczniki papierowe i wyroby profesjonalne dla klientów instytucjonalnych. ALMUS jest dostawcą produktów sprzedawanych jako marki własne sieci handlowych w Polsce i za granicą, oraz producentem wyrobów papierniczych pod marką Almusso.

Źródło: Velvet CARE / Fot. ALMUS