Velvet CARE zwiększa moce wytwórcze

21/12/2021
Velvet CARE zwiększa moce wytwórcze

W sobotę 18 grudnia 2021 roku w kluczewskiej fabryce Velvet CARE została uruchomiona nowa, trzecia już maszyna papiernicza. Poprzednia, bliźniaczo podobna, działa już w Kluczach od 2018 roku. Dzięki tej inwestycji moce wytwórcze zakładu zwiększyły się aż o ponad 60 procent. Projekt ten został zrealizowany w ramach specjalnej strefy ekonomicznej - Krakowskiego Parku Technologicznego, przy współudziale takich instytucji finansujących jak: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Bank BNP Paribas.

Velvet CARE w Kluczach to dziś jeden z najnowocześniejszych i największych zakładów papierniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma ma ponad 125 lat doświadczeń w swojej branży, w tym 17 lat w ramach amerykańskich, międzynarodowych korporacji (International Paper oraz Kimberly Clark). Obecny, dynamiczny rozwój parku maszynowego rozpoczął się w 2013 roku, kiedy to Velvet CARE stał się niezależną organizacją będącą spółką portfelową funduszu private equity.

Nowa, właśnie uruchomiona, maszyna papiernicza ma szerokość 5,6 metra, korzysta z technologii shoe press i została wyprodukowana przez firmę Valmet (wiodącego, światowego producenta maszyn dla tej branży). Do jej budowy zużyto aż 1430 ton stali i ponad 14.000 m3 betonu. Na jeden tambor, o wadze do 9 ton, nawinięte może być nawet 120 km bibułki. Obecnie w fabryce w Kluczach pracują już łącznie trzy maszyny wytwórcze, które są w stanie wyprodukować ponad 150 tys. ton bibułki rocznie. Dostarczają one surowiec dla wydziału przetwórstwa, w którym produkowane są papiery toaletowe, ręczniki papierowe i chusteczki.

maszyna papiernicza velvet care

Firma Velvet CARE jest świadoma swojego wpływu na środowisko. W 2020 roku opracowano strategię Eco Agenda 2025, deklarując zaangażowanie w zrównoważony rozwój w harmonii z naturą. Nowa maszyna papiernicza zbudowana w kluczewskim zakładzie spełnia najwyższe normy ekologiczne i jakościowe, jest obecnie najnowocześniejszą sprawdzoną operacyjnie technologią, zapewniającą wysoką produktywność przy niskim zużyciu mediów takich jak gaz, woda i energia elektryczna.