VPK France odnawia współpracę z Sun Chemical

14/06/2021
VPK France odnawia współpracę z Sun Chemical
VPK France jest filią VPK Group – rodzinnego przedsiębiorstwa, obecnie przekształcającego się w międzynarodowego, prywatnego dostawcę opakowań, dysponującego ponad 65 zakładami produkcyjnymi w 20 krajach. Mając na uwadze proekologiczne podejście przyświecające jego działalności oraz bliską współpracę z Sun Chemical, kierownictwo firmy podjęło strategiczną decyzję o wdrożeniu w 10 należących do niej drukarniach zlokalizowanych we Francji odnawialnych farb tego producenta – SunVisto AquaGreen. Obecnie korzysta z nich już pierwszy z zakładów – w Lille. Pozostałe drukarnie będą stopniowo przechodzić na SunVisto AquaGreen, a cały proces konwersji ma zakończyć się w połowie br. Farby te znajdują zastosowanie w produkcji opakowań skierowanych do różnych branż: spożywczej, motoryzacyjnej, e-handlu, kosmetycznej oraz winiarskiej.
 
- Sun Chemical był przez wiele lat jest naszym stałym dostawcą farb, do którego mamy ogromne zaufanie – mówi Philippe Tran, dyrektor zarządzający VPK France. – Po krótkiej przerwie, w 2019 roku odnowiliśmy nasze bliskie relacje, koncentrując się na farbach SunVisto AquaGreen. Mamy zamiar wdrożyć je w kontekście wszystkich aplikacji z udziałem tektury falistej, realizowanych przez nas w drukarniach zlokalizowanych na obszarze Francji. Nasz poprzedni dostawca wykonał kawał świetnej roboty, jednak relacja ta nie była dość silna. Nie mieliśmy też poczucia, że dzielimy tę samą wizję rozwoju, zwłaszcza w kontekście takich zagadnień jak wydajność, zrównoważony rozwój czy odpowiedzialność środowiskowa. W przypadku Sun Chemical możemy komunikować się w sposób otwarty, zachowując wysoki poziom wzajemnego zaufania i przejrzystość relacji, dzięki czemu możemy osiągnąć najlepsze rezultaty, zarówno pod względem technologicznym jak i ekonomicznym. Partnerstwo z liderem rynkowymi takim jak Sun Chemical pozwala jednocześnie na wspólne opracowywanie kolejnych innowacji, w pełni wychodzących naprzeciw specyficznym potrzebom współczesnego rynku.
 
Stworzona przez Sun Chemical seria SunVisto AquaGreen to wodne farby fleksograficzne dedykowane zadrukowywaniu papieru, tektury falistej, kartonu (także pokrytego warstwą polietylenową) oraz wcześniej przygotowanej folii. Jak zapewnia producent, w porównaniu z pozostałymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami, ich receptura uwzględnia znacząco wysoki udział bioodnawialnych żywic, przy zachowaniu lub poprawie poziomu jakości druku. Seria SunVisto AquaGreen obejmuje farby we wszystkich standardowych kolorach z biblioteki Pantone. Dostępne są one jako gotowe produkty bądź jako barwy bazowe, przygotowane z myślą o mieszaniu przez klienta według własnych wzorców kolorystycznych.

- Zrównoważony rozwój jest jedną z najważniejszych wartości, jakie przyświecają naszej działalności, a nasza załoga podchodzi do tych kwestii z niezwykłą pasją. Zawsze poszukujemy nowych dróg na poprawę kwestii środowiskowych w odniesieniu do prowadzonej działalności, więc wybór farb SunVisto AquaGreen był w pewnym sensie naturalny i oczywisty. Stosując je w codziennej produkcji, będziemy w stanie zredukować nasz ślad węglowy nawet o 30%. Mamy nadzieję, że czyniąc zatem ten mały krok przyczynimy się do tego, że cały rynek stanie się bardziej proekologiczny i zachęcimy jednocześnie inne firmy do podobnych działań. Podobnie jak Sun Chemical, wytyczyliśmy własne cele środowiskowe i z przyjemnością stwierdzam, że ta współpraca pomaga nam je zrealizować. Wspólnie chronimy planetę z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach – mówi Philippe Tran.
 
Jak dodaje dyrektor zarządzający VPK France, firma korzysta nie tylko z proekologiczności zapewnianej przez farby Sun Chemical, ale także z innych ich walorów:

- Odkryliśmy również, że kolory zapewniają lepsze odwzorowanie drukowanych motywów, poprawiliśmy też parametry w zakresie nanoszenia i krycia, co skutkuje gładszą powierzchnią wydruków i lepszym odwzorowaniem punktów rastrowych. Chociaż zastosowana tu technologia wiąże się z nieco wyższym kosztem, naszym kluczowym parametrem jest wartość, więc ponoszone nakłady są w pełni rekompensowane przez lepsze krycie i odporność zapewnianą przez farby. Co więcej, dzięki oferowanej przez nie wysokiej drukowności, stabilności, niskiemu poziomowi pienienia i sprawniejszemu czyszczeniu maszyny, odnotowaliśmy znaczącą poprawę jakości i wydajności w całym procesie poligraficznym. To wszystko sprawia, że koszty tej inwestycji stały się w naszym przypadku neutralne. Podsumowując, jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

 
Nicolas Betin, dyrektor ds. strategii produktowej w regionie EMEA i Global Sustainability Business Leader w firmie Sun Chemical, dodaje:

- Sun Chemical jest zaangażowany w szereg działań, związanych z promowaniem i wdrażaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tego względu wspieramy całą branżę opakowań papierowych w zwiększaniu jej proekologiczności, zarówno w kontekście produktów jak i procesów. Projekt realizowany wspólnie z VPK France to efekt znakomitej współpracy między ekspertami rynkowymi i zespołami operacyjnymi obu naszych firm. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy kontynuować nasze partnerstwo z VPK France i wspólnie rozwijać innowacyjne rozwiązania poprawiające funkcjonalność i proekologiczność całego rynku opakowań z tektury falistej.