W Greven powstaje największa na świecie fabryka tektury falistej

22/07/2021
W Greven powstaje największa na świecie fabryka tektury falistej

Grupa Schumacher Packaging rozbudowuje swoją fabrykę tektury falistej w Greven, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Münster-Osnabrück i tworzy multi-mega-zakład nowej generacji.

Oprócz powiększenia powierzchni produkcyjnej o ponad 20 000 m2, już w 2022 rozbudowy dopełni otwarcie dwóch nowych linii do produkcji tektury falistej BHS Corrugated o łącznej mocy produkcyjnej 600 mln m2 rocznie. Dzięki temu Greven stanie się jednym z największych na świecie multi-mega-zakładów produkujących tekturę falistą. Do tej pory liderem był zakład w Ebersdorf z produkcją na poziomie 350 mln m2 rocznie.

Na początku 2021 roku strategia Grupy Schumacher Packaging opierała się na ostrożnym planowaniu inwestycji ze względu na niepewność związaną z pandemią koronawirusa, jednak popyt na opakowania z tektury falistej w międzyczasie gwałtownie wzrósł. W samym Greven Grupa zainwestuje w latach 2021 i 2022 łącznie około 70 milionów euro i stworzy 200 nowych miejsc pracy. Pod koniec czerwca zostało oddanych do użytku dodatkowych 7000 m2 powierzchni produkcyjnej. Bezpośrednio po tym Schumacher Packaging stworzy na terenie swojej fabryki kolejne 14000 m2 powierzchni produkcyjnej. Zakończenie prac planowane jest na luty 2022.

- Teraz, w obliczu - mam nadzieję - rychłego końca pandemii w Europie, sytuacja gospodarcza nabrała niespotykanego dotąd rozpędu - mówi Björn Schumacher, dyrektor zarządzający Grupy Schumacher Packaging. - Jako firma rodzinna mamy tę wielką zaletę, że możemy z taką samą dynamiką reagować na zmiany na rynku.

Utrzymujący się boom w handlu internetowym

Głównym źródłem rosnącego popytu na opakowania jest e-commerce: w samych Niemczech obroty w handlu internetowym B2C wyniosły w 2020 roku 72,8 mld euro, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym to wynosiły 59,2 mld euro. Ze względu na związane z pandemią zamknięcie sklepów stacjonarnych, wielu konsumentów kupuje niemal wyłącznie w Internecie. Doszły do tego także nowe grupy klientów, którzy wcześniej kupowali w sieci niewiele albo wcale. Jest mało prawdopodobne, że sprzedawcy internetowi stracą tych klientów, których zyskali dzięki ograniczeniom wprowadzonym ze względu na pandemię, na rzecz sklepów stacjonarnych. Pandemia przyspieszyła transformację w kierunku e-commerce, a trend ten okazuje się trwały - mówi Schumacher. Analitycy przewidują, że handel online będzie nadal odnotowywał dwucyfrowy wzrost w kolejnych latach.

Szybka zmiana kierunku

Schumacher Packaging bardzo szybko i elastycznie zareagował na zmieniającą się sytuację na rynku. \

- Oczywiście w Greven zawsze mieliśmy na uwadze perspektywę ekspansji - mówi Björn Schumacher. - Już wiele lat temu nabyliśmy niezbędną powierzchnię w AirportPark FMO. Jednak prawie dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych w Greven w tak krótkim czasie, jak teraz, wymaga krótkich ścieżek decyzyjnych i płaskiej hierarchii. W przeciwnym razie projekty budowlane, takie jak ten w Greven, mogą trwać dwa razy dłużej. Po zakończeniu obecnego etapu rozbudowy o 7000 m2 nasi partnerzy budowlani kontynuują prace. Myślę, że to właśnie średnie przedsiębiorstwa w Niemczech posiadają elastyczność i zdolność adaptacji, których rynek obecnie potrzebuje - mówi Schumacher. - Musieliśmy bardzo szybko zmienić kierunek na czasy po pandemii. I tak właśnie zrobiliśmy. Rynek docenia sprawność i gotowość do przeprowadzania inwestycji Schumacher Packaging. - Klienci cenią nasze zaangażowanie, ponieważ otwieramy dla nich nowe perspektywy. Obecnie coraz częściej zawierają z nami długoterminowe umowy na dostawy - mówi Schumacher - co z kolei oznacza większą pewność planowania dla obu stron.

Podwojenie własnej produkcji surowca papierowego

Grupa Schumacher Packaging intensywnie inwestuje również w wytwarzanie surowca papierowego do produkcji tektury falistej.

- Jesteśmy zintegrowanym przedsiębiorstwem - mówi Schumacher. - Oznacza to, że sami produkujemy znaczną część naszych surowców. Zapewnia to wysoki poziom zabezpieczenia dostaw dla nas i dla naszych klientów.

Fabryka papieru Schumacher Packaging w Grudziądzu produkuje około 140 000 ton surowca rocznie. W ostatnich latach Grupa uruchomiła w Myszkowie własny zakład produkcji surowca z recyklingu do produkcji tektury falistej. Obecnie zakład w Myszkowie ma zdolność produkcyjną 150 tys. ton surowca papierowego rocznie.

- W związku z rosnącym popytem przyspieszyliśmy nasze plany rozbudowy zakładu - informuje Björn Schumacher. - Pierwotnie planowaliśmy podwojenie zdolności produkcyjnych do 300 000 ton rocznie w 2023/24 roku, ale teraz przesunęliśmy to na lata 2022/23.

Suma inwestycji na podwojenie mocy produkcyjnych w Myszkowie wyniosła 75 mln euro. Głównym rynkiem zbytu dla zakładu w Myszkowie pozostaje jednak Polska.

- W praktyce transport surowca papierowego do Niemiec nie opłaca się z punktu widzenia ekologii i ekonomii - mówi Björn Schumacher. - Dlatego też współpracujemy z niemieckimi producentami papieru na zasadzie swapu: oni zaopatrują zakłady produkcji tektury falistej w Niemczech, a my ich klientów w Polsce.

Źródło: Schumacher Packaging